Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Nepodceňte výběr cizího jazyka vašich dětí

Nepodceňte výběr cizího jazyka vašich dětí

Znalost cizích jazyků je v dnešním světě jedním z klíčů k dosažení profesních úspěchů. A ačkoli se to tak na první pohled nezdá, německý jazyk je v České republice nadále zásadní výhodou pro úspěšnou kariéru. Máte doma dítě školou povinné a právě se rozhodujete, jaký cizí jazyk vybrat? Anebo přemýšlíte, zda vámi zvolený je pro budoucnost vašeho dítěte ten pravý? Zeptali jsme se za vás několika odborníků z řad vysokoškolských pedagogů a lektorů cizích jazyků, kteří vám poradí, co při výběru cizího jazyka zohlednit.

Klára Antošová z překladatelsko-tlumočnické agentury ve Vrchlabí říká: „Při výběru cizího jazyka v dětském věku bych uvažovala v delším horizontu, než je několik let základní školy. Rodiče by se měli například zamyslet nad tím, zda do jejich regionu jezdí více německy nebo anglicky mluvících turistů a jaké firmy v jejich regionu působí. Ne každý má možnosti a ambice na vycestování mimo Evropu, a po Evropě se bez znalostí německého jazyka neobejde.“

V posledních letech se přirozenou volbou dětí i rodičů stala angličtina. „Je pochopitelné, že se – stejně jako všude ve světě – angličtina stala na našich základních, středních i vysokých školách prvním cizím jazykem. Méně pochopitelná je však skutečnost, že se nezřídka stává jazykem jediným. Zamyslíme-li se totiž nad postavením České republiky v Evropě, je zřejmé, že znalost základů angličtiny u nás stačit nebude,“ říká prof. Lenka Vaňková z katedry germanistiky na Ostravské univerzitě.

výběr cizího jazykaŽe by se nemělo zapomínat na propojení naší ekonomiky a kultury se sousedy si myslí i prof. Jiří Pešek z Institutu mezinárodních studií FSV UK, který k tomu dodává, „Ekonomická provázanost ČR s německy mluvícími zeměmi přesahuje třetinu obratu republiky. Německé, rakouské a na německou oblast dominantně orientované firmy a jejich subdodavatelé tvoří páteř české ekonomiky.“

Názory odborníků podporuje také nedávno zveřejněný průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), jehož se zúčastnilo 222 firem převážně s německou a rakouskou účastí podnikajících v České republice. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že 73 % dotázaných podniků považuje znalost němčiny za velmi důležitou – především pro manažery, inženýry a prodejce.

Významné německé a rakouské instituce působící v České republice – Velvyslanectví SRN, Goethe Institut, Rakouské velvyslanectví, Rakouské kulturní fórum a Česko-německá obchodní a průmyslová komora – se proto s příchodem školního roku rozhodly spustit projekt na podporu výuky německého jazyka názvem „Šprechtíme“. Cílem projektu je propagovat německý jazyk mezi rodiči, kteří rozhodují o jazykovém vzdělání svých dětí, protože klíčem ke správné volbě cizího jazyka není to, zda je daný jazyk na vrcholu popularity, ale to, jak takový jazyk vaši potomci v budoucnu využijí v praxi.

Redakce


26.8.2011   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 25   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nepodceňte výběr cizího jazyka vašich dětí

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-25
PatBrno
PatBrno - 22.10.2013 14:31

Jak tak čtu tak když se někdo chce naučit jazyk jenom díky škole tak nemá moc šancí když nenarazí na dobrou učitelku (kterých boužel moc není). V tom případě nezbývá nic jiného než se mrknout po nějakym doučování mimo školu. Můžu doporučit tenhle web je tam toho dost a navíc po celej republice :) www.vasilektori.cz

