Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Kdy říct adoptovanému dítěti pravdu o jeho původu?

Kdy říct adoptovanému dítěti pravdu o jeho původu?

S manželem jsme se několik let pokoušeli o miminko, ale nedařilo se. Nakonec po všech možných vyšetřeních bylo zjištěno, že je manžel neplodný. Následně jsme tedy zkusili umělé oplodnění se spermiemi anonymního dárce, ale ani při třetím jsme nebyli úspěšní. Už jsme nechtěli podstupovat další „oplodňovací“ martyrium a po pečlivém zvážení se rozhodli pro adopci.

Prošli jsme nezbytným kolečkem, psychologickými testy a všemi dalšími formalitami a pak už jen čekali. A dočkali jsme se. Jednoho dne jsme si konečně odváželi z kojeneckého ústavu skoro dvouletou holčičku. Oba jsme byli nesmírně šťastní a stali se z nás milující rodiče. Terezka si na nás rychle zvykla a brzy jsme fungovali jako úplně normální rodina.

Už jsou to dva roky, dcerce jsou teď čtyři a je to moc spokojené a šťastné dítě. Jediné, čím se trápíme, je pravda o jejím původu. Jsme sice jejími adoptivními rodiči, v dokladech je vše uvedeno, ale přece jenom, biologicky to naše dítě není. A víme to nejenom my a naše rodiny, ale i sousedi, kolegové. Samozřejmě, že se nedalo přehlédnout, že z ničeho nic máme najednou dvouleté dítě.

S malou jsem byla dva roky doma a teď v září už nastoupila do školky a já do práce. A jak už to není úplně malé dítě, ale začíná brát rozum, máme obavu, aby jí nějaký dobrák neřekl, že vlastně není naše. Možná by to ten dotyčný nemusel ani myslet nějak zle, ale mohl by se nechtěně podřeknout, nebo se o tom můžou bavit doma, zaslechnou to jejich děti a ty by to pak Terezce mohly interpretovat.

Bojíme se, aby to pro ni nebyla rána, aby ji to nějak nepoznamenalo. Rozhodli jsme se proto, že bychom jí měli všechno říct my, aby tu pravdu slyšela od nás. Ale nevíme, kdy je na to nejlepší doba. Zatím nám na to připadá malá, nevíme, jestli by vůbec chápala, o co jde.

Říkám si, že víc hlav víc ví, možná mi tady poradíte, kdy a jak nejlépe říct dítěti takovou věc. Není to vůbec jednoduché, ani pro nás určitě to nebude snadné ani pro ni. Milujeme ji nade vše, neradi bychom jí naším špatným rozhodnutím nějak ublížili.

Předem vám moc děkuji za vaše rady.

Andrea


18.10.2016   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 25   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kdy říct adoptovanému dítěti pravdu o jeho původu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-25
jancanoval
jancanoval - 2.6.2020 16:47

Ja bych to urcite udelala, ale az bude diteti 18 let. Kdybyste se potrebovala s nekym poradit, doporucuji telefonat k psycholozce dr.Pucherove https://www.hanapucherova.cz

 
Almega
Almega - 19.10.2016 11:06

Už to měla dávno slyšet,ve formě pohádek,tak aby jí to přišlo zcela samozřejmé.Stejně se jednoho dne,až bude dospívat,začne o pravé rodiče zajímat,tak se musí říkat pravda,nic si nevymýšlet! Viz pořad v TV.

 
Nika1
Nika1 - 18.10.2016 22:02

Rict viz.krasaka. Me pripravovali, ze treba jedina moznost budou darovana vajicka. Jak to potom sdelit diteti? Nejsem tvoje biol.matka a ani se nikdy nedozvis, kdo to je? Nastesti to napoctvrte vyslo.

 
sharon
sharon - 18.10.2016 19:32

když tu byl jeden článek dva i více měsíce tak to některým vadilo, když jsou tu nové tak to též vadí....jo,jo, není na světě člověk ten aby se zavděčil lidem všem.....smajlik - 1
když mi na článku něco vadí tak ho prostě nečtu anebo nevstupuju do diskuze....maximálně napíšu že je mi povědomej a že už tu asi byl.....smajlik - 26

 
tornado-lou
tornado-lou - 18.10.2016 15:09

jinak - pisatelky problémů asi jsou fiktivní. Ale většinou mi to nevadí, protože problémy s tchýní, dovolenou, manželem nebo dětma jsou natolik univerzální, že jsou ty příběhy docela dobře uvěřitelné. Ale tohle už je trochu přes, nevěřím, že by se skuteční adoptivní rodiče potřebovali radit na štastných ženách.

 
tornado-lou
tornado-lou - 18.10.2016 15:05

souhlasim s Kadlou a s Vererou. Na tohle jistě musela přijít řeč PŘED adopcí. A jestli ne, tak je kontaktovat a zeptat se JICH teď, ne nás.

