Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Názor na výchovu aneb Střet generací

Názor na výchovu aneb Střet generací

Jsem už dříve narozená, mám dávno dospělé děti a už i tři vnoučata. Moc ráda bych si přečetla názory nejen mých vrstevnic na problém, který mne čím dál víc tíží. Jde totiž o výchovu mých vnoučat, která se mi vůbec nelíbí.

Mám dvě dcery, starší má sedmiletého syna a mladší čtyřletá dvojčata, holčičku a chlapečka. Vždycky jsem si říkala, že svým dětem nebudu nikdy mluvit do života, více méně se mi to snad daří, ale za cenu, že si někdy doslova sedím na jazyku. Respektovala jsem jejich výběr partnerů, vlastně cokoli, k čemu se obě v životě rozhodly. Jejich přístup k výchově dětí mne ale neskutečně vytáčí.

Obě dcery si co se týká výchovy notují ve vzájemné shodě a mé výtky a připomínky vůbec neberou v potaz. Já vím, že doba je dnes jiná, ale nějaké základy by se snad měly dodržovat stále, ne? Vadí mi především přehnaná úzkostlivost.

Týká se především jídla, kdy žádné z dětí nesmí pozřít ani kousek čokolády, bonbónku, když jsou u nás na návštěvě, obě dcery velmi nelibě překousnou, že si děti dají kousek domácího upečeného koláče. Podle mě je to přehnané, neříkám tím děti cpát od rána do večera nebo před jídlem, ale občas si dát nějakou mlsku snad k dětství patří a nikoho to nezabilo.

Další věcí, kterou těžce nesu je jejich tak zvaná volná výchova. Na děti se nekřičí, napomínají se jen velmi výjimečně, zato se s nimi o všem sáhodlouze diskutuje a vysvětluje. Jak jsem byla poučena, je to tak zvaná respektující výchova, nikoli autoritativní, jaké byly vystaveny ony. Dítě prý není podřadná bytost, má svou vlastní osobnost a ta by se v něm neměla potlačovat. Takže v reálu to třeba vypadá tak, že nejstarší vnouček se šprjacne, že s námi nepůjde na společnou procházku a jeho maminka, místo aby mu to dala příkazem, s ním začne diskutovat, proč nechce, co mu vadí, co by dělal raději apod. No, vylítla bych z kůže. Dopadá to na střídačku, někdy se po půlhodinové diskusi klouček rozmyslí a na vycházku s námi jde, jindy ne a to pak zůstane doma i s maminkou.

Taky je mi strašně líto, že jsem ještě žádné vnouče neměla u nás doma třeba na víkend. Tak rádi bychom si je s dědou užili sami, ale není nám dopřáno. Na naše žádosti je nám sděleno, že jsou děti ještě malé (!) a vzhledem k tomu, že můj názor na výchovu a stravování je odlišný, nemůžou mi dcery věřit, že bych respektovala jejich pravidla a děti nezkazila.

Ještě bych měla dodat, že obě dcery jsou vdané, mají manžely a ti se jejich mateřskému diktátu vůči dětem absolutně podřídili. I když na nich na obou vidím, že kolikrát si o tom taky myslí své.

Zajímal by mne názor babiček, ale i maminek malých dětí. Připadá vám takový přístup normální? Já mám totiž pocit, že jde jen o nějakou módní pózu, kterou ale bohužel nejvíc odnesou ty děti, které jsou ochuzeny o čas strávený s prarodiči, o tak samozřejmou věc, jako je nějaká sladkost na smlsnutí apod.

Shodnete se se svými dcerami, snachami či matkami a tchyněmi na výchově svých dětí? Dokážete se respektovat? Já v tom nějak tápu. Tolik jsem se těšila, až budu babičkou a teď si připadám pomalu jako nesvéprávná a neschopná postarat se o malé dítě. Je mi z toho opravdu hodně hořko.     

Alena


1.9.2015   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 150   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Názor na výchovu aneb Střet generací

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150
cawan
cawan - 29.9.2015 12:46

Střet názorů je i v módě. Pro muže doporučuji na podzim ležérní styl, klidně pánské tenisky, ale nezapomínat na kvalitu http://www.botyluks.cz/kecky/

 
Piafka
Piafka - 9.9.2015 13:25

PEGG: to je pravda a oblíbený argument, ale možná by ses divila, kde všude se cukr najde a v čem ho děti konzumují. Takže argument, že bez sladkostí bude jejich mozek strádat, asi u naší populace moc neplatí. Pokud jedí sladké pečivo, normální pečivo, čerstvé a sušené ovoce a sem tam nějakou domácí buchtu nebo sladí medem, cukr přijímají.

