Lindino kulinářské dobrodružství
S celozrnným domácím chlebem jsem minulé moc neuspěla. Ano, přiznávám, při výrobě je vzhledu nevalného, ale upečený chutná skvěle.Takže se dneška pustím do teplých večeří.
V Dánsku, až na drobné výjimky, nenajdete společné stravování. Děti si už od jeslí nosí svačiny a obědy s sebou. A to pokračuje přes školky a školy až do zaměstnání. Pravda, před pár roky navrhla vláda povinné školní stravování, ale dětská zařízení na to nejsou zařízena a jídlo se dováželo. Opět to byla směs mazaných chlebů, různých salátů a výjimečně něco vlažného. Za cenu jednoho takového oběda jsem doma namazala jídlo pro obě dcery. Jenom na ukázku: za 20 korun byla jedna celozrnná žemle, 1 kus ovoce a asi 50g míchaného salátu. Když byl například krevetkový salát, byl v krabičce natrhaný jeden lupen salátu, 2 pidikrevety, půlka rajčete a asi 5 ml dressinku. Osobně si myslím, že obal a doprava stály víc než samotné jídlo – žemle zalitá v igelitu, salát v umělohmotné misce, dressing v pidi umělohmotném kelímku, vidlička umělohmotná zavařená v igelitu. V naší základce tuto službu už vloni zrušili a momentálně vláda řeší, zda budou pokračovat ve společném stravování ve školkách a jeslích, nebo jestli se vrátí k zažitému baličku jídla z domova.
Některé velké firmy mají společné stravování pro své zaměstnance, ale je to spíš výjimka. Pracuji u mezinárodní firmy a máme kantýnu, kam se každý den dováží jídlo z vývařovny. Máme salát, který si každý namíchá dle chuti, ale suroviny jsou každý den naprosto stejné, a studený bufet. Ten se průběžně mění, ale v podstatě je to několik druhů uzenin a několik druhů pečeného masa, celozrnný chléb a 2-3 druhý sýra. Nikdo nikomu neodměřuje, jestli si nandá jednu porci nebo pět, ale v rámci dobrých mravů se očekává jeden nepřetékající talíř. A navíc máme poměrně luxus v ovoci – to si po obědě může každý nabrat kolik chce, na výběr je obvykle ze 2 druhů jablek, hrušek, banánů a pomerančů/mandarinek.
Takže ať se to člověku líbí, nebo ne, je potřeba teplých večeří. Netvrdím, že denně, tělo to určité přežije, ale aspoň obden to chce něco uklohnit. No a pokud vezmeme za vděk klasickou dánskou kuchyni, tak k večeří bude nějaké maso na pánvi, výpek z masa se zahustí na tzv, hnědou omáčku a k tomu vařené brambory. Mám brambory ráda, nebo lépe řečeno, mívala jsem brambory ráda. Po půl roku společného bydlení u tchána, kdy vařený brambor byl 6x v týdnu, se bez nich úspěšně obejdu. A navíc ta hnědá omáčka. Sama o sobě je docela dobrá, ale vždy a ke všemu leze krkem. Neviděla jsem Dána, který by si na brambor dál kousek másla – to je nezdravé. Ale že utopí brambor ve vypečeném omastku z masa zahuštěném moukou, je ok! Inu, dánská logika.
