Indiánský panelák u Bobří řeky

Za volantem jsme načínali druhou tisícovku mil. Zlákala nás cedulka na I-17 mezi Phoenixem a Flagstaffem s nápisem Montezuma Castle. Moje znalosti historie Nového světa jsou poněkud kusé, ale i tak mě napadlo, že by to Aztékové měli z Tenochtitlanu do Arizony poměrně daleko. Protáhnout nohy jsme ale potřebovali, a tak jsme se vypravili zjistit, jak to s tím Montezumou vlastně je.
Přežít v Arizonské poušti – ledových zimách a suchých horkých létech – asi nebylo nikdy nic jednoduchého. Bobří řeka (Beaver Creek) skýtala Indiánům kmene Sinagua tolik potřebnou vodu, proutí, možnost lovu a rybolovu a zavlažování políček. Mělkou jeskyni ve vápencovém útesu pak Sinaguové geniálně využili jako obydlí. Ve svém "paneláku", schouleném pod převisem, jistě neměli problémy se střešní krytinou. Vyvýšená poloha nad údolím pak zajišťovala snadnou ochranu kmene před útočníky i záplavami. Rozhodně bych ovšem pětipatrovou stavbu s dvaceti místnostmi, obývanou nějakými padesáti příslušníky kmene, neoznačila jako hrad.
![]() |
Hoši od bobří řeky se jmenovali Sinaguové a už se 600 let pohřešují |
Druhá nepřesnost se týká samotného Montezumy. Tento vládce Aztéků (1466–1520), člověk z masa a kostí, se narodil až celých sto let poté, co Sinaguové své sídlo opustili – tolik k mým původním pochybnostem. Nicméně zdá se, že severoameričtí Indiáni věřili v nadpřirozenou bytost jménem Montezuma (zda má nějakou souvislost s Aztéky, nevíme), a tak stavbu prostě připsali jemu – a španělské záznamy se už v sedmnáctém století zmiňují o Casas de Montezuma.
![]() |
Vlídné údolí Bobří řeky skýtá i přístřeší. |
Dnes ani nevíme, jak si sami Sinaguové říkali. Jejich jméno pochází také ze španělských záznamů a je složeno ze slov "sin" (bez) a "agua" (voda). Zdá se, že Sinaguové udržovali styky s okolními kmeny a přebírali některé jejich užitečné vynálezy a zvyklosti. Podobně jako Mogollonové používali jakési zemljanky, jejich výtvarný projev připomíná umění kmene Hohokam a pozdější stavby puebel zase kmen Anasazi. V některých detailech (mytologie, hry, dovezené předměty) můžeme vidět vliv Středoamerických Indiánů. Zdá se tedy, že nějaký kontakt přeci jen byl i na takovou vzdálenost.
![]() |
Montezuma Castle. |
Od patnáctého století dále se po kmeni Sinagua nezachovaly žádné archeologické stopy. V pověstech kmene Hopi se zdá být zachyceno putování Sinaguů. Kam však odešli, nevíme. Můžeme jen obdivovat promyšlenost, s jakou před více než šesti sty lety lidé dokázali využít těch trochu pohostinnějších míst arizonské pouště.
12.6.2007 Rubrika: | Komentářů 9 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3,1/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Indiánský panelák u Bobří řeky
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Ota: vyhrál jsi - máš to pestřejší....
.jpg)
sally: marně přemýšlím co jsem já ..... asi avar říznutý francouzem s mohutným kontrapunktem rusa

Ota: to víš že vždycky spousta lidí zůstane a splyne s novými obyvateli.... já jsem jasnej italskej typ (malá, prdelatá, tmavovlasá hádavá ), moje ségra je zase zřejmě následek nějaké babičky znásilněné Švédy - vysoká blonďatá a introvertní
.jpg)
sally: měl jsem takovou knížku o severoamerických indiánech a tohle mě utkvělo v paměti ...
Děkuju za update .....
Jestli to není jako s kelty ... taky prý odešli všichni a nakonec podle krevních testů jsou mezi našimi předky

... ta sopka (Sunset Volcano) byla občas aktivní několik desítek (spíš set) let.... četla jesm i teorii, že Sinaguové byli vlastně předci Navajů a Hopi... a že teda nikam neodešli... ale nevím....

Ota: nene, sopka vybuchla dřív - myslím, že v 11. století? A oni zmizeli až ve 14.....

.gif)
.jpg)
článek je jednička
Mám pocit, že jejich odchod měl neco společného ze sopkou ?