Nepodceňujte petržel aneb Zdraví na talíři
Málokterá kuchařka se bez ní obejde. Přidává se do polévek, omáček, sekaných, pečených i dušených mas; její natí zdobíme chlebíčky, jemně nasekanou pak dochucujeme polévky. Petržel. Je pro nás tak samozřejmá, že možná ani nevíme, jak moc prospívá našemu zdraví – samozřejmě v přiměřeném množství.
Její kouzlo objevili už ve 3. století v Římě a například Karel Veliký ji měl velice rád. Petržel byla považována za symbol radosti a slávy. Ve staročeské kuchyni se hojně používala do nádivek či při přípravě tradičních velikonočních pokrmů.
Petržel je rostlina, kterou můžeme zužitkovat úplně celou, od kořene až po nať. Kromě chuti, již dodává pokrmům, je prospěšná i jako léčivka. Pomáhá například při onemocnění ledvin a problémech s močovými kameny. Příznivé účinkuje i na potíže s prostatou či menstruační komplikace, také mírně snižuje krevní tlak. Uleví od střevních kolik a povzbuzuje chuť k jídlu. Slouží rovněž jako vnitřní prostředek k pročištění pleti. A nejen to. Povzbuzuje i pohlavní pud.
Mimo to je petržel velmi bohatá na vitaminy a živiny. Obsahuje draslík, vápník, hořčík, mangan, železo, chlór, provitamin A a vitaminy skupiny B.
Dnes je moderní si doma pěstovat vlastní petrželovou úrodu. Nemusíte mít hned celý záhonek, i v panelákovém bytě lze trošku petržele vypěstovat. Stačí květináč (nejlépe tzv. „petrželák“ s postranními otvory), ale dobře poslouží i ten úplně obyčejný.
21.8.2012 Rubrika: Příroda, zahrádka | Komentářů 5 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Nepodceňujte petržel aneb Zdraví na talíři
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Mám velice ráda bylinky a petržel do nich samozřejmě také patří. Proto jsem si koupila na internetových stránkách https://www.growerstore.cz/ vyvýšené truhlíky, které jsem si postavila pod mou pergolu u domu a osázela je pouze bylinkami, které používám při vaření do každého jídla. Na zimu mám v kuchyni celý parapet s květináči s bylinkami.
jinak - má se používat ta nekudrnatá...ta má to --petržel, aby dlouho vydržel, což mi kdysi jako dítěti nebylo jasné
ta kudrnatá vypadá hezky, ale není k ničemu...a říká to i "ital"
Já právě petržel na bramborách a v polévce nerada. Tedy tu čerstvou, jak se to sype jakože na ozdobu či co. Přijde mi to na chuť "moc živéˇ. Jakože to tam nepatří. Pažitka ok, ale petrželka mi prostě přijde, jak když si to člověk posype trávou (tou skutečnou, ne marihuanou). Ten petrželák mám doma, dostala jsem ho od protějšku jednou jako dárek. Přála jsem si ho, tak udělal velkou radost. Ale nějak jsem to jeho použití moc nevychytala, tak jsem ho zatím osázela jen jednou. Byli u toho nějaká semínka, tak jsem jako nezkušená pěstitelka nevěděla kam přesně a jak hluboko u těch otvorů to mám zasázet. Tak to pak rostlo všude možně a spíš vůbec. Tak to asi spíš chce vlastní semínak než nějaká u toho kdoví jaká. A pak tedy hlavně zalívání, jak jsou tam z boku ty otvory, tak když to chtěl člověk trochu víc zalít, tak to teklo všude možně. Tak jsem asi nějaká levá. Jsem si říkala, že si ho možná jen tak vystavím a nacpu do něj pytlíčky s kořením.
Nedovedu si představit, že bych do pokrmů nedávala petržel. Do sekané, do polévek apod. Manžel "tu trávu" nemá rád, tak mu dávám aspoň nadrobno nasekanou nať mladé cibulky, aby to bylo trochu zelené.
Kdyby uměl petržel trošku zchladit tady tu výheň,co tu musím sedět...Tečou mi čůrky potu po zádech a není úniku,leda bych se na tu práci pro dnešek vy - --!!!