Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Jak mám dceři rozmluvit výběr povolání?

Jak mám rozmluvit dceři výběr povolání?

Ráda bych se na čtenářky obrátila s prosbou o radu. Naše patnáctiletá dcera se právě rozhoduje o svém budoucím povolání a vybírá si střední školu, kterou bude navštěvovat.

Nikdy jsem si nemyslela, že budu mít nutkání jí do výběru mluvit. Byla jsem připravena přijít s poradním hlasem, probrat s ní všechna pro a proti, zajít na den otevřených dveří.

Jenže člověk míní a život mění. V tomto případě ne život, nýbrž naše dcera. Ona se totiž rozhodla, že půjde na „zdrávku“ a stane se z ní zdravotní sestra.

Proti tomu bych nic neměla, kdybych byla přesvědčená, že její rozhodnutí stojí na nějakém podloženém názoru či zájmu. Zkrátka na něčem pevném, čím si je jistá a věří, že právě to je pro ni to pravé. Jenže tak to vůbec není.

Dcera totiž na tu školu chce jít proto, že si ji vybrala její nejlepší kamarádka. Ona chce zůstat s ní, což je hlavní – a vlastně jediný – důvod, proč tak nesmírně touží stát se sestřičkou.

Přitom se na tu práci v nejmenším nehodí. Je zbrklá, ne příliš pečlivá, má sklony k zmatkování. Ani jako malá si nikdy nehrála s panenkami na nemocnici. Nemyslím si tedy, že by v sobě měla vrozenou skrytou touhu pomáhat lidem a starat se o nemohoucí.

Skutečně jediným důvodem je kamarádka, na které je velice závislá. Mluvím do ní horem dolem, snažím se jí to vysvětlit, ale jako bych mluvila do dubu. O svém budoucím povolání si prý rozhodne sama a nenechá si do toho od nás mluvit.

Vím, že když bude trvat na svém, stejně nic nezmůžu. Jen se bojím, aby to byl výběr správný, aby se na škole zbytečně netrápila a časem nezjistila, že to bylo velké šlápnutí vedle.

Zajímalo by mne, do jaké míry mluvily do výběru povolání zdejší čtenářky svým dětem. Nechaly jste rozhodnutí čistě na nich, nebo jste považovaly za správné snažit se dítě směrovat?

Jarmila


31.10.2008   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 60   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak mám dceři rozmluvit výběr povolání?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60
Brain32aukro
Brain32aukro - 3.11.2011 22:17

Proč dceři něco rozmlouvat? Mě třeba při výběru povolání pomohl test osobnost na http://www.test-osobnosti.cz/ a vyšel vcelku zajímavý výsledek ať ho zkusí taky a uvidí se

 
azureus3
azureus3 - 9.9.2009 18:47

No pro dotazujici i pro ostatni bych rekla asi toto:

Byt zdravotni sestra je jaksi na nic, plat neni nic extra (i kdyz jsou i horsi profese), stale se starat o lidi a to bez jakekoliv vidiny profesniho rustu. Tak nejak bych to rozmluvila dceri.

Co se tyce kamaradky, tak myslim, ze to naprosto neni duvod. Vzdyt prece muzou byt kamaradky i kdyz chodi na jinou skolu - a mozna i vetsi, protoze si sebe budou vic vazit a nebudou si lezt na nervy, kdyz se uvidi X hodin denne.

Kam na stredni?

Pokud mate jasno v oboru, tak pak uz staci jen vybrat skolu:
www.stredniskoly.cz

Pokud nemate jasno, co chcete delat, tak si muzete zkusit nejaky test na vyber povolani, nasla jsem toto:
www.vyber-povolani.cz

Pokud je clovek nerozhodnuty, tak jednou z moznosti je gymnazium, ale potom je bezpodminecne nutna vysoka, protoze clovek s gymplem a bez VS je taky jaksi na nic.

Preju hodne stesti!

 
Helena J
Helena J - 5.11.2008 19:09

Děti nemám, ale mám mladší sestru, která je zrovna na střední škole. Je velmi nadaná, v testech studijních předpokladů patřila mezi naprostou špičku, ale bohužel - právě díky tomu talentu - jí na základce stačilo sedět a koukat, takže se "nenaučila jak se učit".

