Kam si chodili ulevovat naši předkové? Na výsernici.

Třeba s hygienou byli naši předkové skutečně na štíru. Z dnešního pohledu, samozřejmě. Jim to tehdy připadalo normální, nic jiného neznali. Jisté ovšem je, že si občané vzájemně asi příliš nevoněli. A to ani ti chudší, ani ti bohatší. A s konáním svých biologických potřeb moc štráchů nenadělali.
Prevét nebo prevít? Obojí je správně.
Všimli jste si někdy při prohlídce nějakého skutečně starobylého hradu toho, že se zde většinou vůbec nenachází místnost, která by alespoň vzdáleně připomínala toaletu, tedy hezky česky řečeno záchod? A napadlo vás, jak svou velkou či malou potřebu jeho obyvatelé tehdy řešili? Samozřejmě, že jim posloužily všelijaké nádoby a nočníky, které se pak vylévaly do hradního příkopu. Hradní pán ale míval poněkud výsadnější postavení a vykonávat potřebu na nočník pro něj bylo pravděpodobně nedůstojné.
Pro něj a pro jeho vznešenou stolici bylo určené patřičně důstojné místo, které se nazývalo prevét, ve staročeštině se mu pak říkalo velmi trefně „výsernice“. Tato zařízení ústila vždy přímo do hradního příkopu, kam z několikametrové výšky dopadlo právě vyrobené urozené lejno. Jestliže se v oněch místech zrovna nacházel nějaký člověk, patrně byl obdařen velmi nelibě zapáchajícím dárkem, který sem doputoval z výše posazeného prevétu. Možná, že právě tehdy se ujal hanlivý název „prevít“. Mezi námi, kdo by si v takové chvíli jadrně neulevil.
Ani tam císař pán nechodil sám
Rozmařilý feudál si s tím však hlavu nelámal. Dobu jeho trůnění na výsernici mu často služebnictvo krátilo hudebním doprovodem, nejoblíbenější prý bývala serenáda. Pravda, žádná jiná hudba by se k tomuto výkonu nehodila lépe.
A čímpak se hradní pán asi utíral? Přesněji řečeno – čím byl utřen? O závěrečnou hygienu se opět postaralo služebnictvo. O rolích toaletního papíru tehdy lidé asi nesnili ani v těch nejbujnějších fantaziích. Od dávnověku se k této činnosti používalo všechno možné: jemná sláma, seno, kousky látek, v asijských státech sloužila k této očistě pouze levá ruka. I proto se již od dávnověku zachoval zvyk podávat při pozdravu pouze pravici.
První toaletní „šmirglpapír“
První toaletní papír se objevil až v polovině devatenáctého století v Americe a o několik desítek let později dorazil i do Evropy. Původně měl sloužit v holičstvích k hygienickému otírání břitev, ale bystří a šikovní lidé brzy přišli ještě na další využití. I když to byl již velký pokrok, dnes bychom tyto první „toaleťáky“ asi používat nechtěli. Byly totiž vyrobeny ze slámy a zbroušeného dřeva.
Občas není špatné takhle se podívat do historie, že? Člověk si pak hned více váží věcí, které již bere jako úplnou samozřejmost. Třeba bílý, nablýskaný, splachovací záchod, naparfémovaný a jemný toaletní papír a tekoucí teplou vodu. Jak málo stačí k lidské radosti. A ani nám k tomu nemusí hrát serenáda.
Zdroj: www.tnv.cz
Městské muzeum Týn nad Vltavou
Horní foto www.hrady.dejiny.cz
Z redakčního archivu
15.5.2012 Rubrika: Lidské osudy | Komentářů 23 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Kam si chodili ulevovat naši předkové? Na výsernici.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.lee: Kdybys byla od narození zvyklá, že je kolem tebe pořád houf sloužících, ani by ti to nepřišlo. Pro ně sloužící nebyli lidmi s city a názory.
mam-ča:
YXH: orinka: Jarča*: jééé, ten si taky pamatuju, i to žmoulání, protože jinak hrozně klouzaltaky se mi vybavila ta krabička na něj, plechová, natřená na takovou divně zelenou barvu, jen už si nevzpomenu, kde jsem ji viděla
Merylko moc hezký článekvýsernice, to je slovo
akorát si neumím představit, jak bych tyhle potřeby vykonávala s živým hudebním doprovodem a serenádou

YXH: Ale zase se přes ten skládaný toaleťák krásně hrálo na hřeben...

Zajímavý článek
YXH: orinka: na ten skládaný toaleťák i s krabičkou si pamatuju
A taky se i při čtení vybavila scéna z filmu S tebou mě baví svět: "Maminka mě utírala lopuchem"

Ještě bych v rámci jazykového koutku podotkla, že i nadávka "hajzl" má stejný původ, akorát že pochází z německého výrazu pro onu místnost, neboť oni tomu říkali v překladu "domeček" a základem bylo slovo Haus. Ovšem německy neumím a ten původní výraz dokupy nedám.
YXH: skládaný toaleťák měl i svou krabičku na zeď wc, ze které se tahal po kouskách. A, jak podotkla tchyně, když se s ním utřeš, ho*no máš až mezi lopatkama.

Vzpominam na "skladany toaletak", jehoz jedna strana byla hladka a leskla, druha hrubsi, a musel se poradne sezmoulat, aby se to dalo pouzit. A to jeste nejsem tak stara (teda aspon doufam) U babicky napred meli jenom kadibudku, a tam se pouzivalo vsechno vcetne novin. Rude pravo bylo jeste dobre, ale takove Kvety se zmoulaly spatne