Dítě, tábor a mobilní telefon
Naše dcera pojede ve svých devíti letech poprvé na tábor. Bude tam dva týdny. Moc se těší, vybrali jsme tábor zaměřený na tanec, který dcerka přímo zbožňuje.
Stále si však lámeme hlavu s jednou věcí: zda jí s sebou dát mobilní telefon. Pořadatelé tábora to nechávají zcela na uvážení rodičů, přičemž za případnou ztrátu nenesou odpovědnost. To je celkem logické.
Mě by spíš zajímaly zkušenosti ostatních maminek. Jezdí vaše děti na tábory s mobilem? Na jednu stranu mi připadá šikovné mít možnost bezprostřední komunikace. Na druhou stranu se bojím, že by dceru omezovala neustálá starost o to, aby se telefon neztratil či nerozbil. Také nevím, jestli není lepší nechat ji v rámci osamostatňování bez možnosti kdykoli zavolat domů. Jsem na vážkách, napůl se kloním k verzi „mobil s sebou“ a napůl k tomu, aby ho nechala ho doma.
Napište mi, prosím, své zkušenosti, budu vděčná za každý názor. Všem děkuji.
26.6.2008 Rubrika: Život a vztahy | Komentářů 31 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Dítě, tábor a mobilní telefon
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Jinak jsem tady nechtěla někoho děsit svými "horory"...možná se opravdu stávají jen mě a pár dalších "chudákům"... Jen jsem chtěla na tu možnost upozornit, že se to stát může. Nikomu to nevnucuju.... Mobil v tomhle případě může hodně věcí zachránit. Rodiče mě tam taky neposílali "jen tak"...ty vedoucí znali... ale do hlavy lidem nevidíte. Co se týče toho osamostatňování.... těch psychologických teorií je více....neexistuje jen ta jedna. A myslim si, že rozumnej rodič snad dokáže posoudit jestli tam má dítě jen hádku se spolubydlícím, nebo jestli jde už o malér.
catcat: Za 1. sešlo se tam víc oddílů který se během roku moc neznaly. Nevím jak je to dneska...je to už přes 10 let co jsem odtamtud vypadla. Za 2. Jestliže nějakej zdravotník nechá děcka se salmonellou ležet týden na slunci místo aby zavolal rodině nebo jí to po příjezdu sdělil (co jsme z toho tábora asi tak mohli mít) tak je to s prominutím dementní zdravotník... ale o těch se rozpovídám asi zase někde jinde:) Jinak jsem tím chtěla jen říct že to, že se automaticky předpokládá že je všem na táboře dobře může a nemusí být pravda. Problémy co jsem zažila já určitě nebyly naprosto běžné, nicméně stane se..... S jak říkám děcka o tom doma už nepromluvěj, na to jsou vedoucí pedagogicky zkušení dost. Ona ta šikana totiž byla převážně z JEJICH strany.
A musím říct, že kluk jezdí stále na stejný tábor a loni, když měli opožděný návrat, tak jsem si všimla, že víc rodičů s dětma přes mob mluvilo, kde jsou, kdy se asi tak do Prahy dostanou...
xixao: Gargamel:
Bety: Řekla bych, že hrubým odhadem se průšvih podobný tomu, co popisuješ, stane asi tak na jednom táboře z dvou a půl tisíc... Jenomže 2 499 táborů nikdo v hlavních zprávách nepopisuje, protože prostě proběhly hladce A zhruba od doby, kdy se začínají přihlášky na tábory odevzdávat, frčí ve všech denících a časopisech masivní kampaň, která velmi důrazně a srozumitelně říká, že je nutný prověřit, kam a s kým dítě pojede, že se rodiče nesmějí bát se ptát pořadatele, vedoucích atd... Takže (možná mylně?) předpokládám, že mnoho takřka imbecilních rodičů, kteří by odtrhli telefonní číslo z letáčku na kandelábru, zavolali, nic nezjistili a dítě poslali, asi nebude.
Léta jsem jezdil na tábory, jako dítě i jako vedoucí. Mobily samozřejmě nebyly, telefon měla jen vyvařovna nebo chatař.Zdravotník byl vždycky: buď opravdová sestřička (bez uniformy) nebo medik. Někdy i skutečný doktor, který bral tábor jako dovolenou, ale dnes doktor určitě ne.
Dopisy jsou dobrá věc, mobil přitáhne problémy, které by bez mobilu dítě ani nenapadly. Nejmíň problémů s dětmi a se steskem bylo na táborech, které byly tak daleko, že děti návštěvu ani čekat nemohly - pofňukaly si nejvýš tak 2-3 z těch nejmenších holčiček a když vedoucí byl zkušený, tak i to přešlo. Kdy jindy má dítě šanci učit se samostatnosti? Když mu vypěstujete 100% záviskost na rodičovské péči, tak ho budete mít na krku do smrti a chudák ženská nebo chlap, co si ho vezme!
Ahojte, tak my klukovi tomu staršímu mob letos poprvé dáme (jede už potřetí), ale jenom proto, že pojede letos poprvé i ten mladší ( prvňák ) a on je dosti divoký a nevím, jak to bude zvládat, tak raději chci vědět, jak to tam snáší. Mob máme doma jeden úplně obyč, tak to riskneme.