Ještě než přidám pár receptů, podotknu, že Dánové jsou poměrně konzervativní národ. Sice v posledních letech hodně upustili od klasické dánské kuchyně a dnes se často inspirují asijskou a evropskou kuchyní a tomu odpovídá i nabídka supermarketů. Ale ani v tom největším řetězci nenajdete výběr z čehokoliv (potraviny, drogerie), jaký znáte z Čech. Například kromě barbecue a aromatu nenajdete hotovou kořenící směs, z pudinkových prášků máme vanilkový a čokoládový, teď v poslední době jsem objevila jahodový a smetanový, v těstovinách máme špagety, vrtule, penne a silné nudle. Sem tam se objeví i něco jiného, ale třeba kolínka, fleky nebo drobné těstoviny do polévek neexistují. Všechno je max. od dvou výrobců a pak vlastní značka řetězce, ale i tu si obchodní řetězce vypůjčují jeden od druhého. Jediné, v čem je výběr, jsou sladkosti, ovoce a zelenina. V posledních letech se rozšiřuje nabídka koření a omáček, ale pokud chce člověk experimentovat, nezbývá než vyrazit do velkého hyper-super, protože normální sámošky tohle ještě pořád nevedou. A nebo se zásobit na dovolené v Čechách.
Hakketbøf = sekaný biftek (pro 4 osoby)
asi 700g mletého hovězího masa (může být i míchané maso)
sul + pepř
2-3 na kolečka nakrájené cibule.
Na pánvi v omasku opečeme dozlatova cibuli, vyjmeme ji a dáme někam do tepla. Z masa vytvoříme bifteky, na povrchu osolíme a opepříme, na pánvi z obou stran opečeme. Mezitím uvaříme brambory. Opečené bifteky vyndáme z pánve, ozdobíme cibulí, výpek z nich zalijeme vodou z brambor a zahustíme moukou rozkvrdlanou v trošce vody. Omáčku ochutíme solí, pokud jsme Dánové, nasypeme do ní patřičné množství Aromatu. Výsledek je poměrně poživatelný.
Moje verze: mleté maso smíchám s vejcem, troškou hladké mouky a DOVNITŘ zamíchám sůl a pepř, pak teprve tvaruji bifteky a opékám. Hotové maso obložím opečenou cibuli. Jako přílohu volím hranolky, americké brambory nebo jakékoliv kořeněné brambory pečené v troubě. Manželovi udělám tu hnědou hrůzu a sobě a holkám naservíruji dovezenou tatarku.
Další Lindiny kulinářské speciality budeme postupně vydávat v naší rubrice Recepty.
Linda v Dánsku:
- Zima v Dánsku
- Linda a myšlenky na návrat
- Jak se učí děti v Dánsku. Základní škola.
- Výběr střední školy aneb Mission impossible
- Dánská školka podruhé
- V dánské školce rozhodují děti
- Klasická dánská kuchyně - celozrnný chléb = rugbrød
- Svátky klidu a míru…. pěkně děkuji, nikdy více.
- Dánská štědrovečerní večeře
- Julefrokost - dánský vánoční oběd
- Dánské Vánoce
- Lindino vánoční cukroví
- Dánsko a náboženská výchova
- Počítání aneb názorná ukázka dánské logiky
- Dej pitomci úřad a on vymyslí razítko. Nejen u nás.
- To není jazyk, to je hrdelní choroba…
- Dánština aneb Ta zatracená hatmatilka
- Linda v Dánsku - Svatba
- Jak jsem skončila v Dánsku. Díl první.
- Za manžela mám Vikinga, který si mne koupil
18.2.2010 Rubrika: Život a vztahy | Komentářů 29 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Lindino kulinářské dobrodružství
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.majucha: fakt?tak to nejsi gurmán
Lindo,vždyt kde jinde by měli být laciné ryby?já to vůbec nechápu,dyk vám plavou za barákem
Asi jsem Dán, mně chutná maso naprosto bez jakéhokoliv koření a soli
Linda: aha, tak to je dost jednotvárný
kat: taky jsem nebyla s mletým masem kamarád, ale kdyz jsem zjistila. ze 4 hovezí plátky me vyjdou na tolik, kolik mleté maso na celý týden, tak mi nezbylo nez zmenit názor a dneska jsem z neho shopna udelat témer cokoliv. Ale je fakt ze si muzu vybrat mezi hovezím, veprovým, telecím, kurecím a v ruzných tucnostech za velice lidové ceny. A k obedum: ne teplý obed není ani ve skolce, jeslích nebo ve skole. Obvykle má kazdá trída svou lednicku, kam si deti muzou dát pití a jídlo, ale já jsem tomu na chut neprisla. A takový balícek jídla do skoly = madpakke je obvykle nejaké ovoce, mazaný chleba, celozrnné pecivo, miska se salátem .... aspon to si nosí nase holky.
