Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rekonstrukce opravy úpravy domu a bytu

Feng shui 11. díl - Úklid aneb zbavování zbytečností

Feng shui 11. díl - Úklid aneb zbavování zbytečností

V prvních deseti dílech jsme se věnovali teoretickým pravidlům feng shui. Dnešním dílem se začneme zabývat používáním učení feng shui v praxi. Chceme-li žít v souladu s tímto starým čínským učením, předpokládá to hlavně zachování pořádku kolem sebe.

Oživte si energii svého domova

Pokud máte pocit, že se váš domov mění pouze ve „skladiště“ a „noclehárnu“, je nejvyšší čas s tím něco udělat. Samozřejmě, že jsem použila tyto výrazy schválně, abych zdůraznila nutnost oživit naše soukromé životní prostředí. Na první pohled můžeme mít doma uklizeno a čisto, a přesto se nám malinko sevře žaludek, když přicházíme domů. Je to tím, že v naší domácnosti nejspíš vládne „chaos“. Není to myšleno ve zlém. Mohou to být např. jen boty srovnané úhledně v řádku za vchodovými dveřmi, které na nás působí negativně. Z jednoho pohledu by se dalo říci, že jsou uklizené, ale na druhou stranu je třeba uznat, že uložené v botníku by nás nerušily svou přítomností. To samé se týká i jiných věcí volně ložených.

Zbavte se všech zbytečností

fengJestli jste se tedy rozhodli spolu se mnou oživit energii domova, nabízím několik rad. Nejprve je nutné se zbavit všech zbytečností, které nám doma překážejí. Jde o staré oblečení, které už vyšlo z módy, je obnošené nebo malé, staré časopisy a noviny, zbytky látek a přízí, které už nikdy nepoužijeme, kosmetiku nebo čistící prostředky s prošlou spotřební lhůtou, nevhodné dárky, které je nám hloupé vyhodit, audio či video kazety, které už se díky špatné kvalitě nedají poslouchat nebo sledovat, či knihy, které už podávají dávno zastaralé informace. V každé domácnosti se jistě něco podobného najde.

Jak to zvládnout v klidu a bez zbytečného stresu

Abychom však všechno zvládli tak, jak jsme si předsevzali, je potřeba si tuto činnost dopředu uspořádat. Ráda bych nyní vše pro přehled shrnula do několika kroků:

  • Pro začátek je nejlepší si vytvořit časový plán. Je samozřejmé, že se nedá vše zvládnout najednou. Když budeme mít připravený reálný přehled plánovaných úprav, může nás každý splněný bod nadšeně posunout blíž k vytouženému cíli - k příjemnému prostředí plnému pozitivní energie. Kromě plánu si také připravíme seznam všech pomůcek, které budeme potřebovat.
  • Vezmeme si blok a v klidu si projdeme celý byt - místnost po místnosti - a zapíšeme si, co bychom rádi změnili, vyřadili, vyměnili, pořídili nebo opravili. Až budeme mít vše zapsané, určíme si pořadí důležitosti jednotlivých místností, podle kterého se budeme řídit. Pro naprosté „plánovače“ doporučuji zapsat si vše formou tabulky, kde si rovnou mohou připsat i datum, do kdy chtějí jednotlivé činnosti zvládnout. Není také špatné zapsat si přibližný odhad finanční částky, kterou bude potřeba do změny investovat. Jistě, při likvidaci starých věcí není třeba přemýšlet nad penězi, ale měli bychom si uvědomit, že v další fázi by bylo dobré nastoupit se štětkou či válečkem a pěkně čistě vymalovat a přikoupit pár drobností, které vyčištěné místnosti ještě více oživí.
  • Když budeme mít všechno pěkně zapsané a naplánované, začneme pracovat v místnosti s nejmenší důležitostí. Pokoj, který považujeme za nejdůležitější, si necháme až na konec. Bude tak jistější, že celou práci dokončíme.
  • Jednu místnost si určíme jako tzv. pracovní. Tam budeme přechodně uchovávat zabalené vyřazené věci, než je odneseme do kontejneru nebo odvezeme do charity. Ne každý má však tak velký byt, aby mohl jednu celou místnost uvolnit jenom na nepořádek, byťfeng dočasný. Proto navrhuji udělat si pořádek v té první, pro nás nejméně důležité, a tu potom používat jako „mezisklad odpadu“. Bude to však vyžadovat rychlejší jednání s ohledem na odvoz.
  • Nyní přichází čas zajít nakoupit velké pytle a krabice. Měli bychom si vybrat takové, které budou pevné, abychom se pak netrápili s roztržením a nečekaným vysypáním ve chvíli, kdy se to nejméně hodí. Krabice bychom si měli vybrat jednak pro uložení věcí, které si ponecháme z důvodu citového vztahu k nim, ale budeme je chtít uschovat, a jednak pro jednoduché třídění věcí: pro ty, které už nechceme - „na vyhození“, pro věci, u kterých si zatím nejsme jisti a chceme si dát na pár dní čas „na rozhodnutí“, a nakonec pro věci, na kterých nám sice nezáleží, ale ke kterým může mít citový vztah někdo jiný z členů domácnosti, na tzv. „ožehavé“ věci.
  • Když už jsme vybaveni všemi potřebami a pomůckami k úklidu, nastane nejsložitější část celého plánu - samotná likvidace. K tomuto bodu bych se chtěla rozepsat v samostatném dílu, proto ho přeskočím a posunu se k dalšímu kroku.
  • Až budeme mít z bytu odstraněny všechny nepotřebné věci a nepořádek, bylo by vhodné jednotlivé pokoje vymalovat, nejlépe barevně. O barvách byla řeč v minulém dílu.
  • Vypereme záclony, umyjeme okna, vpustíme si do bytu sluneční světlo a čerstvý vzduch.
  • Uspořádáme si rozmístění věcí v místnostech tak, aby mohla čchi volně proudit.
  • A nakonec přijde na řadu vyladění prostoru. Očista a vyladění se provádí několika způsoby, o kterých si také ještě povíme - vzduchem, zvukem, vůněmi, solí, krystaly apod.
  • Pokud vás feng shui zaujalo můžete také navštívit diskusi Feng shui.

     

    Zdroj:

    Praktická příručka Feng-šuej - Gill Haleová

    Základy Feng-šuej - Simon Brown

    Feng-šuej v 10 lekcích - Jane Butler-Biggsová

    Monicca


    18.8.2006   Rubrika:   |   Komentářů 12   |   Vytisknout

    Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

    Související odkazy:

     

    Diskuse ke článku - Feng shui 11. díl - Úklid aneb zbavování zbytečností

    Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
    Lucinka258
    Lucinka258 - 7.2.2019 8:08

    Já se pravidelně zbavuji oblečení, které už nenosím a posílám ho do second handu https://www.onlinesekac.cz/ . Často oblečení taky kupuji, tak by se mi doma hromadilo a nevešlo se mi do skříně. Tak se snažím vždy když si něco koupím, tak rovnou i něco vyřadit.

     

    Sponzori

    Prohledej


    Výherci v soutěžích

    Soutěže na Soutez.cz

      Anketa

      Covid

      Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

      Celkem hlasovalo 79351.
      Archiv anket.