Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tvoření, malování, ruční práce

Papír. Jeden z největších vynálezů lidstva.

Papír. Jeden z největších vynálezů lidstva.

Papír, knihtisk, střelný prach a kompas bývají považovány za největší vynálezy lidstva. Jistě, každé hodnocení je svým způsobem subjektivní, my bychom k největším lidským vynálezům zařadili třeba televizor a počítač, jisté však je, že bez papíru si náš život už ani neumíme představit. Vynálezci papíru však řada encyklopedií nevěnuje ani krátký článek a v učebnicích dějepisu o něm zpravidla není žádná zmínka.

 

Bambus, papyrus, pergamen...

Ještě počátkem našeho letopočtu se v Číně většina knih vyráběla z bambusu, ale takové knihy byly velice těžké a neskladné. Některé knihy se sice psaly na hedvábí, ale to bylo velmi nákladné. Na dvoře čínského císaře Cho Ti z dynastie Chan žil úředník, eunuch Cchaj Lun. Ten použil konopí, bambus, zbytky hedvábí, staré hadry a rybářské sítě, všechno to rozdrtil a vzniklou směs povařil na kaši. Kaši rozmíchal ve vodě, nabral ji na rámeček a vysušil. První papír byl na světě. Cchaj Lun pak v roce 105 předložil vzorky papíru císaři Cho Ti.

jeden z největších vynálezů lidstvaCísař si vynálezu papíru, na který se dalo psát, velmi vážil, Cchaj Luna povýšil do šlechtického stavu a zahrnul ho bohatstvím. Cchaj Lun se však později zapletl do palácových intrik, upadl v nemilost a nakonec vypil číši jedu. Číňané technologii výroby papíru dlouho tajili. Teprve v roce 751 Arabové zajali několik čínských výrobců papíru a zanedlouho se začal papír vyrábět v Samarkandu a Bagdádu.

V Evropě se dále psaly knihy na pergamen, který se vyráběl z ovčích kůží, a výroba knih byla velmi drahá. Pergamen vystřídal papyrus, který byl velmi oblíbený v Řecku, Římě a Egyptě, a rovněž jeho výroba nebyla žádnou levnou záležitostí. Do Evropy se papír dostal ve 12. století, po Gutenbergově vynálezu knihtisku zcela nahradil pergamen a stal se běžným psacím materiálem na celém světě.

V průběhu dalších staletí bylo vyrobeno mnoho druhů papíru. Začaly se z něj vyrábět hygienické potřeby, sloužil jako obalový materiál a z papíru byla vyrobena celá řada běžně používaných věcí. Papír je prostě významný pomocník v našem každodenním životě.

Jiří Glet


2.2.2011   Rubrika: Tvoření, ruční práce   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Papír. Jeden z největších vynálezů lidstva.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 2.2.2011 14:07

Kadla: Předkové prý používali jistý druh mechu...Zřejmě v létě nasbírali,usušili...

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 2.2.2011 13:28

To je fakt, dá se na něj nakydat, kde co.

 
Kadla
Kadla - 2.2.2011 13:06

Almega: Mne by zajímalo, jak se otázka "toaletního papíru" řešila před vynálezem papíru... žeby lopuchy?

 
Almega
Almega - 2.2.2011 12:34

Jo takovej toaletní....to je věc....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 79384.
    Archiv anket.