Chtěla jít s nejlepší kamarádkou na školu pro švadlenky, což jí rodiče nedovolili, tak šla na gymnázium. Nelíbilo se jí tam, a tak se naschvál neučila, a ve druhém ročníku jí vyhodili kvůli prospěchu.
Teď je na gymnáziu s výtvarným zaměřením, což je o něco lepší, ale protože se každý den na několik hodin schází s kamarádkami-švadlenkami, tak jí už na školu nezbývá čas. Navíc slečna vyfasovala od rodičů byt, takže obligátní pohrůžka "poletíš z domu" ztrácí na síle.

 
earth7
earth7 - 2.11.2008 12:31

smajlik - 69Dobrý den, já se přidám také k těm ostatním,co Vám radí,abyste nechala dceru zkusit to co,chce,mě máma dala na učební obor,protože počítala s tím,že studovat půjde brácha,ale ten se ve druháku na školu vykašlal a pak se vyučil a maturu dodělal při zaměstnánání,mě vždycky bavily knihy a tak při volbě povolání v devítce jsem jen nesměle pípla,že třeba půjdu na prodavačku knih,ale matka to hned zamítla s tím,že půjdu do potravinářství,tak jsem šla kam chtěla ona a se sedmi dvojkama šla mezi čtyřkaře,tím samozřejmě nechci někoho urazit,vyučila jsem se a pak taky dodělala maturu při zaměstnání,ale v oboru jsem pracovala pouze pět let,teď pracuju ve státních službách už 21let,u mých dvou synů jsem preferovala jejich volbu a zájmy,starší chtěl jít na dopravní průmku a mladší pořád nevěděl a tak nakonec šel na obchodku,ale naštěstí ho baví,jen jsem se chtěla vyvarovat toho,že budou nešťastný,tak bych se přimlouvala za to,aby dcera tu zdrávku zkusila.smajlik - 61

 
Ala
Ala - 2.11.2008 8:21

starlenka souhlasím . Je třeba děti vést a motivovat. od toho rodiče jsou. na druhou stranu je hezké že dcera pisatelky má svůj názor, by´t ovlivněný kamarádkou. Já jsem třeba rodičům vděčná, že mě dostrkali na střední školu. Tenkrát se škola končila ve 14 letech. r 1983 kamarádky šly na prodavačky, švadleny. šití jsem zkoušela již od 7. třídy. jelikož jsem se ale celkem dobře učila, prostě mi domluvili a šla jsem na strojní průmyslovku. na gymnázium mě tenkrát nedali. Sice jsem mohla jít na VŠ, ale dodnes mám stále stejný názor ženská strojí inženýrka brrrr. Takže již spoustu let dělám v konstrukční kanceláři. vystřídala jsem několik kolektivů a zařazení. Určitě je to lepší, než stát za puletm nebo rovnat zboží v supermarketu, nebo se hrbatit jako šička za šicím strojem. To jsou zaměstnání, které nyní dělají mé vrstevnice a bývalé kamarádky. Mám pružnou pracovní dobu, dobrý kolektiv a 5 dní dovolené navíc. No a taky o trochu větší plat než ony (ne moc jelikož jsem právě jen ta ženská SŠ.)

 
starlenka
starlenka - 1.11.2008 21:42

Tak já taky přidám svůj názor.
V 15ti letech když jsem opouštěla základku jsem byla dost hloupá.Měla jsem podanou přihlášku na 4etý uč obor kuchař číšník, kde jsme byla již přijata a do dneška nevím proč, jsem si postavila hlavu, že buádu prodavačkou.Pak přišly ještě na škole děti, udělala jsem záv. zkoušky,ale třeba maturu do dneška nemám.Myslím, že mi tenkrát měli naši hodně tlačit někam jinam.Dítě ve 14-15 letech neví co bude chtít dělat celý život,.Od toho má rodiče aby poradily a společně něco našli.

Dcera je nyní ve 2ročníku SŠ.Původně se chtěla jít učit kadeřnicí, taky jsme ji to strašně moc vymlouvala.A ona úspěšně vzdorovala.
pak teda že půjde na servírku,ale to jsem ji vymluvila, že to může dělat i bez školy.Nakonec jsme zvolily Střední hotelovou školu.
V prvním pololetí prvního ročníku nadávala a nyny ve druhém už je spokojená.
Po škole má širokou řadu možností uplatnění a myslím, že by nemusela nikdy litovat.
Kadeřnici si pak může kdykoliv udělat nějaký kurz.

Takže můj názor je Sice netlačit,ale důkladně projít dny otevřených dvěří a pořádně si o tom promluvit.

