Můj první SCRAPBOOK, krok za krokem
Scrapbooking je koníček spojující výtvarnou činnost, fotografie, naše pocity a myšlenky ve fotoalbu, které si sami vytvořime. Je to báječná relaxace při tvořeni rodinné historie.
Vycházejme z předpokladu, že o scrapbookingu ještě nic nevíme, jen to, že se nám líbí a chceme „TO“ taky umět. Pustíme se spolu do první stránky. Určitě už jsme si prohlédli nějaké galerie a viděli stránky těch, kteří jsou trochu zkušenější. Naše první stránka bude jednoduchá, abychom se na ní naučili ten opravdu základ. Od toho se odrazíme a dál už se budeme jen zlepšovat. S každou další stránkou zapojíme víc fantazii a víc si dovolíme.
Prvním a nejdůležitějším krokem by měl být výběr fotografií, které chceme na stránku zpracovat. Jestli ještě nemáme naše fotky roztříděné, nastal čas se do toho pustit. Fotky si můžeme roztřídit chronologicky nebo podle témat.
Na každé stránce by měly být fotky, které mají něco společného a tvoří celek. To znamená, že pro náš první scrapbook si vybereme pár fotek z jednoho výletu, oslavy nebo třeba fotky našeho spícího andílka (pokaždé jinak, ale pokaždé andílka) Pro začátek začneme tak asi se třemi až čtyřmi fotkami. Je to tak akorát, aby stránka nebyla prázdná a nemuseli jsme si lámat hlavu s kompozicí, která by nám umožnila naskládat na stránku větší počet fotek.
Druhým krokem bude pak výběr vhodných papírů. Nepouštějme se do zbytečných experimentů a složitých kombinací, ale zvolme dva až tři jednobarevné a jeden vzorovaný papír. Barvy vybírejme podle fotek, každá fotka má svou barevnost a náladu, kterou vyjadřuje. K fotkám z podzimní procházky zvolíme teplé podzimní barvy, k zimním fotkám vybereme chladnější odstíny. Můžeme vybírat tón v tónu nebo kontrastní barvy, jak se komu líbí. Pomůže nám, když si fotky budeme na jednotlivé papíry pokládat a porovnávat.
Teď si dobře prohlédneme fotky, jestli není potřeba je oříznout, upravit, není na některé něco, co tam nepatří? Není objekt na fotce příliš malý na zbytečně velkém pozadí? Nemáme formáty „každý pes, jiná ves“? Pomocí řezačky fotky upravíme do konečné podoby a jdeme na to.
Z jednobarevných papírů si určíme jeden, který bude tvořit podklad celé stránky, jeden, z něhož uděláme rámečky k fotografiím. Můžeme použít i třetí jednobarevný jako doplňkový a ten vzorovaný bude „někde mezi“ nimi. Opět si vyzkoušíme všechny kombinace, abychom vybrali tu, která bude naší stránce nejlíp slušet.
Na podkladový papír si teď narovnáme fotky zhruba tak, jak si myslíme, že se nám líbí. Můžeme si jednu z fotek vybrat za „hlavní“ a ostatní pasovat na doplňkové nebo nechat všechny na stejné úrovni a přizpůsobit tomu kompozici. Pod fotky umístíme vzorovaný papír, já jsem zvolila centrální umístění, protože se mi to tak hodilo do kompozice, ale je možné ze vzorovaného papíru ustřihnout podélný pruh, nebo jím třeba stránku rozdělit na polovinu, třetiny, čtvrtiny a tak dál. Nemusíme řezat papír rovně, můžeme uříznout vlnovku, oblouk nebo cokoliv jiného. Zde se fantazii meze nekladou.
Nyní se dáme do orámování fotek. Rámečky kolem fotek by měly být všechny stejně široké. Máme-li jednu fotku jako hlavní, můžeme jí zvýraznit širším nebo zdobenějším rámečkem, můžeme ji taky orámovat dvojitě nebo jinak „vyzdvihnout“. Rámečky uděláme jednoduše tak, že fotku přidržíme na papíře, ze kterého budeme rámečky řezat a ořízneme s přesahem, který požadujeme. Můžeme si samozřejmě také vše rozměřit a řezat papír zvlášť, ale pravítka na řezačkách nám práci usnadní a urychlí.
Teď bychom měli mít základní kostru stránky - podkladový papír, na něm vzorovaný papír a na něm fotky v rámečcích.
POZOR!!! Stále ještě nic nelepíme a jen pokládáme na papír!
Dalším krokem bude umístění titulu na stránku, popřípadě nějakého textu. Mít na stránce titul nebo nějaký název není nezbytně nutné, ale tak nějak to ke scrapbooku patří. Měl by být libozvučný, výstižný a ne moc dlouhý. Můžeme ho „napsat“ pomocí samolepek, písmen vystřižených z papíru, vytisknout na pruh papíru nebo jakýmkoliv jiným způsobem. K podrobnějšímu popisu pak používáme tzv. journalling, tj. drobnější text, který napíšeme na stránku buď přímo na podkladový papír nebo třeba na samostatnou kartičku, kterou ozdobíme, můžeme ho také důmyslně schovat za fotku nebo do obálky. Kratší sdělení, jako datum nebo místo lze napsat na visačku, kterou rovněž umístíme někde na stránce.
Blížíme se do finále. Teď už potřebujeme jen nějaké drobnosti na dozdobení stránky: kytičky, knoflíky, stužky atd. S jejich používáním to raději nepřehánějme, nejdůležitější na stránce by měly být stále fotky. Ozdoby pouze doplňují, fotky by se v jejich záplavě neměly ztrácet.
Tak co? Líbí se nám stránka? Je to přesně to, co jsme si představovali? Možná ještě tady kousek posuneme a přidáme jednu či dvě kytičky, nadpis dáme kousek výš… Teď je to ono? Výborně! JDEME LEPIT!
Lepíme „odshora dolů“, to znamená, že nejprve přilepíme fotky k rámečkům a potom teprve rámeček s fotkou na podkladový papír, na který jsme si přilepili ten vzorovaný. Teď nadpis, stužky a ozdoby až nakonec, těmi celou stránku už jen doladíme.
Zlaté pravidlo scrapbookingu: Dvakrát měř, jednou lep
A máme hotovo! Výborně, naše první scrapbooková stránka je na světě. Za nějaký čas už budeme dělat stránky úplně jiné, propracovanější, možná i hezčí. Tahle je ale PRVNÍ!
A věřte, že jí budeme mít ze všech nejraději.
S vytvořením první stránky vám pomohl kreativní tým Svět vzpomínek, s.r.o. info@svetvzpominek.cz, www.svetvzpominek.cz
4.3.2009 Rubrika: Náš domov | Komentářů 4 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Můj první SCRAPBOOK, krok za krokem
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.bezva
tak na tohle bych neměla trpělivost
já je tvořím,manžel byl zezačátku proti,že jako ničím fotky,ale teď je rád a děti to prohlížení milují....
Jako kreativní a dítě rozvíjející činnost to beru