Miminka bez plínek aneb Co říkáte na bezplenkovou metodu?
Velmi mne proto zaujala metoda s názvem Komunikační bezplenová metoda. Před ní by totiž bledly závistí i všechny zasloužilé babičky, jejichž děti si uměly říct „ee“ ještě dříve, než poprvé vypustily ze svých úst slovo „máma“, případně „ham“.
Tato metoda spočívá v tom, že maminka se již od novorozeneckého období svého miminka snaží vypozorovat, jak se dítě chová těsně před tím, než dojde k uvolnění vyměšovacích svěračů. Pečlivě sleduje jeho projevy, a když přijde ta velká chvíle, střelhbitě dítě svlékne a přidrží nad nočníčkem.
Když o tom tak přemýšlím, přiznám se, že mi to hlava nějak nebere. Za prvé nevím, co z toho ta maminka a potažmo její dítě má? Přinese jim to nějakou úlevu? Pochybuji. Miminku je jedno, kam svou potřebu vykoná a při dnešním výběru všelijakých „zaručeně stále suchých plen“ ani není vystaveno nějakému velkému nepohodlí. Takže pozitivní účinek ve prospěch miminka v tom nevidím.
Ale co matka? Pravda, doba, kdy jsem sama měla děti v miminkovském věku, je pryč již několik desítek let, možná to už nedokážu správně posoudit. Ale selský rozum mi říká, že na něco takového bych se mohla vykašlat. Nedovedu si totiž dodržování této metody představit v praxi. A už vůbec ne v případě, že je v rodině víc dětí, které vyžadují pozornost.
Ale dobrá, dejme tomu, že mám jen jedno dítě, pravidelně docházející paní na úklid a na žehlení, manžela, který donáší nákupy... a já mám na starosti jen a jen své sladké miminko. Přiznávám, že ani v takto příznivých podmínkách by se mi do této metody nechtělo. Představa, jak trávím celé dny jen neustálým sledováním a pozorování grimas a projevů dítěte, není moc lákavá. Neustálá pohotovost s nočníkem, mnohočetné denní rozbalování, svlékání a oblékání... Dejte pokoj. A co potom venku? Když už bych se metodě upsala jako ďáblu, musela bych být na každé procházce s kočárkem přinejmenším frustrovaná. Vidět, že dítě se chystá vykonat potřebu, a nemít možnost ho okamžitě přidržet na hrníčkem, to bych asi velmi těžce nesla.
Tak nevím, někdy mi připadá, že se z úplně obyčejných záležitostí dělá zbytečná věda a že některé maminky si přímo masochisticky libují v tom, aby si své mateřství neužily v pohodě, ale v neustálém stresu. Jinak tomu nerozumím.
Setkaly jste se, milé čtenářky, někdy s nějakou maminkou, která tuto metodu aplikuje? Vyzkoušely byste ji také? Anebo vám – stejně jako mně – připadá tak trošku „na hlavu“?
13.2.2013 Rubrika: Děti. Výchova, škola | Komentářů 64 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Miminka bez plínek aneb Co říkáte na bezplenkovou metodu?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Kdo to nevyzkoušel, neví, o čem mluví. Tuto metodu jsme provozovali od několika málo týdnů do asi roku. V roce bylo léto a malá si chodila na nočníček sama. Přes zimu jsme měli pár nehod, tak jsme vrátili plínu a neřešili to. Ve dvou letech na jaře si plínu vysvlékla a od té doby ji nemá. Ale do dneška, když jdu trůnit na záchod, musím se smát, jak máme stejný režim. Ještě že zatím chodí na nočník, jinak bychom se v jednu vteřinu rvali o záchod :-D
Ťapina: jasně, šak bezplenkovka není povinná jen sem chtěla říct, že je funkční, byť o tom spousta lidí pochybuje.¨
ještě doplním dnešní bezplenkovací příhodu. mimino 2 dny nekakalo. v poledne po obědě před spaním ho dávám na misku, vykakal se a pak přestal. říkala sem si, že je to trochu málo, ale že teda dobře. lehli sme si, chtěla sem kojit před spaní jako obvykle. prso nechtěl, mrčel, pouštěl se, nespolupracoval, pak si prdl, aby to došlo i těm nejhloupějším. dala sem ho znovu a udělal FAKT velkou hromádku. pak si lehl, nasosl se a za 3 min spal.