 
YXH
YXH - 28.8.2011 14:49

Cadence: Takhle nas ucila jedna "profesorka" anglictine. Byla to hruza, a ackoliv jazyky zvladam v pohode, vubec mi to neslo. Doma jsem s tatinkem delala ukoly a on z toho byl na hlavu, co nas ucila (byl za valky v Anglii 6 let), a jazyk ovladal velice dobre. Pani ucitelka byla v Anglii na 6 tydenni stazi a myslela si, ze zna vsechno. Na zakladce jsme meli krouzek nemciny a bylo to podobne, ani jsme s kamosem nemuseli pouziva Egerlander dialekt (ktery jsme zvladali dobre), stacilo mluvit spisovne a ona stejne houbec vedela. Znala jenom to co si prelouskala v osnovach. My jsme oba mluvili nemecky driv nez cesky v 60 letech to moc dobre nebylo, ale pozdejc prisli na to ze to je taky jazyk. Ale kdyz deti vyciti, ze ucitel sam moc nevi, tak casto ztraci respekt k uciteli taky.

 
Cadence
Cadence - 28.8.2011 13:15

Po revoluci se na školách propagovala jen němčina a angličtina.Po otázce učitelky,jestli má někdo zájem o to ,aby jeho děti pokračovaly v ruštině,jsem si připadala jako černá ovce.Dcera je 2krát dys. a dělá ji potíž i čeština.Jelikož bydlíme v německém pohraničí rozhodli jsme se pro němčinu.
Pro dceru to byl horor.Nejen změna jazyka,ale i paní učitelka.Dva roky spolu zápasily.V té době nebyla povinná 9.třída a tak jsme dceru přeložili jinám.Po první hodině němčiny si ji a spolužáka, který přešel s ní,pozvala paní učitelka do kabinetu a oznámila jim,že mluví německým dialektem a že se musí naučit spisovnou němčinu.Když jsme to líčili u známých a předvedla svou němčinu,nerozuměla ji ani rodilá Němka.

 
Gorawen
Gorawen - 27.8.2011 18:05

Mne se libi francouzstina a latina...Syn je odmalicka veden k anglictine a cestine ted zrovna pochytava slovicka z japonstiny diky karate (uciteli se rika Sensei, dela Shotokan coz je japonska forma karate z Okinnawskeho umeni od Gichen Funikoshi) myslim, ze to pro nej ma japonstina kouzlo i diky japonskym animacim a samozrejme jejich technologie...K nemcine naposledy me zaujal Bernhard Schlink jeho kniha Ctenar (The Reader) cetla jsem ji v anglictine, ale moc se mi libila nevim jestli byl nejaky vyrazny rozdil mezi prekladem z nemciny proste zajimavy autor...Berlin je pry hodne podobny Praze co se tyce kulturniho zivota...Podle me pokud se clovek uci jazyk mel by mit rad ten jazyk, kulturu toho naroda + lidi, knihy nebo treba hudbu...Pochybuji, ze nejake dite se motivuje k nemcine s vidinou prace v prumyslove komore...Deti maji uplne jine profese ve sve hlave...

 
TULI
TULI - 26.8.2011 22:26

- ja bych se rada naucila CINSKY smajlik - 64 - a nebo kdyby to bavilo moje deti .... CINA se velmi ekonom. rozrusta.... smajlik - 47

syn chodil na ARABSTINU .... smajlik - 76 prej hodne komplikovane ....smajlik - 68

 
YXH
YXH - 26.8.2011 20:33

Co takhle Romstinu? Aspon se dite domluvi se svymi spoluobcany smajlik - 68

 
ivetka777
ivetka777 - 26.8.2011 17:13

Jak jsem zhubla za mesic 10 KG http://zdravehubnuti.okamzite.eu

 
Teoretik
Teoretik - 26.8.2011 16:30

Co si budeme povídat. Vyplývá to i z většiny příspěvků. Angličtina je in.. Spíše bych řekla, že byla. Ti co uměli anglicky na zaátku 90. let měli vystaráno. Ani nemuseli mít maturitu. Proto se ji rychle doučovali i ostatní. Ale Amerika je ekonomicky v čudu. Takže pro své děti bych vybrala něco perspektivnějšího a to vidím na výcho od naší vlasti. Vždyť uže dnes mají ve školách problém sehnat dobrého ruštináře. Proluka 20 let je zřejmá. A všimněte si v televizi kolik lidí z Afriky, Asie umí česky nebo rusky. Tímto směrem bych já orientovala svoje děti. Postaru /jen v angličtině/ se žít nedá. A doma by se mělo mluvit česky. Je to rodný jazyk dětí. Snobizmus jim postavení nezajistí.smajlik - 104

