Německé město s hádankou

Dneska se podíváme do města, které je od roku 1992 pod ochranou UNESCO. Díky spoustě památek, ke kterým patří Staré město, téměř nedotčené městské opevnění, nespočet kostelů a nádherný císařský palác, získalo město přezdívku „Severní Řím“ nebo „Klenotnice německého císaře“.
Toto hanzovní město vzniklo díky nálezu stříbrné žíly v 10. století. K jeho rozkvětu přispěla stavba paláce Werla, který nechal v 11. století postavit Heinrich III. Od těch dob bylo jedním z nejdůležitějších a nejvýznamnějších v říši. Poslední vrchol slávy obyvatelé prožili v 16. století. Poté město ztratilo právo na těžbu a pomalu upadalo. Po dlouhé odmlce se v 19. století – díky rozvoji průmyslu a zahraniční dopravy – opět stalo významným sídlem.
Pakliže sem zavítáte, hned na první pohled vás okouzlí Staré město. Středem je Marktplatz (bývalý trh) s nádhernou kašnou, jejíž pozlacená orlice symbolizuje svobodné říšské město.
Radnice, která je vystavěna v jednoduchém gotickém stylu, se otvírá do trhu pěti arkádami. Vnějším schodištěm se dostaneme do radničního horního podlaží, kde nalezneme nádherně zbarvené malby z 16. století, které zdobí zasedací síň a někdejší jídelnu (hodovní síň). Na štítu protilehlého domu uvidíme zvonkohru s divadélkem, které můžete sledovat vždy v 09:00, 12:00, 15:00 a 18:00 hodin. Na jižní straně náměstí stojí bývalý cechovní dům krejčích, na jehož přední straně jsou dřevěné sochy císařů.
Při prohlídce města narazíte na spoustu kamenných a hrázděných domů a na cechovní a měšťanské domy. Jejich počet je odhadován asi na jeden tisíc. Vynikající příklady najdeme v tzv. Schuhhof (ševcovském dvoře – volně přeloženo) v Münzstraße.
Další zajímavostí je Velký svatý kříž – v roce 1254 zde byl postaven dům s péčí o chudé, jeden z prvních svého druhu...
A v neposlední řadě císařský palác. Byl postaven v letech 1040 a 1050 a stal se jedinečnou památkou světového umění. Přes 200 let se zde konaly všelijaké rady a sněmy, které „tvořily dějiny“. Zajímavé je, že v přilehlé kapli Sv. Ulricha se pod hrobkou s vyobrazenou figurou Heinricha III. skrývá jeho srdce. Císařský palác je jednou z památek, kterou „musí“ každý návštěvník vidět.
Fotky mluví za vše.
Kde jsme byli dnes? Napište název města do příslušné soutěže v pravé liště magazínu.
7.7.2006 Rubrika: Na výlet do ciziny | Komentářů 6 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3,1/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5