 
Lesi
Lesi - 1.11.2008 21:26

PetraaMrňata: no, a co by se stalo, kdyby šla holka studovat jinou školu, kterou jí vybrala matinka? Studovala by jí opět bez zájmu a opět by se to v práci projevilo smajlik - 26 Pokud ona sama neví, co by chtěla dělat, tak vždycky bude na jakékoli škole jenom proto, že ji tam dotlačili rodiče nebo přivedla kamarádka nebo tak podobně. Já si fakt myslím, že nejpozději po maturitě se ukáže, jestli ji ta práce baví - pak se nejspíš bude snažit vystudovat bakaláře, aby byla plnohodnotná sestra. Anebo ji bavit nebude, tak půjde dělat něco jiného. Z naší středoškolské třídy takhle kdysi odešla pryč naprostá většina holčin smajlik - 26

 
ijaku
ijaku - 1.11.2008 19:42

PetraaMrňata: Podívej, já myslím, že když je to nechytne, tak to prostě dělat nebudou. A nikde není psané, že teď je to nebaví a pak je to chytne smajlik - 26

 
PetraaMrňata
PetraaMrňata - 1.11.2008 19:08

Já jsem asi divná, ale přijde mi dost strašný, že někdo bude studovat x let školu úplně zbytečně jen z trucu nebo kvůli kamarádce nebo z dalších dost divných důvodů. A copak to, že bude studovat, ale pak ještě nedej Bože vykonávat profesi zdravotnice což si je myslím spíš poslání. Z nemocnic mám jako pacient bohužel spousty zkušeností a když jsem se třeba holčin na praxi ptala proč šly zrovna na zdrávku dovídala jsem se odpovědi typu - chtěli to naši, nedostala jsem se jinam, nejde mi matematika a ta tu není, snad dvě odpověděli něco jako, že prostě chtějí pomáhat nebo je to baví. To se pak můžeme udivit, že je všude tolik protivných sestřiček, které se na pacienty utrhují - no když mají takovéto motivy ke studiu. Tím se nijak nechci sestřiček dotknout vím že je to hrozně fyzicky a hlavně psychicky náročná práce, ale právě proto by ji snad měly dělat lidé, kteří o to stojí, nebo ne?

 
Pammy
Pammy - 1.11.2008 13:24

Lesi: Presne...suhlas... smajlik - 47

 
Pammy
Pammy - 1.11.2008 13:19

illona: Presne tak skoncila aj moja segra... smajlik - 68

 
Lesi
Lesi - 1.11.2008 8:24

Jééé, když mi bylo třináct nebo kolik (takovejch let nazpátek), taky jsem zírala do formulářů na volbu povolání. Byla jsem blboučká a docela jsem se v nabídce neorientovala, jenom jsem věděla, že chci dělat s dětmi, zdravotní sestra, učitelka v mateřině, doktorka - to všechno jsem vcelku volně mezi sebou zaměňovala. Na přihlášku jsem napsala zdrávku, z praktických důvodů - na gympl jsem nechtěla (doktorka), talentovky na úču do mateřiny bych neudělala (vyžadoval se hudební nástroj a já jsem hudebně hluchý poleno bez smyslu pro rytmus). Učitelky, můj pionýrský vedoucí i rodiče se mohli zbláznit, ptž úči mě chtěly strčit na gympl, vedoucí do nějaké školy pro vedoucí a máma na ekonomku. Nakonec jsem na zdrávku šla, bavila mně, ve zdravotnictví jsem vydržela asi osm let, pak jsem zabřezla, dalších osm let jsem se doma věnovala účetnictví a teď se vracím zpátky do nemocnice.

Z vlastní zkušenosti myslím, že
1. nemá smysl lámat dceru, maximálně si ji poštvete proti sobě
2. pokud jí to nebude bavit, může buď během studií přestoupit jinam nebo školu dokončit, a pak dělat něco jiného
3. současný trend vzdělávání se od maturity přesunuje poněkud výš, se střední školou z ní zdravotní sestra nebude, bude "jenom" zdravotnický asistent a pokud bude chtít být sestra, bude muset jít studovat bakaláře na vejšku. Mám pocit, že tyhle požadavky na vysokou školu nebo aspoň vyšší odbornou školu jsou tak nějak všeobecné, takže až v 18-19 odmaturuje, bude dost stará na to, aby se uměla rozhodnout, jestli po matuře půjde studovat na zdravotní sestru nebo na něco jiného smajlik - 58

 
markousek
markousek - 1.11.2008 7:38

Já se rozhodla na přemlouvání matky jít na krejčovou,byl to její sen a vize.Vystudovala jsem to,ale živila jsem se tím 3 měsíce než jsem si našla místo dle představ a to jsem měla slíbeno být mistrovousmajlik - 68Nenuť jí,je to její životsmajlik - 58

 
UVita
UVita - 31.10.2008 22:09

Dcera, když vycházela základní školu, tak neměla ani ´čas se o něčem takovém bavit. Jen řekla, tak mně něco vyberte. Věděli jsme, ža matika ji moc nejde, tak jsme vybrali a ona s tím souhlasila Cestovní ruch ,managment.

 
ijaku
ijaku - 31.10.2008 20:02

Jéžiš, ona už je ve třeťáku smajlik - 76smajlik - 68

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 80377.
    Archiv anket.