Básník s kytarou - Karel Kryl

Do paměti lidí jsou vrytá jména politiků i obětí 21. srpna 1968. I když se mnohé zapomene, troufám říci, že jedno jméno bude vždycky živé a spojené s tou dobou.
Snad měl Karel Kryl předurčený neveselý osud člověka, kterého se zřekla vlastní země, už v kolébce.
Narodil se 12. dubna ve válečném roce 1944 v Kroměříži, v tiskařské rodině s letitou tradicí. Komunisté však jejich tiskárnu zlikvidovali hned v roce 1948. On sám vystudoval keramickou průmyslovku v Bechyni, ale vždycky tíhnul k hudbě, poezii i divadlu.
Svou první nahranou píseň kupodivu neinterpretoval sám. Nevidomou dívku nazpívala v roce 1968 Hanka Ulrychová.
Potom přišel 21. srpen a okupace. Legendární „Bratříček“ přišel na svět už 22. srpna. V rozhlasové hitparádě Dvanáct na houpačce zářil písněmi Klaun a král a Bratříčku, zavírej vrátka do té doby, než normalizačním politikům došel jejich obsah. Ještě mu stačila vyjít LP deska, která svojí hořkou poetikou uchvátila několik generací. Dalo by se říct, že jeho písničky doslova zlidověly. Byly pro mládež i pro dospělé hymnou zoufalství i vzdoru.
V roce 1969 byl přijat na FAMU, ale už v říjnu téhož roku se nevrátil z festivalu v NSR. V nepřítomnosti byl odsouzen na dva roky nepodmíněně a ocitl se na třetím místě v černé listině nežádoucích osob. Přesto se svého občanství nikdy nezřekl. Smutným paradoxem je, že po roce 1989 mu československé úřady odmítly potvrdit občanství a německé mu zrušily pas, protože důvody azylu přestaly existovat.
Karel Kryl dlouhodobě spolupracoval s Rádiem Svobodná Evropa a jeho písničky se i za totality dál přes hranice šířily éterem k dychtivým posluchačům. Jeho desky, které vydal za hranicemi, se jako poklad pašovaly přes hranice a šťastní majitelé je střežili jako oko v hlavě. Texty se opisovaly a ti nebojácní je veřejně zpívali. Kdo by neznal Karavnu mraků, Plaváčka a další?
Tvrdím jedno. Jestli by měl být někdo vyhlášen králem všech písničkářů, nasadila bych korunu právě jemu. Za jeho hrátky s češtinou, mistrná přirovnání a neobyčejnou poezii, která každého vzala za srdce, by si to určitě zasloužil.
Bohužel mu nebylo dopřáno, aby naši duši hladil dlouho. 3. března 1994 jeho veliké srdce dotlouklo, ale v jistém smyslu je tady Karel Kryl stále mezi námi. Ve svých písních, básních i v našich srdcích. A tak si to určitě přál i on sám.
21.8.2008 Rubrika: Společnost | Komentářů 23 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Básník s kytarou - Karel Kryl
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky..jpg)
adelka1: já jsem byla tehdy těhule a doma mě chtěli přivázat, abych tam nejela a něco se mi nestalo - tak jsem alespoň s pupíkem v práci agitovala a potom stávkovala na náměstí. Vrátnej mi chtěl debil sundat trikolóru "aby se něco nestalo"

Vikina: taky jsem tam chodila a zvonila....
.jpg)
adelka1: já jsem brečela, když v 89 říkali na Letné, že s Hutkou stojí u hraniční brány a chce domů

Když od nás Karel odešel, tak jsem hodně dlouho plakala....škoda takového člověka.
.gif)
Jeho písničky byly úžasný, i když některý nebyly jeho...Hráli jsme je na kytary a zpívali bez omrzení
.gif)
Alice.:
1567:

Pravda pravdoucí, Kryla jsme si tajně pouštěli, dokonce i při milování. Na to mám krásnou vzpomínku. Ale to spíš patří na hampejz, takže se omlouvám, ale když se řekne Kryl, tak mi to automaticky naskočí
Gargamel: Nevím přesně kdy Kryl napsal tuhle písničku: http://www.youtube.com/watch?v=biKdHbwaljs
ale myslím, že se podle ní dá trochu spekulovat co by tak asi zpíval dnes. Moc lichotivé by to podle mě nebylo.
Souhlasím, Kryl byl nadčasový, geniální básník co uměl slova do textů umístit tak, že tam sedly jak pr**l na hrnec a člověka z toho až mrazilo. Je mi moc líto, že už mezi námi není.
Karel Kryl nebyl jen génius své doby, byl nadčasový podobně, jako George Orwell. V jiných souvislostech mají jeho texty platnost dodnes a budou ji mít i nadále. Máme mnoho skvělých textařů, ale jen ve svých nejlepších věcech dosáhli toho, co byl u Karla Kryla standard: hluboce humánní pohled na lidi a jejich svět - bez falše afektu a póz vypočítaných na efekt. Jako folozof i jako žonglér s češtinou snese srovnání s Janem Werichem. Dnešní převážně plytká komerční kultura je protipólem hloubky jeho myšlenek. O jeho občanské statečnosti a nezišné obětavosti národu dnes snad ani nepřemýšlet..? Byl Karel Kryl a pak ti ostatní. Skutečně není nikdo nenahraditelný?
Mám jedno nesplnitelné přání - slyšet, co by zpíval dnes.