Jablko, neoblíbenější ovoce
Podzim je čas jablek, tedy ovoce, kterého se u nás spotřebuje zdaleka nejvíce. Víte však, že jablka patří mezi nejzdravější plody, na lidské tělo působí po všech stránkách harmonicky, obsahují obrovské množství zdraví prospěšných látek a jsou zdravější než citrusy?
Konzumací jablek
- desinfikujete ústní dutinu (ale pozor, neznamená to, že si nemusíte čistit zuby!)
- upravíte výši svého cholesterolu na podprůměrnou úroveň
- odvedete přebytečnou vodu z organismu a tím ulevíte svému srdci, které se nemusí tolik namáhat
- chráníte mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou a pomáháte snižovat riziko vzniku rakoviny
- podporujete krvetvorbu
- chráníte své tělo před revmatismem
- pomáháte při čistění střev, jablka působí proti zácpě a spolu s macerovaným lněným semínkem pomáhají při hemoroidech
- můžete bojovat proti chřipce a nachlazení, protože jablka mají protizánětlivé vlastnosti
Patříte mezi ty, kterým vadí chroupání syrových plodů? Potom zkuste využít produkty z jablek. Pití jablečného moštu pomáhá při potížích s ledvinami, s ledvinovými kameny a pískem. Jablečný ocet pomáhá odbourávat tuk a je to podpůrný prostředek při redukčních dietách. Jablečná šťáva je také vhodná na pročištění organismu při postních kůrách.
Jedno jablko obsahuje více než třicet minerálních látek. Enzymy v něm obsažené ovlivňují činnost zažívacího traktu. Příznivě působí při zažívání či střevních potížích, normalizují střevní mikroflóru a díky obsahu látek podobných inzulínu šetří slinivku břišní. Fruktóza se v těle rozkládá pomaleji a udržuje tak stabilní hladinu cukrů v krvi. Jablko obsahuje ze všeho ovoce největší množství pektinu, což je rozpustná vláknina, která podporuje střevní peristaltiku, zabraňuje množení škodlivých mikroorganismů a napomáhá vylučování toxinů z těla ven. V jablku jsou obsaženy vitaminy A, B, C, E, kyselina listovaá Obsahuje také flavonidy, které výrazně snižují riziko srdečních chorob. Vysoký obsah draslíku pomáhá udržovat správnou hladinu vody v těle. Jablka jsou navíc výrazným zdrojem pozitivních antioxidantů.
Pojďme nakonec vyzkoušet nějaký dobrý recept. Co třeba zimní jablečnou marmeládu? Připravte si 800 g oloupaných jablek, 75 g mandlových plátků, mletou skořici, trochu citrónové šťávy, 75 g rozinek a 500 g želírovacího cukru. Jablka rozkrájejte na menší kousky, podlijte trochou vody a rozvařte je. Do směsi potom přidejte orestované mandle se skořicí, rozinkami a cukrem. Následně přidejte i citrónovou šťávu a vše povařte, dokud marmeláda nezhoustne. Ještě horkou ji naplňte do skleniček s víčkem, které na několik minut otočte dnem vzhůru.
11.10.2011 Rubrika: Příroda, zahrádka | Komentářů 24 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Jablko, neoblíbenější ovoce
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Kdysi jsem měla rituál,sníst v posteli předjablko
Linda: Teda jeste muzu byt rada, ze mame tak dlouhou zimu kdy nic nekvete. ale vadily mi chvili i tresne a ted mam pokoj, dokonce i jablka uz snasim lip, az na ta zelena. Brambory proste varim ve slupce.
Viv :o): Ja mam taky alergii na brizu, a vadi mi hlavne zelena jablka. Nekdy se po nich dusim a nebo mam pri loupani puchyre na rukou, ale taky mi to delaji nekdy i syrove brambory, kdyz je loupu. Ale nevim, jestli to je v dobe kdy jsou brizy aktivni nebo i jindy
Ťapina: to musíš vyzkoušet víc odrůd a hlavně si vybírej dobré prodejce. Jabka z EU chutnají jako řepa.
neb jsem byla pokárána za nehospodaření,včera byl pokus a hrušková povidla a kupodivu se povedla
Ťapina: taky tak
Linda: no my jsme vedely o tesouvislosti, ale proc, to uz jsem nejak jen tusila, tak jak si to vysvetlila to dava smysl
Jablka jedině ve štrůdlu nebo mošt, jinak mi nechutnají. Jo, takhle hrušky, to je jiná.
Syn si zas stěžuje, že ho po jablku bolí hlava - jen po syrovém. Možná taky nějaká forma alergie?
Viv :o): loupák: tak jsem to docetla a koukám ,ze tak daleko jste taky dosly
Viv :o): loupák: me bylo odbornikem vysvetleno, ze jablko reaguje spolecne s pylem (z ceho si uz samozrejme nepamatuji), ale proste kdyz dotycná rostlina / strom kvete reaguje telo vyrazneji nez kdyz nekvete, protoze na ten pyl a jablko telo reaguje stejne. Kdyz pyl neni ve vzduchu snese telo vic jablka, kdyz je pyl ve vzduchu reaguje telo na mensi porci jablka (a jeho zpracované produkty). A hruska zase reaguje s nejakou jinou rostlinou, v podstate kazdé ovoce má nejakou spojitost s nejakou kytkou nebo stromem. Nekde na internetu se najdou i tabulky co se snese / nesnese s cim
LenkaT: je to tak. Všechna uvařená jídla jsou bez kalorií (ale tají se to, aby se příliš nerozšířilo obžerství)
majucha: kdyby se vařením z jídla odstraňovaly kalorie, to by bylo fajn
loupák: no jasně, vařením rozhodně zničíš třeba enzymy, pektin, fruktózu a hlavně a především kalorie!
sharon:to jsem si taky myslela,ale z dnešního článku to tak nevyplývá