Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

"Přerostlí" mazlíčci aneb Kočičí akromegalie

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je nadprodukce růstového hormonu a z ní vyplývající akromegalie čistě lidskou chorobou, není tomu tak. Toto hormonální onemocnění se totiž podobně jako cukrovka nevyhýbá ani domácím mazlíčkům.

Kocouři v ohrožení

Zatímco u lidí odborníci nenachází žádný přesvědčivý rozdíl ve výskytu akromegalie, co se pohlaví týče, u koček je tomu jinak. Celých 90 % nemocných jsou totiž samci. S lidmi mají ale zvířata společnou nejběžnější příčinu onemocnění, totiž nádor podvěsku mozkového. Ten pak produkuje růstový hormon v nadměrném množství. Podobně jako u dospělých lidí se i u zvířat vlivem tohoto hormonu následně zvětšují některé části těla.

 

Široká hlava a velké tlapky

Kočky s akromegalií mívají typicky širokou hlavu, dlouhou vystupující spodní čelist a nápadně velké tlapky. Kromě toho celkově přibírají na váze a trpí zvětšujícími se vnitřními orgány, a to včetně srdce, jater a ledvin. Postižené orgány postupem času přestávají správně fungovat, a například porucha srdeční funkce může zvíře dokonce ohrozit na životě.

 

Růstový hormon může za cukrovku

Stejně jako u člověka zvyšuje růstový hormon i u zvířat hladinu krevního cukru. Může tak dojít k rozvoji cukrovky, která ale bohužel nereaguje na léčbu inzulinem. Kočky tak musí být léčeny speciálními dietními opatřeními a léky v podobě tablet. Přestože se dlouho myslelo, že je akromegalie u zvířat spíše vzácným onemocněním, díky moderním diagnostickým technologiím se ukazuje, že tomu tak být nemusí. Ze všech koček s prokázanou cukrovkou trpí podle nedávných studií dokonce celá třetina nadměrnou tvorbou růstového hormonu.

 

Léčba příznaků

Akromegalie u domácích mazlíčků patří mezi nevyléčitelná onemocnění. Veterináři se soustředí pouze na léčbu souvisejících projevů, jako jsou zvýšená hladina krevního cukru nebo porucha srdečních či ledvinových funkcí. Zvířeti tak mohou dopřát o něco delší a relativně kvalitní život.

 

(veri)

Zdroj: www.akromegalie.cz

Převzatý článek


23.7.2012   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - "Přerostlí" mazlíčci aneb Kočičí akromegalie

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 23.7.2012 7:26

Tak to naše kočka určitě nemá,je jen vyžraná,až plouhá břichem skoro o zem,jakoby čekala malé,a ona je sterilizovaná,avšak asi 8 kilo má....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 79169.
    Archiv anket.