Svilušky a jak na ně
Chtěl bych se vrátit k reakci paní Syji, která k článku o fíkovníku napsala, že jim doma během zimy uhynuly všechny rostliny. Podle popisu by mohly zmrznout, ale to asi ne, s vysokou pravděpodobností je umořily svilušky. Jsou to potvůrky tak nepatrné, že potřebujeme alespoň 40násobné zvětšení, abychom je zahlédli. Svědčí jim teplo a sucho, tedy ideálně bytové klima v zimě. V létě, když jsou rostliny venku, na slunci a dešti, se jim tolik nedaří, ale v zimě se v bytě rozmnoží neuvěřitelně.
Příznakem napadení rostlin je jemná pavučinka a zestříbření listů. Svilušky totiž vysávají šťávu z listových buněk, do kterých pak vnikne vzduch. Kupodivu nejvíce jimi trpí jinak odolné rostliny – palmy i jedovaté oleandry.
A jak tedy proti nim bojovat? K dispozici jsou samozřejmě rozličné chemické prostředky, musíme ale speciálně požadovat ty proti sviluškám. Zamořit si byt nějakými jedy není příjemné, opět mohu nabídnout levný a ekologický prostředek – saponátovou nebo mýdlovou vodu. S úspěchem používám ještě teplou, mydlinkovou, byť špinavou vodu z automatické pračky. Zachytím ji do vany, postavím do ní květináče a rostliny důkladně omyji, případně je celé namočím. Vodou proliji i zeminu v květináči.
Pravda, stále čteme a slyšíme, jak jsou saponáty nebezpečné. Ano, jsou, když se dostanou do vodních toků. Nebezpečné jsou ovšem tím, že obsahují fosforečnany, což jsou jinak živiny pro rostliny (superfosfát). Fosforečnany změkčují vodu a tím také umožňují, aby se svilušky (i jiná žoužel) ve vodě utopily. Saponátová voda také dobře umyje listy od prachu. Samozřejmé ovšem je, že po umytí rostliny osprchuji čistou vodou.
Tuto proceduru je nezbytné pravidelně opakovat, jsou-li rostliny hodně stříbřité, tak několikrát po sobě, asi po 14 dnech. Jinak postačuje několikrát za zimu.
20.2.2006 Rubrika: | Komentářů 15 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3,1/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5