 
PEGG
PEGG - 9.9.2015 8:51

Almega - 7.9.2015 14:56smajlik - 47
Dítě potřebuje ke správnému vývinu i to sladké, teda nemusí to být zrovna hromady bonbónů, ale cukr je potřebný pro vývin mozku.
Prostě to chce zdravý selský rozum a ne věřit každé pitomosti, kterou napsal nějaký "odborník"

 
Almega
Almega - 7.9.2015 14:56

Aleno,budťe ráda,že nemusíte mít vnoučata stále na krku,jako je to někde.Věnujte se svým koníčkům,žijte svůj život.Divím se,že dcery nepotřebují někdy oddych od dětí,4 roky a 7 let,to už jsou dost velké a dalo by se s nimi leccos podnikat.Výchova planými diskusemi nikam nevede,nejlepší je asi dávat dobrý příklad,všímat si,co se děje okolo a vše využit k vysvětlení a ponaučení.Děti jsou jako nádoby:co do nich dáme,to tam bude.Snad dnes je vše moc sevřeno mantinely módnosti: nyní se dělá tohle,četla jsem to na netu...Jakoby nebylo vše už dávno vymyšlené a vyzkoušené,stále chce někdo nové metody (...) a s velkým humbukem se jednou trestá za kdeco,pak se nad vším zavírají oči,pak se "s láskou objímá",nyní se považují sladkosti za mor,dříve to bylo dobré "na kosti"...Máslo bylo nutné do všeho,pak zase se cpalo jen margarínem...Děti klečely za trest v koutě,dnes se jim nedovolí hrát hry,být na netu.Dříve bylo trestem nejít si hrát s dětmi ven,dnes by asi bylo za trest jít si hrát s dětmi ven....Tak jestli já se dočkám vnoučat,tak se nechám poučit,co s nimi,kdybych je měla hlídat,a pak si možná poradím sama,co ano,co ne.A chápu Aleniny pochmurné představy o tom,jak tyto děti dále v životě obstojí,budou-li jen diskutovat a dodržovat striktně životosprávu.Výjimkou jsou samozřejmě nemocné děti,tam snad by normální člověk o dietě a pod. nediskutoval.Já bych také nikdy dětem nedávala přeslazené nápoje jako je kola a pod.S tím,že kdo v dětství nejí sladkosti,že je pak nechce,nesouhlasím: my doma v dětství téměř nic neměli sladkého a naopak jsme se přímo klepali na čokoládu,dorty,zmrzlinu a pod.,mně to zůstalo doteď.U spolužáků si pamatuji,že měli doma např. v míse čokolády,bonbony,sušenky a když jsem se divila,jakto,že to nejí,tak říkali,že jim to nechutná,že to mají zkrátka furt.Nad tím jsem žasla a bylo mi dost líto,že mi nikdy nenabídli,abych si vzala,když už to oni nejí...To jen tak naokraj.

 
rychlonožka
rychlonožka - 7.9.2015 14:25

Ale to pánbu chraň, abych si tu hrála na mravokárce. Já jen konstatuju fakt, že maminy mají dneska třeba čerstvou zeleninu, kdy si vzpomenou, za nás byl akorát jeden druh přesnídávek a ten většinou nebyl v regálech. My stály fronty a když jsme si nezmrazily zeleninu ze zahrádky, tak nebyla. I já využívám teď toho, co doba přinesla. Polemizovat se dá o všem, když mně třeba bylo cca 30, řekla mi jedna známá, s takovým despektem, že se asi topím v penězích, když si na sebe a děti nepřešívám, to je takový názor, já to prostě nepotřebovala a hlavně jsem to nikdy neuměla, děti to podědily v rodině a dalo se to zase dál. Přeju těm maminám, co doba donesla, mají to zase těžký jinak, a jinak Aleně bych ještě ráda řekla, na jednu stranu dobře, že se na výchově nepodílí, není aspoň uhoněná, jako třeba já. Jsem jediný hlídač našich mladých, kteří pracují na směny. Hlídám sice moc ráda, ale odmala a moc často. Co komu chutná či ne z hotových papáníček, je věcí názoru, vždyť i dospělí u jednoho stolu se nesejdou v názoru, jeden si pochutná, druhý na tomtéž ne....

