Budyně nad Ohří. Hrad přivedla na buben alchymie.
Původně dřevěný královský hrad nechal počátkem 13. století přestavět český král Přemysl Otakar I. na gotický vodní kamenný hrad. V roce 1336 získal hrad do svého vlastnictví šlechtický rod Zajíců z Házmburka a za jejich vlády došlo k rozkvětu Budyně i celého panství. Koncem 16. století hrad patřil Janu Zbyňkovi Zajíci z Házmburka, který měl zálibu v alchymii. Na hrad pozval předního českého alchymistu Bavora Rodovského z Hustiřan a pak se chlubil, že do alchymie věnuje více peněz než samotný císař Rudolf II. Toto „hospodaření“ skončilo naprostým krachem a Zbyněk Zajíc byl nucen prodat budyňské panství v roce 1613 Šternberkům.
Bavor Rodovský z Hustiřan napsal několik děl o alchymii, ale k výrobě zlata mu alchymie nepomohla. Je však autorem jedné z prvních kuchařek v naši zemi, která vyšla v roce 1591 a měla tento zajímavý název: Kuchařství, to jest knížka o rozličných krmích, kterak se užitečně strojiti mají, jakožto zvěřina, ptáci, ryby a jiné mnohé krmě.
Hrad byl v druhé polovině 20. století nákladně rekonstruován a je sídlem Jandova muzea, jehož expozice je zaměřena na historické pamětihodnosti Budyně a alchymii. Je zde zajímavá alchymistická dílna a laboratoř s mnoha zařízeními a přístroji, které byly v alchymii používány. Známý je taky Budyńský krokodýl, jedná se o vycpaninu krokodýla, dovezeného počátkem 16. století Zajícem z Házmburka z Egypta. Ve Zlatém sále jsou pozoruhodné nástěnné malby ze 16. století s výjevy přibližující tehdejší život na hradě.
Milovníci historických památek by měli taky navštívit malebné městečko Budyni nad Ohří. Na náměstí stojí původně gotický, později barokně přestavěný kostel sv. Václava. Taky hřbitovní kostel Panny Marie Sněžné byl původně gotickou stavbou a jeho současná podoba je barokní. Ve městě stojí taky barokní špitál, barokní most se sochami, židovská synagoga a židovský hřbitov. Taky se zde zachovala část městského opevnění z 13. století.
8.8.2011 Rubrika: Krásy naší země | Komentářů 5 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Budyně nad Ohří. Hrad přivedla na buben alchymie.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Doporučuji návštěvu Budyně spojit s návštěvou zámku v Libochovicích - kde je expozice interiérů přece jen o dost bohatší, navíc jsou kolem zámku pěkné zahrady plné pávů. Milovnícic pěších výletů mohou pak vyrazit na zříceninu nedalekého hradu Hazmburka, z kterého je překrásný výhled na České středohoří. Příští víkend má být pěkně, tak vzhůru na výlet :)
Budyňského krokodýla dovezl Jan Zajíc z Hazmburka z Palestiny, a to živého. Krokodýl žil ve vodním příkopu, z čehož vznikly pověsti o budyňském drakovi. Poté, co uhynul, byl vycpán a vystaven v Budyni na radnici. Dnes se pod názvem Budyňský krokodýl ukrývá festival dětských hudebních souborů, který byl letos v květnu. Další známý festival tamtéž jest Budyňský poutník, to je pro změnu country a folk, To se konalo tento víkend. V neděli byla též známá a každoroční budyňská pouť. Kdyby byl autor co k čemu, hodil to sem s předstihem, aby lidi věděli a mohli na ty akce vyrazit včas. Jinak na Budyni se zhusta v sobotu konají svatby, takže potom návštěvníci musí počkat, současně prohlídka hradu a svatba se nedělají.
Už jsem o tom slyšela,ovšem není čas se nikam zatím vypravovat...Jo a hlavně,že zbohatl ten alchymista....
Zaujala mě ta alchymie - zajímavé. Musím se přiznat, že jsem se musela podívat do mapy, kde to vlastně je. Ale určitě je tam hezky
Dekuji za napad, zni to zajimave a snad to napresrok vyjde.