martuš: asi neprejí, já to taky nechápu . Kdyz to vezmu v mém okolí tak vsichni jsou NADSENI ceskýma karbanátkama nebo cevapcici, dánská verze se jmenuje frikadelle a je to jenom maso+sul+pepr+ trosku mouky+obcas cibule, já do toho vrazím cesnek, majoránku, obcas sýr nebo nastrouhanou zeleninu a jsem král . Manzel je rýzo zravec a testoviny taky rád, holky ty naopak muzou testoviny 3x denne a vezmou za vdek i rýzí. S jakýmkoliv knedlíkem jsem absolutne neuspela, kdyz jsme v Cechách a není zbytí tak si manzel dá bramborový knedle. Dcery se po bramknedlíkách muzou utlouct. Svára (manzeluv bratr) jí pouze brambory, vyjímecne (tak jednou za mesíc) pozre testoviny, rýzi vubec. Takze ten má varený brambor i k cíne. A tchán ´knedlík ochutnal a nemusí, doma si varí prevázne brambory, ale jinak jí i testoviny a rýzí a u nás ochutne ochutná od vseho. A v Cechách v restouraci rodina nejvíce volí hranolky a nebo vloni objevili americké brambory, pak jsem si musela nakoupit nekoli sácku s sebou a vypadá to, ze príste jich povezu celou krabici
Linda: tak mleté maso můj muž nejí..ten by mi dal
Lindo: takže pochopila jsem dobře, že dětem do školky nemůžeš zabalit teplý oběd? jen studený a večer doma teplé jídlo?
Konecne jsem zprovoznila internet , takze pro:
Juana: kdyz se ten biftek okorení na povrchu tak to je jedlý, ale podle me je o hodne chutnejsí okorenit uvnitr a porádne zamíchat
Kawa: ryby jsou svinsky drahý kdezto jakékoliv mletý maso, zvlást pokud ti nezálezí na obsahu tuku, je za hubicku. Zrovna tento týden jsem potkala v hypermarketu mletý veprový s tukem 15-18% za 17,90 kg - no nekup to a treba ty karry kulicky v dnesním receptu jsou z neho super.
evropka: kulicky z Ikei jsem v zivote nejedla, ani nevím jestli dánská Ikea neco takové má
Linda: a to se Dánům ta omáčka a brambory 6x týdně neznechutí? A co rýže, těstoviny - a už ochutnal tvůj muž český knedlík (houskový,bramborový nebo chlupatý?) - a co naše známé vepřo-knedlo-zelo? Bavorská rodina mého muže byla nadšená a u nás si dávala jen typicky česká jídla (a moc se jim líbil v hospodě český pozdrav "jak se máš, ty vole"-hledali ve slovníku slovo "tyvole"!! a mimochodem, takhle nás Češky pozdravil číšník na egyptské lodi z Asuánu,začínáme být světoznámí)- teda ti Dánové nejsou žádní gurmáni !!
Lindo,ten tvůj tě musí nosit na rukou,vždyť láska prochází žaludkem a ty jsi zdárný příklada co švédské kuličky z ikea?které už mi lezou krkem a to si je dám tak jednou za dva měsíce?jinak bezva článek,jdu si ho dát ještě jednou
Linda: píšeš hezky, sem se zasmála
páni, člověk by řek, že tam nahoře budou tlačit ryby vrchem spodem a ono mletý hověz... ale nezávidím, zlatá střední evropa...
šmarjá to musí být hnusný, když je to maso neokořeněné a neosolené