Blansko – romantický příběh anglické princezny
Blansko, město v Moravském krasu a anglická princezna? To bude asi nějaká mýlka, pomyslí si mnohé z vás. Ale kdeže, žádná mýlka to není, máte-li čas a chuť, poslechněte si romantický příběh anglické princezny. Baronesa Karolina von Linsingen (1768 – 1815) byla dcerou generála barona Linsingen, který v druhé polovině 18. století zastával významné funkce u dvora hannoverského krále. Byl taky přítelem anglických královských manželů, Jiřího III. a Charlotty Sofie.
V roce 1790 byl anglický princ Vilém, vévoda z Clarence poslán do Hannoveru na výchovu, právě k baronu Linsingenovi. Princ Vilém a baronesa Karolina se do sebe zamilovali a v roce 1791 došlo k jejich tajnému sňatku v lesní kapli. Karolina se tak de facto stala anglickou princeznou. Ptáte se, proč uzavřeli tajný sňatek? No, především proto, že si nebyli rovni rodem ani postavením. V té době si totiž ještě princové nebrali za ženy hollywoodské hvězdy ani jiné krásky z lidu. Dvorní etiketa jim dovolovala vzít si za ženu zase jenom princeznu z královského rodu, nanejvýš ještě tak dceru z knížecího rodu, která rovněž zaujímala postavení princezny.
A Karolina byla pouhá baronesa, příslušnice toliko nižší šlechty. Princ Vilém se tedy tímto sňatkem vlastně vzdával práva usednout na anglický trůn.
Přibližně rok po sňatku se celá věc prozradila a princ odjel do Londýna usilovat o souhlas své královské matky s tajným sňatkem, ale neuspěl. Charlotta Sofie odmítla Karolinu přijmout do rodiny a v roce 1792 došlo k rozvodu manželů. V té době již byla Karolina těhotná. Při předčasném porodu její dítě zemřelo, Karolina pak taky těžce onemocněla a dle názorů lékařů zemřela. Mladý hannoverský lékař Dr. Adolf Meineke však tomu neuvěřil, neboť ani po několika dnech na ní nenacházel typické známky smrti. Podařilo se mu pak mladou ženu, zdánlivě mrtvou, přivést znovu k životu. Lékař se stal slavným a po určité době se s Karolinou oženil. Mladí manželé odešli z Hannoveru nejprve do Berlína a poté do Blanska na panství hraběte Salma. V Blansku Karolina žila se svým manželem a dcerou Henriettou na zámku. Rodina Meineke sice později z Blanska odešla, ale Karolina sem často jezdila na návštěvu za dcerou Henriettou, která se provdala za správce blanenských železáren, Karla Taubnera. V Blansku taky Karolina v roce 1815 ve věku pouhých 46 let zemřela a místem jejího posledního odpočinku se stal blanenský hřbitov u kostela sv. Martina. Její hrob se sice nezachoval, ale u kostela sv. Martina má pamětní desku.
Princ Vilém usedl na anglický trůn až ve zralém věku v roce 1830, jako král Vilém IV., a vládl do roku 1837. Z náměstí Republiky, od blanenského zámku, ve kterém Karolina Meineke žila, přejdete na náměstí Svobody a odtud se vydáte ulici Rožmitálovou na Wanklovo náměstí. Pak se ulicí Komenského dostanete až k baroknímu kostelu sv. Martina. Zde u kostela sv. Martina se nachází pamětní deska Karoliny Meineke, roz. von Linsingen.
Kdo bude mít ještě zájem, může pak pokračovat ulicí Komenského, přejít most přes řeku Svitavu a pak i železniční trať a toulat se v rázovitých uličkách Starého Blanska.
26.6.2009 Rubrika: Cestování | Komentářů 6 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Blansko – romantický příběh anglické princezny
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Úplná červená knihovna,ale s nedobrým koncem....
moc pěkné, Blansko znám, ale toto jsem ani netušila , jako město se mi Blansko líbí a často jsme tam s jezdili.
V Blansku je tento příběh známý. O Karolině Meineke byla napsána kniha a natočen film z velké části podle korespondence, kterou vedla ke konci života se svým blanenským zeťem.
no vida, v Blansku jsem byla a tohle neznám
moc hezký a zajímavý příběh
úžasný příběh.... miluju tyhle historky.. a zrovna tuhle jsem nikdy neslyšela