Panamericanou za lachtany. Islas Ballestas. Majucha v Jižní Americe.

Pod pojmem Panamerická dálnice, která protíná Jižní Ameriku odshora dolů, jsem si vždycky představovala něco úžasně romantického, zajímavého a dobrodružného. Přešlo mě to brzy. Cesta pouští romantická opravdu není. Peruánská poušť není písečná, je to vyprahlá hlína. Ještě několik kilometrů za Limou jsou krajnice plné vyvezených odpadků, ve kterých se sem tam povaluje mrtvola, a dálnici čas od času zahaluje dým a zápach z části skládky, která právě hoří. Po čase odpadky vystřídají primitivní chýše bezdomovců a za bezdomovci je už jen prázdno. Mrtvá země bez kousku života, která znovu ožívá bezdomovci a odpadky až při příjezdu do dalšího města.
První městečko, které stálo za zastávku, byla Chincha. Záměrně používám minulý čas, protože nedávné zemětřesení ho téměř smetlo z povrchu zemského. Podobně na tom bylo i nedaleké Pisco a o něco méně škod utrpěla větší Ica. Ica je univerzitní městečko s příjemným náměstím plným zeleně, laviček a menších obchůdků a vinic. Je zde spousta domů vystavěných v koloniálním stylu, a protože španělská conquista ohněm a mečem vnutila domorodým obyvatelům křesťanského boha, je i zde k nalezení stejný kostel, který je k vidění prakticky na celém kontinentu. Španělé evidentně přivezli jen jediného architekta. Nejzajímavější místo této oblasti je však poloostrov a přírodní rezervace Paracas. Na to se ale musíme vrátit zpátky do Pisca. Pisco je maličké městečko, z kterého vede cesta až na pobřeží, a všechno, co má kola a je aspoň v trošku pojízdném stavu, vozí turisty tam a nazpátek. Než nasednete do autobusu, minibusu, taxíku nebo na kárku za oslíkem, zajděte nejdříve do víru města.
Dejte si na úvod panáka místní pálenky stejného jména a pokračujte na zdejší trhy, které jsou nepřekonatelné. Když si ohlídáte peněženku a doklady, můžete za pakatel nakoupit všechno, na co jen pomyslíte. Od součástek do starého tranzistoráku, přes boty až po nový typ mobilu nebo ručně vyráběné úžasné šperky či pálené dvouhrdelní lahve. U stánků s ovocem nelze odolat. Prodavačky nabízejí ochutnávky zdarma a zdejší originály jsou chuťově nedostižné. Dovážené ovoce k nám se s tímto nedá srovnat a u mnoha z nich jsme ani v životě neslyšeli o jejich existenci. No schválně, kdo ví, co je to třeba Guanabana. Obživa pro tuto oblast pochází hlavně z rybolovu, a tak hned u vedlejších stánků se dá nakoupit nepřeberné množství ryb a mořských produktů. Sníst si to můžete třeba hned vedle na náměstí, a když budete mít štěstí, bude tam zrovna probíhat přehlídka místních obranných sil, koncert nebo jiná fiesta. A že jsou všichni Peruánci na takové slavnosti patřičně hrdí! Tak teď už jen na cestu bábovku od domorodkyně a může se vyrazit.
Cesta netrvá dlouho a není ani moc drahá. Podle typu zvoleného dopravního prostředku se dá pořídit do padesáti korun. V cílové rovince ale znatelně přituhne. Ceny u stánků jsou dvojnásobné a návštěva restaurace či hotelu už znamená citelný zásah do rozpočtu. Výlet k ostrovům však za to rozhodně stojí. Už na molu si můžete nakrmit divoké pelikány. Oni jsou tedy výrazně zkrotlí, rozmazlení a hlavně přidrzlí. Pro rybu jsou schopní vlézt až do batohu a ještě vám vynadat, že není čerstvá. Ale žijí tam volně a pro