Černý bez léčí sedmero neduhů
Bez černý je rozšířen v celé Evropě, od atlantského a středomořského pobřeží až do Skotska a jižního Švédska. Najdeme ho taky i na západní Sibiři. U nás roste v listnatých lesích a křovinách, podél plotů i na rumištích. Kvete od června asi do poloviny července. Bez rozkvete drobnými bílými kvítky v bohatých květenstvích jako koláč velikých a leckdo se na něj do lesa vypraví. Z bezových květů lze totiž vyrobit osvěžující limonádu, anebo lze připravit bezové květenství v těstíčku jako řízek, je to skutečně vynikající jídlo.
Jiní zase květy suší a je z nich výborný čaj, který prý léčí sedmero neduhů. Jestli sedmero, to nevím, ale při kašli, chrapotu a rýmě se osvědčuje docela dobře. Jako léčiva se používají taky bezinky, bezové listí a kořen. Celý ten keř je vlastně od hlavy až k patě tak léčivý a užitečný, že prý je třeba se před ním třikrát poklonit, jakmile ho spatříte.
Bez dozrává v září. Jeho lesklé kulovité černé bobule se nazývají bezinky. Z bezinek se vaří povidla, které mají poetický název kecanda. Jsou naše a dobrá, jenom se nesmí připálit.To jsou potom hořká a už tak dobře nechutnají. Až do konce šedesátých let, dříve než se rozšířili průpisky, se z bezinek vyráběl podomácku docela obstojný inkoust. Bezinky se rozmačkaly, do takto získané šťávy se přidalo trochu octa, něco málo kamence a zelené skalice a inkoust byl na světě. Bez černý je prostě léčivý a užitečný keř v naší přírodě.
2.7.2012 Rubrika: Příroda, zahrádka | Komentářů 7 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Černý bez léčí sedmero neduhů
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Když byly děti malé,tak jsme měli kosmatice smažené každé léto,i víckrát,hledali jsme vždycky ještě kvetoucí keře,když už u nás nebyly.Z bezinek jsem dělávala likér,s rumem a kávou.Moc dobrý,ale nyní už mi alkohol nedělá dobře,tak nic nepiju,ani nedělám.Jo a když bylo dětem nějak zle,měly teplotu,tak jsem šla natrhat květy bezu,listy černého rybízu a květ lípy,udělala z toho čaj, a bylo zase dobře....
kubikm: pravidelně jednou za rok, když rozkvetou bezinky, taky dostanu chuť na kosmatice a musím si je udělat Maminka dělala likér a šťávu, někdy i marmeládu, já nedělám nic, ale asi je to škoda, protože bezinek máme na zahradě spoustu.
Smažený bez jsem ještě nejedla,ale prý je to moc dobré. Dělávala jsem bezinkový osvěžující nápoj, moje babička tomu říkala huler.
Bezinkový čaj pomáhá i při bolestech páteře.
Sbírám obojí,i džem jsem dělávala
kubikm: Kosmatice jsme delavali taky. Z cernych bezinek delam liker, moc chutnal. Sousedi maji ker, ale ten leze hodne k nam, tak ptakum ukradam bobulky. Na vodku jsem alergicka, tak pouzivam bud domovinu nebo rum ale na zmrzlinu to je bezva. Dala jsem asi dost cukru, tak jsme minule meli kandovane bobulky, jenom jsem to zcedila a bezinky jsme snedli. Asi jsme museli byt hodne zdravi Bylo mi nejak dobre po tele nevim jestli bezinkama nebo rumem, ale udelam je znovu
jinak já květy natrhám, smíchám s rozšlehaným vejcem a udělám omeletu...
bobulky naložit do vodky na 2 měsíce...prolisovat...a denně 1 lžičku,,,kudy teče, tudy léčí