Dobrá hospodyně odpočívá za plotem nízkoenergetického domu
Značnou část rodinných účtů domácností krátí výdaje za energie. Přibližně čtyři pětiny této energie pak připadají na spotřebu tepla na vytápění a ohřev vody. Zatímco v běžné domácnosti platíme za energie řádově tisíce korun měsíčně, v nízkoenergetické domácnosti se tato částka významně krátí. Uvážíme-li vzrůstající ceny energií a skutečnost, že vlastní bydlení si většinou pořizujeme na celý život, mluvíme zde o energetických úsporách v řádech desítek až stovek tisíc korun. Navíc jsou takové domácnosti méně náročné na provoz a údržbu. Ušetřený čas a peníze tak můžete vracet zpět rodině a těšit se z příjemnějších věcí, než je věčná starost o domácnost a placení složenek za energie a hypotéku.
Na rezidenčním trhu dnes existuje již několik projektů nízkoenergetického bydlení. Málokteré z nich, se však mohou pyšnit neotřelou architekturou interiérů i exteriérů budov, která ctí krajinný kontext své lokality a harmonicky zapadá do okolí. Například v Praze Horních Počernicích se v posledních letech takové projekty staví. Tyto nízkoenergetické domácnosti developera Konhefr v sobě snoubí moderní technologie 21. jakými jsou tepelné čerpadlo, podlahové topení, využití přirozeného krajinného reliéfu, rekuperace vzduchu (využití odpadního tepla z běžného provozu domácnosti), ekvitermní regulace – tedy regulace teploty topné vody podle venkovní teploty, inteligentní systém a další.
Zajímavostí jednoho z nízkoenergetických bytových komplexů v Horních Počernicích jsou takzvané domy v zemi. Jedná se o komfortní, prosvětlené a nízkoenergetické byty, jejichž jedna část je přikryta vrstvou zeminy a vegetace, zatímco druhá část domu je otočená na jih a prosklená. Takové řešení pak zaručuje stálé a příjemné mikroklima domácnosti, kdy jižní prosklená část domu společně se světlovody zase přináší dostatek světla do obytných místností. „V domě je stále příjemné klima. V zimě teplo, v létě chlad. Velká okna a další prosklené plochy jsem doplnila venkovními žaluziemi, které i v parném létě zajistí velmi příjemné prostředí.“ Hodnotí toto bydlení paní Olga, která žije společně se dvěma dětmi v domě v zemi. Domy v zemi byly premiérou na českém trhu realit a získaly dokonce nominaci na cenu Státního fondu rozvoje bydlení za nejlepší stavbu určenou pro bydlení pro rok 2010.
Bydlení v projektech Krásné Počernice a Nový Sedlec u Líbeznic
Letos na jaře se chystá kolaudace druhé etapy nízkoenergetických rodinných domů a dvojdomů v Sedlci u Líbeznic. V rámci této etapy bude zkolaudováno 13 dvoupodlažních rodinných domů s dispozičním řešením, které je plně podřízeno vysokému obytnému standardu. Zatímco obytné místnosti jsou situovány k osluněným fasádám, obslužné prostory jsou umístěny při severní straně objektu, nebo v jeho centru. Projekt nabízí ve standardním vybavení výše zmíněné prvky (tepelné čerpadlo, rekuperaci vzduchu, ekvitermní regulaci teploty, trojitá skla, podlahové topení...), které srovnatelné projekty vůbec nenabízejí, nebo jen za cenu dalších příplatků. Všechny objekty projektu Nový Sedlec u Líbeznic splňují kritéria pro udělení Průkazu energetické náročnosti budovy třídy A, což je nejlepší možné hodnocení.
Kromě projektu v Sedlci proběhne koncem roku také kolaudace projektu Krásné Počernice. Projekt přímo navazuje na úspěšný bytový soubor Horní Počernice - V Lukách, který získal titul Stavba roku 2008 za vytvoření obytné skupiny s rozmanitými typy bytových staveb se zřetelem k netradičním řešením obytných prostorů a využití alternativního zdroje tepelné energie. Součástí Krásných Počernic je opět několik bytů přímo v zemi a komplex sestávající celkem ze čtyř objektů nabídne byty v dispozicích 1+KK až 4+KK o velikosti od 33 do 125 m2. Cena nejmenších nízkoenergetických bytů 1 + KK s balkonem či předzahrádkou pak začíná přibližně na 1 875 000 Kč.
Pro více informací: www.konhefr.cz
7.2.2012 Rubrika: Opravy úpravy domu a bytu | Komentářů 8 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Dobrá hospodyně odpočívá za plotem nízkoenergetického domu
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Myslíte přetoky? Já jsem si našla společnost, který se specializuje na výkup přetoků z malých zdrojů. Podívejte se na stránky společnosti https://www.electree.cz/ Najdete tam kontakt, bez problémů se to dá vyřídit rychle. Mám od nich i aplikaci, kde se dá vše sledovat online.
Můžu mít dotaz prosím? Kdo máte na domě fotovoltaickou elektrárnu, tak jakým způsobem řešíte přebytky elektrické energie?
My se taky snažíme, aby nás režie domu vyšla na co nejmíň peněz, proto jsme se rozhodli investovat do tepelného čerpadla. S manželem jsme si našli firmu na topenářské práce https://frydl-servis.cz/topeni/ , se kterou jsme se dohodli na koupi tepelného čerpadla, jeho montáži, prostě na všem, abychom to měli s co nejmenšími starostmi.
ne, ne, ....dobrá hospodyně pro pírko i přes plot skočí.....
Myslím,že bude levnější si koupit levný pozemek a pak si tam vykopat zemljanku.....,studnu a používat suchý záchod....Okolo pěstovat zeleninu a ovoce,králíky,prase,na podzim jít sbírat klásky,umlít si vlastní mouku a péct svůj chleba...No nevím....já tedy ne!!
No, bydlíme 5 let v novém, tak snad už jen navršit zeminu aby koukaly jen ty solární panely na střeše Ale když si představím tu dřinu se zeminou na dorovnání terénu
Nemuzu si pomoci, ale zkusenosti mám jiné. Staveli jsme pomoci firmy. Chteli jsme slunecní panely - porizovací cena+ zivotnost - uspora = posledni 2 roky sve zivotnosti by jsme mozná meli ohrev vody zdarma. A to nepocitam jejich neekologickou vyrobu a likviaci. Extra zatepleni - porizovaci cena+uprava projektu+ samozrejme uprava sten (tloustka) = uspora by byla videt nekdy za 30 roku. A tak to bylo se vsím, proste ano usetrili bychom na vytapeni a ohrevu vody nekolik tisic rocne, ale hypotéku bychom meli o pul milionu vyssi a mesicni splatky pro nás nesplatitelné.
Pochybuji ze by to v Cechách bylo o tolik jiné
Kde na něj ale vzít a nekrást
fandím jim,ale ej jaksi pro obyčejné lidi nedosažitelný