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 6.9.2015 21:52

Hanča - ja take varila dcery 41 - 36 - 25, ty prvni polevky byly odebrane z nasi a pak jsem teprve ochucovala. Mackala jsem vidlickou. Ty dnesni sklenicky jsou uplne jine,

 
Piafka
Piafka - 6.9.2015 21:48

Kozoroh18: Hanča: já koupila skleničku jen tak na zkoušku u prvního dítěte - s manželem jsme se shodli, že nám to nechutná a vařila jsem - jak ovocné, tak zeleninovo-masové. U druhého už jsem neměla tolik času, tak v nouzi nejvyšší dostal občas skleničku - většinou mu po ní nebylo moc dobře, ublinkával, brkal a taky mu moc nechutnala. Navíc kvalitní jsou drahé - takže za mě skleničky ne a nejsem rozhodně sama, a to žiju na sídlišti plném dětí různého věku. Proto mě tyhle řeči o skleničkách a sušičkách a myčkách štvou - ne každý je /z různých důvodů používá a navíc skleničky jsou na chvilku.

A jinak myslím, že mateřství je těžkej úděl v každé době a tyhle mravokárné řeči každé starší generace jsou zbytečné a ničemu nepomůžou. Je to stejné, jako kdyby dnešním babičkám někdo vyčítal, jak si žily jako matky skvěle, protože nemusely prát na valše, vyrovnávat se s životem za války, porodit doma v průměru pět dětí, atd. atd...jen doufám, že mě to nepopadne a nezačnu takhle moudře promlouvat za pár let ke své dceři nebo snaše...každá doba má svoje.

 
Hanča
Hanča - 6.9.2015 17:45

Kozoroh18: moje děti kupovaný skleničky odmítaly, dostala jsem vždycky u doktorky jako propagaci a měla poprskaný skoro vše, rději jsem každý den vařila a mixovala čerstvou domácí zeleninku na kaši

 
PEGG
PEGG - 6.9.2015 17:41

Sice jsem nedočetla diskuzi, ale nevím jestli dávat dítěti k snídani studenou vodu a celozrnné přeslazené cereálie je to nejprospěšnější pro dítě. To je příklad z rodiny (maminka je paní doktorka) čaj ani mléko děti nesmějísmajlik - 66smajlik - 76 To bych se spíš přikláněla k té domácí buchtě, možná je v ní toho cukru míň, než v tom "zdravém" lisovaném hnusu.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 6.9.2015 16:23

Piafka - 5.9.2015 21:35
ty sklenicky, kdyz se vybere kvalitni znacka, tak jsou dobre. V dnesni dobe asi nestoji maminy u sporaku, aby varily pro mimco jednu porci a nebo si plnily mrazak popsanyma krabickama co v ktere je. Kdyz si mohou dat maminy kavu,smajlik - 53 a smajlik - 19, coz je videt v obchodnich centrech, tak mohou mit i na kvalitni sklenicku pro smajlik - 88

 
Anahir
Anahir - 6.9.2015 14:47

Piafka: to je tvůj výklad, který se ti hodísmajlik - 58

 
Piafka
Piafka - 6.9.2015 13:46

Hanča: Aha, tak to jo.

 
Hanča
Hanča - 6.9.2015 13:27

Piafka: ona to moc dobře ví, taky si pořád stěžuje, že malej nechce moc jíst, mně osobně to její jídlo taky nechutná a klidně jsem jí to řekla, holt od 15 bydlela se svým otcem a neměla moc šancí se učit řádně vařit a bohužel talent na vaření po manželově matce nezdědila

 
Piafka
Piafka - 6.9.2015 11:49

Anahir: no, rozhodně jsi ten příklad neformulovala jako výjimku, spíš jako dost častý jev....

 
Anahir
Anahir - 6.9.2015 10:17

Piafka: nikde jsem neřekla, že je to všeobecné pravidlosmajlik - 58 uvedla jsem příklad. Nemohu za to, že to zevšeobecňuješ na všechny nájezdy teenagerů. Takže pokud se já budu bavit o konkrétním příkladu a ty z toho uděláš všeobecné pravidlo, těžko se domluvíme, protože každá mluvíme o něčem jiném.


 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150