Evropana, znajícího většinu zvířat jen ze ZOO, je to první pořádná atrakce a setkání se zdejší přírodou. Hned vedle si lebedí krabí rodinka, kolem které proplouvá hvězdice a hejno červených rybek. Potom vyfasujete plovací vestu, nastoupíte do člunu a už frčíte vstříc prvnímu ostrovu v Tichém oceánu. El Candelabro. V hoře písku se díváme na tři tisíce dvě stě let starý a sto třicet metrů vysoký obrazec trojzubce. Kde se tu vzal a co znamená, se neví. Že by si odskočili mimozemšťané z nedaleké Nazcy a nakreslili jeden obrazec i sem?
Pokračujeme k dalšímu ostrovu. Je to komplex skalisek a jeskyní z červené žuly, a když zastavíme před kamenným obloukem zvaným Katedrála, připlave si to k lodi první lachtan. Než stačil průvodce zasáhnout, vrhnuli se všichni cestující na jednu stranu lodi a málem jsme šli ke dnu. Přiznám se, že by mi to vůbec nevadilo, protože na břeh to byl kousek a dožít mezi volně se válejícími a slunícími lachtany, lvouny a tučňáky by bylo jako v ráji. Ano, čtete dobře, tučňáky. Co dělali místo na pólu u rovníku, mi hlava nebere dodnes, ale byli tam evidentně spokojení. Vyplácala jsem několik filmů, pohladila jednoho z lachtanů na rozloučenou a frčeli jsme zpátky.
Ačkoliv lachtani a ostatní volně žijící kolegové jsou asi nejzářivější atrakcí, celý Paracas je nádherné místo s polopouštním ekosystémem a biologicky nejbohatšími vodami světa. Strávit zde jen jeden den rozhodně nestačí.
Majucha a její cesta po Jižní Americe.:
- Konec dobrý, všechno dobré. Tak pojeďte také!
- Pláže, zmrzlina a umělý sníh. Štědrý den u protinožců.
- Prales, indiáni, pirani, a hamburgery. Toť Amazonie.
- Zemětřesení? Tak honem do Yungay.
- Huascarán. Nebo taky Pasto Rury.
- Civilizace nula. Kordilery.
- Posvátný klid Machu Picchu
- V srdci říše Inků
- Z druhé strany Titicaca. La Paz.
- Člunem po Titicaca
- Majušina cesta Jižní Amerikou. El condor pasa.
- Opice, velryba, pes, kolibřík, astronaut... prostě Nazca.
- Majucha a její cesta po Jižní Americe. Lima – město protikladů.
29.9.2009 Rubrika: Cestování | Komentářů 10 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Panamericanou za lachtany. Islas Ballestas. Majucha v Jižní Americe.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jela bych hned kareta:

Aja: já nevim, tam přes smrad guána lachtani cejtit nebyli

krása nemám slov!
.gif)
Majucha: Víš, jak lachtani a podobné zvířectvo smrdí? Takhle si teda ráj nepředstavuju!

hmmm zajímavé to je, ale pro mě už je to dost veliké dobrodružství...nevím nevím tam bych asi nejela...

Majucha:

Ty odpadky se sem tam se povalující mrtvolou jsou dost drsné, ale jinak mi to připadá úúžasně romantické a zajímavé

Almega: ono to není zas tak drahý, když máš kliku na letenku v akci, tak se na cca měsíční pobyt vejdeš do 50 tisíc sakumprdum. Deset dnů u evropskýho moře s cestovkou tě vyjde na třicet a ještě ti tam organizujou život. A když si přes net (nebo i tam) najdeš pár kamarádů, u kterých občas přespíš, tak ještě levnějc
. No a když pak zpátky převezeš nějakej kokain, tak buď na tom ještě mohutně vyděláš, nebo aspoň do konce života nemusíš řešit nájem a stravu

ti lachtani a ty obrazce
ty jo, všechny prachy bych utratila za cestování

Je to zajímavé,určitě,ale mám dojem,že tohle už na vlastní oči nespatřím...