Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Capoeira? Co to je?

Capoeira? Co to je?

Z našeho seriálu o exotických tancích se capoeira trochu vymyká, nicméně přestože je to bojová disciplina, s tancem to také trochu souvisí. Pohyby z capoeiry jsou rytmické a lehké a možná vám budou připomínat spíše tanec z akrobatickými prvky. U nás zatím není příliš známá a rozšířená. Ale možná už jste slyšeli, že jde o tradiční brazilské bojové umění, které je součástí tamní kultury.

Brazilci jsou na něj velmi hrdí a považují jej za jednu ze svých národních tradicí. V zemi existuje spousta specializovaných škol, kde se studenti denně podrobují velmi náročnému tréninku. Musí být nejen fyzicky zdatní a obratní, ale je třeba mít také smysl pro rytmus. Hodně důležitá je i síla nohou, díky ní pak může dotyčný provádět rychlé kopy. Při tomto způsobu utkání se hojně využívají prvky známé z gymnastiky, přemety, salta, otočky na hlavě apod.

Důležitou roli hraje i publikum. To je zřejmě jeden z důvodů velké obliby capoeiry u družných Jihoameričanů. Ti nemusí být jen pasivními diváky, ale mohou se připojit například hrou na různé hudební nástroje, zpívat tradiční písně či alespoň temperamentně tleskat do rytmu.

capoieraBojovník ovládající capoeiru využívá rychlé, přesné a předem jen těžko odhadnutelné pohyby. Cílem je překvapit protivníka. Základním krokem je tzv. gingo. Jedná se o pyhyb nohou opisující tvar čteverce. Rychlost pohybu záleží na rytmu, který udává speciální smyčcový nástroj, bubny a tamburíny. Soupeři se neustále bděle sledují, nesmějí se přestat hýbat a přitom nesmí jeden druhého kontaktovat úchopem.

Zápas probíhá v kruhu o průměru tři metry, vítězem je ten, kdo vytlačí protivníka z kruhu, dostane jej na zem či ho knokautuje. Velmi důležitá je mrštnost a rychlost.

Počátky vzniku tohoto zajímavého umění se datují do doby před čtyřmi sty lety. Brazilští otroci pocházeli z rozdílných afrických kultur a výsledkem propojení jejich tance, rituálů a her s tradicemi indiánskými je právě capoeira. Tento způsob boje se velmi rychle rozšířil a brazilské úřady jej začaly tvrdě potírat. Vyznavači si začali dávat různá krycí jména, což položilo základ nové tradici  každý bojovník má své bojové jméno i dnes. Vládní kruhy nakonec povolily, byla založena první specilizovaná škola a capoeira se stala národním sportem.

Vlaďka Skalská

Exotické tance:


2.2.2006   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Capoeira? Co to je?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78567.
    Archiv anket.