Ale mně se zdá, že jsou to spíš vedoucí kdo mají s mobilem dětí problém, nejsou rádi kontrolovaní.... a stát se může ledacos....kolikrát dělá vedoucího nebo praktikanta úchylák, každý rok to několikrát vidím v TV, a dítě raději napíše rodičům než by se svěřovalo jinému vedoucímu - cizí osobě. O táborech kde děti nakonec zůstaly o hladu a v katastrofálních hygienických podmínkách je také vždycky plno ve zprávách. Jo, každý si říká "mně se to nestane" ....
Ráda také napíši svůj názor. Jelikož už pár let jezdím na letní tábory jako oddílový vedoucí, tak se přikláním k názoru telefon nedávat. Tam, kam jezdím je to bez elektřiny a stany s podsadou, ale i tak rozhodnutí necháváme na rodičích. Na přihláškách mají stejně napsaná tři tel. čísla, na které mohou volat a s dítětem hovořit. Ale najdou se i tací,kteří dítěti mobil dají. A to se potom kolikrát dějí věcí.Když se dítě pohádá se svým spolubydlícím (což se samozřejmě stává)volá domů místo,aby to řešil se svým vedoucím, že chce jet domů a nám potom volají rodiče jestli si mohou pro dítě přijet, že jim brečelo do tel. jenže tomu dítěti se už domu nechce, protože hádka přešla a dál? v lepším případě se tomu všichni zasmějí v horším, když narazíte na hysterické rodiče.Takže, když je možnost být s dítětěm v kontaktu přes mobil vedoucích,tak mobil nedávat (ušetříte si tím spoustu starostí).
Tarantule: skautský tábory jsou pro skautíky, co spolu pečou i během roku. Takže problém není jen na táboře (když mluvíš o šikaně). Dál bezpečně vím, že na takových táborech je vždy minimálně 1 člověk se zdravotním proškolením. A věř mi, to je fakt důkladné. Jenže díťátka mnohdy tohle nevědí a pak se diví, že není zdravotník. To si jako představuješ sestřičku v bílejch hadrech, nebo co?
tarantule.. to co popisujes je trosku prehnany, ne tebou.. na kazdym tabore tohle neprobihalo... jde o lidi.. a dnes na tabor o kterem nemam tucha dite proste nedam.. zive si pamatuju jak ja 3 nedele vydrzela na putaku a i my ditko zvladalo skautsky tabor...(pravda na navstevu bych uz nejela) a prezili jsme bez ujmy na psychice.. mobil se stava cas od casu nestestim tyhle doby:-)
Já bych jí mobil dala. Nemám příliš důvěry k vedoucím a tím je můj názor asi trochu zabarvený ale pamatuju si živě, jak jsme na skautských táborech běžně leželi týden se salmonellou a neviděl nás žádnej zdravotník... rodičům se to neřeklo, dopisy cenzored... Co bych tenkrát dala za mobil když mi bylo zle, ležela jsem celý dny ve stanu na slunci a jedla jenom banány (nevim proč mi nic jinýho nedávali). I o se týkalo šikany, a že tam byla, se do dopisů nic psát nedalo. Mluví tu nejspíš samé maminky, mě je 23 a dítě zatím nemám... Ale zase si mnohem živěji vybavuju některé situace kterým se dalo předejít... Ale co, řeknete si - přežila jsem to... I taková výchova může být zdravá... Ale já jí nezastávám. Z někoho to možná udělá i samostatnějšího jedince když nebude moct zavolat si pomoc, určitě je to cenná životní lekce a já nevím co ještě... Já v tom věku z toho neměla rozum, naši se v podstatě dozvěděli co se tam dělo až teď, kdy na to vzpomínáme spíše s úsměvem.. ale z představy že by to muselo prožít moje dítě mě mrazí... A v době mobilních telefonů se tomu dá dle mého názoru velmi dobře předejít. Na druhou stranu si však od dítěte asi příliš neodpočinete a ono bude "nesamostatné"... Rozhodla bych se podle povahových vlastností dítěte, jestli máte pocit že mu mobil bude chybět, nebo ne...
catcat: Jasně, ale třeba v pokoji vedoucího by možnost dobít měly Jak říkám, já jsem proti mobilům, nicméně ne na každým táboře je vyloučený je dobíjet.
Lhasa: stejně - i tak jsou pro děti většinou nepřístupné zástrčky. Z bezpečnostních důvodů. Pochybuji, že by dětičky nechaly klidně své telefony nabíjet bez dozoru např. v klubovně...
catcat: Tak taneční tábor asi nebude ve stanech s podsadou a polní kuchyní někde na pasece u lesa. Jsou tábory a tábory. Někde paní kuchařky chystají pět hodnotných jídel denně a večer se pouští video, jinde je to zase tak, že co si děti s pomocí vedoucích neuvaří, to není, například
Moje 9letá vnučka je na ozdravném pobytu u moře,samozřejmě bez mobilu celých 14dnů, kloním se k názoru,že je lepší pro rodiče i děti samotné mobil nechat doma a mít kontakt na vedení tábora.