Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jaspis a jeho všestranné použití

Jaspis

Podle starých pramenů bývá označován jako „Matka všech kamenů“. Neustále vyzařuje oživující očistnou a ochrannou energii. Je to kámen mnoha barev. Je směsí chalcedonu, křemene a opálu. Jeho název pochází z řeckého iaspis, což znamená kropenatý, plamenný.


Jaspis zprostředkovává duševní stálost a sílu. Hildegarda von Bingen jej doporučuje při náměsíčnosti, duchovním zmatku a epilepsii. Jaspis není kamenem pro krátkodobé akutní případy, spíše pro dlouhodobou stabilizaci těla a duše. Svůj účinek přenáší přímo na fyzické tělo, proto by se měl dotýkat pokožky. Říká se, že rozvíjí čich a nosí-li se v blízkosti žaludku, potlačuje prý nevolnost (hlavně v těhotenství). Zároveň chrání před zraněním, bodnutím, jedem a napadením hmyzem.


Nejznámější je jaspis červený, jehož název je odvozen od jeho červenohnědé barvy. Je nositelem životodárné energie. Jeho barva v nás aktivuje vůli, odvahu a vytrvalost. Očistná energie nás vede ke skromnosti, soucitu, pochopení a trpělivosti. Podporuje přirozenou touhu činit dobro.


 

Červený jaspis má širokou škálu léčebných vlastností. Zahřívá tělo. V centru srdce posiluje krevní oběh, v pupečním centru léčí spolu s křišťálem a magnezitem žaludeční a zažívací potíže, ulehčuje nadýmání a zácpě. Aktivuje také činnost jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní. V centru vitality ovlivňuje léčbu ledvin a močového jaspisměchýře. V centru základu aktivuje sexuální pud a léčí problémy potence a plodnosti. Pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci a podporuje rychlý, nekomplikovaný porod. Pozitivně ovlivňuje stavbu krve, tiší krvácení a pomáhá při hemoroidech. Je účinným prostředkem při epileptických záchvatech a dně.


Zelený jaspis je především kamenem srdečního centra. Jeho temná zeleň přináší harmonii a rovnováhu. V centru hrdla aktivuje chuťové smysly. V centru solaru plexu snižuje zvýšenou kyselost žaludečních šťáv. Celkově zbavuje organismus jedovatých zplodin a odpadních látek.


 

Žlutý jaspis je označován jako kámen vytrvalosti a porozumění. S jeho pomocí se naučíme tolerovat drobná nedorozumění a problémy. Zdravotně nám pomáhá při problémech trávicího traktu, při střevních potížích, zácpě a při žaludečních vředech. Povzbuzuje činnost jater, žlučníku a slinivky břišní. Pomáhá při slabosti močového měchýře. Zjemňuje čich a posiluje imunitní systém.

jaspis

Pestrý a brekciový jaspis jsou kameny kreativity a fantazie. Podněcují nás k tvoření, pomáhají nám proměnit představy ve skutek. Zdravotně působí podobně jako červený jaspis. Dávají nám především sílu, energii a aktivují všechny životně důležité orgány v těle.


 

Krajinný jaspis podporuje kreativitu. Zahání obavy a strach z nejisté budoucnosti a ve spánku nás obdarovává šťastnými sny, po nichž se probouzíme odpočatí a plni energie. Pomáhá při alergiích a posiluje imunitní systém, aktivuje funkci jater, žlučníku a ledvin.


 

Mookait je jaspis cihlově červené až tmavěhnědé barvy, proložené žlutými a mléčně bílými neohraničenými pruhy, který svým vzhledem připomíná černou kávu se šlehačkou. Pomáhá nalézt vnitřní klid a rovnováhu. Podporuje léčbu nejrůznějších zranění a otoků, zánětů dásní a vedlejších čelních a nosních dutin, uvolňuje suchý kašel. Aktivuje funkci jater a sleziny, čistí krev. Posiluje imunitní systém. Mírní nervozitu, stres a zadrhávání v řeči. Mookaitová voda léčí ekzémy a vředy.


jaspis leopardLeopardí jaspis je jaspisem jen podle jména. Příčinou nesprávného označení je jeho vzhled a brekciová struktura. Správně patří k ryolitu. Je to kámen zdravého rozumu. Chrání nás před náhlými výkyvy nálad, chronickou nedůvěrou a žárlivostí. V případném zklamání nám pomáhá zachovat si chladnou hlavu. Zdravotně je to kámen očisty a odvodnění, posiluje funkci jater, žlučníku a ledvin. Mírní jejich bolesti a pomáhá v léčbě. Masáží oblázkem uvolníme svalové křeče.


 

Očista jaspisu se provádí několik minut pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce s vodou. Jelikož není choulostivý na prudké slunce ani žár, můžeme jej nabíjet libovolně dlouho na přímém slunci.


Astrologicky je přiřazen Pannám (podle Babyloňanů), Vodnářům (podle Egypťanů) a Rybám (podle Byzantinců).


Zdroj:

Josef Pavel Kreperát: Skrytá moc drahých kamenů

Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski: Základní kniha o drahokamech a hvězdách

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl: Svět drahých kamenů

 

V případě jakýchkoli dotazů, týkajících se textu, se na mne můžete obrátit prostřednictvím diskuse „Čarovná moc drahých kamenů“.


Také doporučuji další články z této řady, které naleznete v rubrice „Zdraví a krása“.

 

Monicca


5.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jaspis a jeho všestranné použití

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78611.
    Archiv anket.