 
Eduna
Eduna - 26.8.2011 15:41

V prvé řadě by děti měly zvládat perfektně češtinu a to v žádném případě neumí.
Potom záleží na jednotlivci. Můj syn se není schopen pořádně naučit žádný cizí jazyk. Na vejšce dostával při zkoušce z jazyka zásadně za 3 a to říkám, že to bylo ještě z úleku profesorky, protože s takovým nemehlem se pravděpodobně ještě nesetkala. Snacha je na tom podobně. Dcera zvládá angličtinu naprosto dokonale a zeť umí 4 řeči. Všichni jsou v životě úspěšní, jak ti co zvládají jazyky, tak ti druzí.

 
PEGG
PEGG - 26.8.2011 13:06

mashanka - 26.8.2011 7:13 smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
Kenny
Kenny - 26.8.2011 12:24

Vzhledem k postupjící migraci bych doporučovala učit se arabsky nebo čínsky smajlik - 16

 
mam-ča
mam-ča - 26.8.2011 12:08

Domluvit se, neznamená umět jazyk.
Můj synovec je dobrodruh. Sebral svojí milou, rezervní spoďáry a 30 let staré auto, o kterém nic nevěděl a vyrazil do Rumunska, kouknout se na "Drákulov".
Když jsem se ho ptala, jak se tam (14 dní) dorozumívali, hrdě pravil, že "latinsky".
Když jsem se zeptala : "Ty umíš latinsky ?"
Odpověděl : "Néé, proč ?" smajlik - 16

 
Linda
Linda - 26.8.2011 11:56

Podle me zálezi i na diteti. Pokud mám doma genia a bavi ho to tak at se pro me za me uci trebe 10 jazyku najednou. Ale pokud mám dite, pro které je cestina vrchol umeni tak nemá cenu ho lámat, proste holt bude dobry v necem jinym.
A z vlastni zkusenosti. Starsi dcera umi anglicky stejne jako materstinu, mozná dokonce lépe. Do jejich 4 let jsme doma mluvili pouze anglicky a proste má to v krvi. Nemcinu mela 3 roky na základce a v zivote jsem nevidela holku tak trpet. Ted má druhym rokem spanelstinu a je stestim bez sebe. Já uz min, protoze po me chce pomáhat s domácima ukolama a já o spanelstine vim pouze to, ze existuje smajlik - 16.
Naopak mladsi dcera je shopna z prkna postavit celou kulnu, ale anglicky tak jeste pozdravi a objedná si zmrzlinu, nemecky snad ani to ne a skola je pro ni postrah. Tak proc ji nutit? Bud na to casem prijde sama a prekousne nechut a nejaky jazyk se nauci a nebo se nenauci a holt bude delat neco nejazykového, hlavne ze to ji bude vyhovovat.

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 26.8.2011 11:34

Do Vídně máme blíž než do Prahy,ale i na alpské sjezdovce se lépe domluvíte anglicky. Dneska se na gymplu kromě francoužštiny učí i ruština. Dcera dělala soukromě i španělštinu, což se jí občas hodí. Podle mě není špatně ani němčina ani angličtina, u malých dětí obzvlášť a na střední se uvidí.Neznalost slovenštiny mě mrzí, syn má slečnu ze Slovenska a ta říká,že někteří Češi jí i odmítají rozumět, takový nějaký falešný patriotismus. Česky umí+další 4 jazyky,ale bylo na ní vidět,jak je ráda, že si s potenciální tchýní může promluvit v rodné řeči.

 
loupák
loupák - 26.8.2011 11:33

Riki:máš pravdu,dnešní děti mají se slovenštinou velký problém,vidím to na synátorovi(7 let)i synovcovi(12 let),když někdo v telce mluví slovensky,pořád se mě ptají ,, co říká?,,smajlik - 76njn za našeho mládí to byl náš druhý rodný jazyksmajlik - 26

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-25
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 80377.
    Archiv anket.