Toruň je městem Mikuláše Koperníka
Toruň, město na řece Visle ve středním Polsku, bylo založeno ve 13. století Řádem německých rytířů, kteří zde postavili mohutný hrad. Tento křižácký hrad byl v 15. století pobořen a v současné době je zříceninou. Pod hradem vzniklo město, které bylo už ve 14. století kvetoucím místem s vlastní obchodní flotilou.
V polovině 15. století se Řád německých rytířů zřekl města Toruně, které se stalo samostatným městským státem pod svrchovanosti polského krále.
Toruň se může pochlubit nejrozsáhlejším komplexem gotické zástavby v Polsku a byla zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. V sousedství řeky Visly se zachovalo městské opevnění, městské brány a také gotické a renesanční sýpky, které potvrzují rozsáhlou obchodní činnost. Většina starobylých staveb je soustředěna kolem Staroměstského náměstí a v sousedních uličkách. Na tomto náměstí stojí Stará radnice s mohutnou věží. Radnice je sídlem Oblastního musea s pěknými sbírkami středověkého umění, kolekcí forem toruňských perníků, portréty polských králů a galerií polského malířství. Před radnicí stojí socha velkého polského astronoma Mikuláše Koperníka. Jako by kolemjdoucím stále znovu trpělivě vysvětloval,
že země se točí kolem slunce. Nedaleko odtud stojí rodný dům slavného astronoma, který je dnes sídlem Koperníkova muzea. Gotické zástavbě této části města vévodí kostel Nejsvětější Panny Marie a kostel sv. Jana. V obou kostelích je bohatá gotická a barokní výzdoba.
Toruň je známá výrobou chutných perníků a můžete se zde zakoupit taky zdejší specialitu, marcipánové figurky Koperníka. Zdejší Univerzita Mikoláše Koperníka byla ve městě založena sice až po druhé světové válce, ale už je dávno považována za jednu z nejlepších univerzit v celém Polsku.
28.5.2013 Rubrika: Na výlet do ciziny | Komentářů 0 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5