tornado-lou: No jo, jenže my jsme chodili od sedmého týdne do práce, takže jsem ani nemohla všeho nechat a okamžitě řešit. No a ani výhledově to nemělo smysl, teď by měl pleny stejně, protože má hlídací tetu, která má na starosti tři takový. To by se zbláznila, kdybych přišla s tím, že bezplenkujeme
Kamarádce to krásně fungovalo. Já jsem zjistila po pár pokusech, že to pro mě není...syn nikdy nepojevoval nespokojenost z mokrých plen, bylo mu to naprosto šumák a ani pravidelně po kojení nečůral - teda zkusila jsem to jen párkrát + tu polohu v klubíčku neměl rád. Zkoušela jsem i vypozorovat nějakou signalizaci, ale ani ťuk....je v látkovkách, je mu rok a půl a mokrá plena je mu zcela putna dosud, tak jsem zvědavá na vývoj
valesovavera: posazovat tříměsíční dítě
Tak sis to zdůvodnila, že máš dítě, které už umí běhat, ale otravuje mu to ten batoh u zadku .... tak prima - ono je to pohodlnější, nacpat plenu dvouletému dítěti, které už moc dobře chápe (ne, že ne) a nemuset se ho každou hodinu ptát, jestli nemá potřebu, nemuset se v obchoďáku nechat rozptylovat, kdyby to na něj přišlo ..... svým způsobem chápu - ale proč si nepřiznat, že je to hlavně pohodlnost - není třeba se za to stydět - je to přece tvoje věc
Chtěla bych říct ,že to jde docela dobře .Provozovala jsem to s oběma svými dětmi a snacha s vnučkou .Když jsem byli doma posazovala jsem je nočník asi od 3 měsíců ,odpozorovala jsem dobu jejich čurání a kakání a dalo se to provozovat .Když jsme byli venku tak samozdřejmě mněli hadrové plínky ,ale doma jsme tuto metodu z klidem zvládli.Snacha ta si to pochvalovala .Proto že plínky sice absorbují mokro ,ale když je do ní načuráno hodně je těžká a docela si myslím ,že zatěžuje páteř dítěte.
Ťapina: obvykle jsou děti v terénu a mimo domov spolehlivějsí a líp říkají. doma na to kašlou. a jsou i matky, co kojí nad nočníkem. ale to si za sebe neumím představit.
a nevím jestli to tu padlo, malé mimino pochopitelně nesedí na nočníku, matka ho přidržuje nad vhodnou nádobou.
Jinak díky za reakce
Nó, když je někdo s dítětem většinu času doma a má chuť, tak mu to fungovat může, proč ne. U nás by to nešlo, od narození jsme půl každého dne prolítali někde venku a krom toho moje dítě čůrá PŘI kojení, ne po. Ale látkové pleny používám. Ty dnešní jaksi nejsou totéž, co ty před 30 lety a nechce se mi utrácet za jednorázovky. I ty máme, ale tak balík na dva měsíce.
před 40 léty byly jen látkové pleny /a brzy byly průhledné/ a nevím to jistě, snad i v jediné knize ''Naše dítě'' se doporučovalo učit mimino na nočník, pokud už samo sedí Taky do jeslí jsme dítě spíše dostali /kupř.v jednom roce/, když už si řeklo ''eeéé'' a nepotřísnilo celé oblečení z jesliček. Dcerky to pochopily brzy, syn o něco později, ale protože všichni měli 1rok v teplém letním období a mohli běhat na zahradě s holou prdélkou -pak přes zimu už jen plenku na noc pro jistotu. Chlapec zpočátku měl problém se ve stoje venku vyčůrat a nepokapat ponožky a botičky, ale když našel kamaráda na dovolené u vody, s nímž si měřili ''délku zalévání'' - tak bylo vše o.k. bylo mu 22měsíců
Dnešní moderní pleny jsou zabiják životního prostředínevím,co je na bavlněných tak špatného,že každy radši utrácí nesmyslné sumy za pohodlnost.máma je doma,tak proč by nemohla dát prát plínydávala bych je pouze na noc a nadítěti jsem se věnovala dost a dost,ale vypozorovat vyměšování jsem nepraktikovala,neb to je nadlidský úkol..to je zas způsob jak zaměstnat ženy na mateřské
Gorawen: maminky nejsou blby a zvladnou sii vybrat mezi beypecnou cestou a pocuranim a v mhd taky. tohle fakt nejsou ty komplikace.
Ja to taky nevidim moc prakticke napr. dite v aute v autosedacce ma pasy, zima a maminka misto rizeni a koukani na cestu bude sledovat jestli "zlaticko" nepotrebuje potrebu = rizeni bude asi vypadat)... To same cesta MHD nesmysl...Jedine plusy co me napadaji, ze se usetri za papirove plenky a navic je to vice ekologicke...Otazka co vyvazi nervy maminky...Synek zrovna patril mezi "hlasice o svoje lidska prava" nesnesl mokrou plenku hned chtel menit...
Fungovat to může, ale u sebe si to neumím představit. Nejsem schopna jakékoli pravidelnosti, takže představa, že každý den co půl hodiny rozbaluju dítě je děsivá. Ale pokud domorodé matky měly dítě v šátku pořád s sebou, věřím, že dokázaly vycítit všechny potřeby.
Mým dětem teda bylo srdečně jedno jestli mají suchou nebo mokrou plínu a nevzpomínám si, že by byly po přebalení spokojenější. Ani je nelákalo chodit bez plíny. Možná, že jsme nereagovali na jejich počáteční impulzy, tak to vzdaly, ale nemyslím, že by tím utrpěly nějakou újmu. Na nočník je násilně nikdo nenutil. Naučily se to přirozeně až k tomu měly věk, syn ve 2 letech , dcera 2 a čtvrt - vždycky v létě na chatě.
Cadence: Mela jsem 2 dcery a v roce byly taky bez plen, jenom na noc. Nepripadala jsem si jako otrok, Chce to se diteti venovat a pozorovat, ale pak uz to jde samo. To ze jsem nemusela tahat kbeliky mokrych plen na pudu nebo ven na snury mi stalo za to. Cestovani taky bez problemu. Dneska je to jednodussi, plena se zahodi a je to.