Nezničitelné stromy v Kalifornii

Botanika nikdy nebyla mou silnou stránkou, ale rádi cestujeme – a stromy jsou jednou z velkých atrakcí Západu. Určitě jste slyšeli o sekvojích, možná jste byli i v Seqoia National Park nebo o něm četli, takže to s dovolením vynechám. Národní parky mi nahánějí spíš husí kůži. Ráda bych vás pozvala na místa méně známá, kde ještě můžete postát chvilku sami, bez toho, že by o vás zakopávali japonští fotografové a ruské zájezdy.
![]() |
Redwood - vlastně dva stromy srostlé,pravý s prohořelým vnitřkem.A nezbytná turistka jako měřítko. |
Park s redwoody máme kousek – a je to naše oblíbené letní výletní místo. Kalifornie je polopoušť, osm měsíců v roce zde neprší a léta umí být velmi horká. Stometrové ohromné stromy fungují lépe než jakákoli klimatizace. Z rozpálené subtropické krajiny člověk vkročí do zeleného chladného přítmí, které tlumí všechny zvuky i palčivost slunečních paprsků. Redwoody jsou velmi stydlivé stromy, je téměř nemožné je vyfotografovat. Buď se nevejdou do objektivu, nebo většinu kresby větví propálí prosvítající slunce. A i když se dílo podaří, je nakonec na obrázku strom, který se vymyká měřítkům. Nezbývá než si vypůjčit někde babičku a sekat klasické snímky z dovolené.
Problém s měřítkem vyřešili po svém v Leggettu. Chandelier Tree má průměr kmene u
![]() |
Průjezdný strom v Leggettu |
Když se chce strom dožít vysokého věku, musí být vytrvalý. V parku Henryho Cowella ve Feltonu v Kalifornii najdete strom generála Fremonta. Fremont byl pověřen průzkumem Kalifornie a v roce 1846 ho zastihla nepřízeň počasí v Santa Cruz Mountains. John C. Fremont a jeho výprava nalezli přístřeší uvnitř velikého redwoodu. Údajně vytesali skrz strom okno a komín – po kterých dnes není ani památky. Strom své rány zaceluje. Podobně je to s dveřmi. Dobové fotografie dokládají, že vchod do dutiny byl velikosti dospělého člověka, dnes se tam musí lézt po čtyřech. I tak se nás tam vtěsnalo dvanáct – to jen pro ilustraci, že toto improvizované přístřeší vůbec nemuselo být nepohodlné.
![]() |
Náhorní poušť v Bílých Horách. |
Sekvoje a redwoody mají pověst nejdéle žijících samostatných organismů na Zemi. Tato pověst je zcela nezasloužená. V náhorních pouštích rostou přes čytři tisíce let staré borovice osinaté (Pinus longaeva). Nejznámější a nejstarší se jmenuje Metuzalém – vědci ho odhadují na 4750 let a nachází se v Ancient Bristlecone Pine Forest v Bílých Horách. Je to taková pustina na druhou. Pokud vyrazíte z kypící Sanfranciské zátoky na východ, projedete zemědělským Centrálním údolím a divočinou Sierry, ocitnete se v úplně jiné Kalifornii. Ospalá pouštní městečka navlečená na dálnici 395. Východně od dálnice už není "nic". Jen nádherná poušť a nad Bishopem právě Bílé Hory. Nejvyšší vrcholek, White Mountain dýchá svými 4344 metry za krk nejvyšší hoře Sierry – Mt. Whitney. Horami vede relativně udržovaná prašná cesta. Na White Mountain je výzkumná stanice, k jejíž bráně se dostanete autem. Představte si, že by se v Evropě dalo vyjet třeba na Matterhorn.
Poslední úsek k borovicím se ale musí hezky pěšky. Přestože jsme dvě předchozí noci trávili ve výškách kolem dvou kilometrů a
![]() |
Borovice osinatá |
Borovice dorůstají výšky patnáct metrů, ale jejich kmeny mohou mít až 3,5 metru v průměru. Kmen je často zbaven kůry, ale velmi tvrdé a odolné dřevo dokáže udržet při životě části stromů po dlouhá staletí. I odumřelé kmeny přetrvají na svých místech až několik tisíc let. Procházet se mezi stromy, živými i mrtvými, které tu existovaly možná už v době, kdy se v Egyptě stavěly pyramidy, je zvláštní pocit. Pustina hor a pustina pouště tvoří nadčasovou atmosféru věčnosti, v které si můžete s uzlovitými velikány tykat. A narozdíl od pyramid nebo sekvojí v národním parku vás u toho nebude nikdo rušit.
12.12.2006 Rubrika: | Komentářů 18 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Nezničitelné stromy v Kalifornii
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.To je nádhera. Víc takových pěkných míst. Mně je úplně líto toho, jak se pořád všude kácí stromy. Sice taky topíme dřevem, takže tomu přispíváme, ale nějak se topit v zimě musí. Rozhodně s dřevem nijak neplýtváme. Už víme, kolik na zimu budeme potřebovat dřeva a přesně tolik si objednáme od https://www.drevokarlovyvary.eu/ .