 
Nofar
Nofar - 18.10.2016 14:48

Na vasem miste, Andreo, bych se poradila s detskym psychologem a dcerce rekla pravdu co nejdrive - prave proto, aby se nenasla nejaka " dobra duse ", ktera ji pravdu sdeli nejakym nesetrnym zpusobem viz Nemozna holka od Elisky Horelove.

 
kubikm
kubikm - 18.10.2016 14:00

no mně jednou říkala holka na táboře, co se jí stalo
dříve se zařizovala občanka ve škole, byla to taková slavnost....musel se tedy donést rodný list
ona ho zapomněla, tak se úča ptala, zda ví, kde mají doklady, ať tam zaskočí...
zaskočila
vrátila se naprosto šokovaná
zjistila že její matka je její babička
a její otec je vlastně její starší bratr

kluk v 16 zbouchl 15letou spolužačku
rodiče ji chtěli vyhnat, tak rodiče kluka řekli, ať utajeně porodí a oni že to dítě vychovají jako svoji dceru

 
kubikm
kubikm - 18.10.2016 13:55

já si kdysi říkala, kdybychom neměli vlastní, že bychom chtěli malé, přímo z porodnice...tak tam bych to neříkala vůbec...
ale tady bych zkusila nejdříve vymyslet pár pohádek, kde se lidi trápili, až se na ně usmálo štěstí a oni si vzali kluka...holčičku za svoje a jak to bylo príma
tím by si na tu myšlenku zvykla a už by jí to připadalo normální
a jednou bych na závěr pohádky řekla, i nám se to stalo, ty sis nás vybrala a my jsme spolu šťastní.....
rozhodně bych to řekla před školou, nebo pokud jde do školky, tak před nastoupením
ona se vždy najde nějaká dobrá dušička s větou typu...tys chtěla kolo, ale to ti nekoupí, ty nejsi jejich....

 
Piafka
Piafka - 18.10.2016 13:39

Kadla: Upřímně řečeno, já nechápu asi 90 % článků tady, v tom smyslu, že většina je z kategorie: mám problém, poraďte. Je to všechno na jedno brdo a myslím, že normální člověk se sem s ničím zásadním svěřit nepůjde.
Sociální pracovnice se opravdu hodně liší v přístupu.
Moc ráda bych si tady někdy přečetla něco přínosnějšího, než neustálé fiktivní žádosti o radu, pomoc....

Ale jinak si myslím, ač s tím nemám žádnou zkušenost, že by bylo dobré to dítěti říct co nejdříve, jakmile je schopné chápat základní pojmy: máma, táta, děti, rodina, narození dítěte....

 
Kadla
Kadla - 18.10.2016 10:58

anitech: Jenže na tato školení a poučení při adopci jsou předpisy. Není to na libovůli té pracovnice...

 
anitech
anitech - 18.10.2016 10:25

Kadla: no ona není sociálka jako sociálka víš??Sice mají mít stejné předpisy a postupy k jejich plnění, ale ne každá pracovnice je plně fundovaná a oddaná své práci.

 
Kadla
Kadla - 18.10.2016 10:22

Nějak nechápu, proč se paní tady ptá. Shodou okolností mám známou, která adoptovala holčičku a ze sociálky jí jasně řekli (dokonce ji do toho nutili), že je potřeba říci to dítěti dříve, než půjde do školy. Pochybuji, že by to tadyté paní nikdo neřekl...Takže článek dost podivný.

 
anitech
anitech - 18.10.2016 10:15

Pentlička: smajlik - 68tak jsme se sešly nápademsmajlik - 68

 
Verera
Verera - 18.10.2016 10:15

Určitě jste museli absolvovat nějaké předadopční školení nebo tak něco. Jak to, že tam takovou věc neprobírají?

Co jsme tak četla názory lidí s adoptovanými dětmi, tak dítě by to mělo vědět od doby, kdy začíná chápat, přijatelnou formou a nedělat z toho vědu. Jen je asi těžké odhadnout míru, protože něčí dcera byla v 15 v šoku, i když rodiče jí to někdy v předškolním věku řekli, pak už ne, nechtěli jí to vnucovat, když se neptala, ale ona si to nepamatovala. Když se o tom mluví moc, tak to zas může být dítěti nepříjemné.

Někdo tam i psal, že se cítil hrozně, když maminka říkala, že nemohla mít dítě, tak si adoptovala ji, jako by ona byla jen nouzovka. Někdo to zase bere jako poctu, že si vybrali jeho. A pak si vyberte.

Ale existují diskuze, poradny, třeba na www.rodina.cz něco existovalo, už jsme tam dlouho nebyla.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-25
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78608.
    Archiv anket.