Přechod, menopauza, klimakterium. Jednou to čeká každou ženu.
Návaly horka, pocení, bolesti hlavy, poruchy spánku, podrážděnost, vyčerpání, časté změny nálad... Přechod neboli klimakterium prožívá každá žena trochu jinak, ovšem málokteré se poštěstí, že toto období téměř ani nezaznamená.
Nepříjemné stavy, které nás v této životní fázi provázejí, se většinou nevyhnou žádné z nás. Jestliže klimakterium právě prožíváte, třeba vám přijdou vhod naše rady, jak vyzrát na obtížné příznaky.
Klimakterium začíná u žen přibližně kolem 45. roku a trvá asi 14 let. Za tuto dobu projde několika fázemi. Vaječníky přestávají produkovat pohlavní hormony progesteron a estrogen. Rovněž omezují tvorbu hormonů nadledvinek (DHEA), kterému se lidové říká „hormon mládí“. Postupně se vytváří stále méně testosteronu a růstových hormonů, čímž se v těle snižuje spalování tuků a tím i potřeba kalorií. Aby ženy v přechodu nezačaly přibírat na váze, měly by tomu přizpůsobit své stravovací návyky.
Rovněž dochází k úbytku hormonu estrogenu, následkem čehož mohou být změny ve stavbě kostí.
Na jednu ženu je toho dost. Aby byly negativní příznaky co nejmírnější, není mnohdy třeba žádné složité léčby a polykání všelijakých prášků. Pomoci si může i žena sama. Tím, že se zaměří na zdravý životní styl a upřednostní hlavně takové aktivity, které jí prospívají.
Jak na návaly horka a pocení
Důležitý je dostatek pohybu. Nejlepší účinky mají vytrvalostní sporty, jako je třeba běh, turistika, jízda na kole, plavání či jízda na kolečkových bruslích. Dobrou službu také udělá ranní střídavá sprcha, masáž kartáčem, a kdo ji dobře snáší, může pravidelně chodit do sauny.
Alkohol a káva naopak návaly horka zhoršují. Proto je lepší jejich spotřebu omezit.
Jak předejít osteoporóze?
Asi každá třetí žena se v přechodu dostane do fáze, kdy nadprůměrně měkne kostní dřeň. Hutnost kostí klesá a snadno se lámou. Špatnou životosprávou a nedostatkem pohybu toto riziko ještě vzrůstá. Vliv na vznik osteoporózy má také dědičnost, ale i kouření a konzumace tvrdého alkoholu. I v takových případech však pro sebe mohou ženy něco udělat.
V první řadě by měly dodávat tělu dostatek vápníku, zejména přirozenou cestou, tedy v potravě. Ten má v kombinaci s dostatkem pohybu opravdu výborné účinky. K podpoře přísunu vápníku do krve a kostí je vhodné zvýšit i přísun vitaminů D, C a K.
Jaké potraviny jsou nejvhodnější?
Vápník tělu dodají třeba nízkotučné jogurty, tvarohy, výrobky s čerstvého mléka, sýry. Ze zeleniny je vhodná brokolice, pórek, zelí, kapusta, luštěniny, ořechy a semínka. To vše je dobré doplnit minerální vodou.
Vitamin D je v mořských rybách, avokádu, ve žloutku a také v houbách. Vlastní produkci vitaminu D také podporují pravidelné procházky.
Vitamin C je obsažen v mnoha druzích ovoce a zeleniny a vitaminu K je nejvíce v listové zelenině – zelí, kapustě atd. Ale třeba také v telecích játrech, obilovinách a libovém masu.
19.11.2015 Rubrika: Nemoci a prevence | Komentářů 13 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Přechod, menopauza, klimakterium. Jednou to čeká každou ženu.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.v přechodu je i mamka a ty její nálady jsou někdy na zabití. V lékarně ji poradili tenhle přípravek naturevia.cz/?s=perfect+day&post_type=product bral ho někdo? Máte s ním zkušenosti? opravdu pomuže? Byla bych nerada, kdyby koupila pouze placebo
Elli mi koupila dcera, pprotože já bych si to nikdy nekoupila a je to bezvadné..Zprvu jsem se bála jak budu protivná, budu se potit.. ale teď už vím, že jsem se neměla čeho bát.. Určitě bych Elli doporučila vyzkoušet
Taky jsem vyzkoušela to Elli meno osteo a jsem šťastná za to, že jsem to objevila. Ty neustálé návaly, změny nálad.. manžel ze mě šílel. Elli mi opravdu upřímně pomohlo.
Chces se poradne vysoustat s mladym peknym svalnatym muzem ve veku 25? Zkus gigolo4you.cz udelam ti z vaginy strikajici niagaru
Já jsem měla to stejné, návaly, nálady.. no nic příjemného. Pomohlo mi Elli meno osteo, které jsem si koupila v lékárně. Jsem ráda, vše nepříjemné mám zasebou a jsem spokojená.
no právě , i mě je v podstatě doktorka nutila a já nechtěla a byla neodbytná tak jsem nakonec řekla že maminka to zvládla bez hormonů tak že to zvládnu taky.........a že kdyby bylo nejhůř tak se přihlásím sama......
Navaly mam uz 5 let. Nekdy horsi nekdy slabsi. Zkusila jsem prasky a stejne to nepomohlo. Da se to zvladout i bez nich. Sousedka brala hormony do 70 let a kdyz je prestala brat, dostala navaly stejne, ackoliv ji bylo uz tolik.
Johanka74 - hlavne aby jsi mela v poradku srazlivost krve
tak já mám zatím místo návalů horka návaly zimnice, jiný potíže zatím nepozoruji
Já měla letos přechod díky operaci ze dne na den ve 40letech a myslela jsem,že to zvládnu i bez hormonů. Haha, 2 měsíce po operaci jsem pádila pro pilulky a ještě furt nejsem srovnaná a asi jen tak nebudu,ale furt ta pozitiva,že už není MS a bolesti,za to stojí. Ovšem doktoři na jednu stranu upozorňují,že přechod ve 40 je brzo a na druhou stranu mi ty hormony vlastně ani nechtěli napsat. A když už,tak úplně blbý a drahý :-/
dadka: ostropestřec je na játra ...já nebrala ani to a taky jsem nic takového neměla a menzes byl do 53 let................žádné léky , žádné hormony.....
Měla jsem přechod ve 44 letech a kvůli tomu mi před rokem zjistili osteoporózu. Jiné problémy jsem neměla, prostě jsem jen přestala menstruovat, což byla ohromná úleva a radost.
Už asi 2 roky před menopauzou jsem začala používat tabletky z ostropeřce, jednu ráno a jednu večer. Nevím, jestli to bylo tím, ale ani jsem nevěděla, kdy menopauza začala,Nebrala jsem ani žádné hormony. Návaly horka, ani bolesti hlavy jsem neměla.
Patřím asi k těm šťastným ženám, co nevědí jaká vlastně menopauza probíhá.