Barvy v bytě. Chystáte se na jaře malovat?
Nelíbí se vám už tolik ve vašem bytě? Cítíte potřebu něco změnit nebo vylepšit? Prostředí, ve kterém se nacházíme, má velký vliv na naši psychiku a kouzlo změny k lepšímu udělá i taková základní věc, jakou je nová výmalba.
Čerstvě vymalovaný byt nepůsobí dobře jen na oko. Doslova voní čistotou a malování stěn se provádí i z hygienických důvodů. Nátěr desinfikuje stěny, snižuje se prašnost a vhodný výběr barvy může mít kladný vliv na nervovou soustavu.
Není nic snazšího, než si objednat řemeslníky. Ale kdo má hlouběji do kapsy nebo rád přiloží k dílu vlastní ruku, ten se do takové práce může vrhnout sám. Vždyť malování je zábava! Po jakém náčiní ale sáhnout?
Malířská štětka je klasika už od dob našich předků. Pokud si ji vyberete, vyvarujte se raději levných výrobků z umělých vláken a sáhněte po přírodních štětinách. Ty před použitím namočte, aby zvláčněly. Štětku namáčejte jen do její poloviny, otřete ji posléze o okraj nádoby s barvou a tahy veďte stejným směrem. Práce se štětkou je vhodná především na základní nátěr, protože jí dobře vetřete barvu do podkladu, kterým bývá často hrubá omítka.
Váleček je dnes mnohem populárnější. Usnadňuje práci, která je rychlejší a méně náročná, málokdy s ním také vytvoříte takzvané „kocoury“. Druhem použitého válečku můžete vytvořit úplně hladkou zeď, ale třeba i nátěr s hrubou strukturou či dokonce plastickým vzorkem. Při práci váleček namáčejte zhruba do jedné třetiny, přejížděním po mřížce na něm rozprostřete barvu rovnoměrně a zároveň se zbavíte té přebytečné. Malování provádějte nanášením svislých pruhů vedle sebe, které překryjete tahy šikmými a vše dokončíte opětovnými rovnými tahy přes všechny vrstvy. A co rohy? Inu, nejlepší je vyměnit ho za plochý štětec, kterým opravíme nebo dokončíme drobné nedostatky.
Nechce se vám pracně malovat po stěnách? Potom je tady postřik. Postřikový aparát lze zapůjčit u specializovaných firem a zaručí vám rovnoměrné pokrytí stěn barvou. Žádné šmouhy a cákance. Ale i zde je třeba trochu šikovnosti, aby barva nestékala po stěnách nebo nebyla kromě stěn postříkaná i podlaha, radiátory nebo třeba manželka a pes.
Tak. Náčiní bychom měli připravené a můžeme se vrhnout do díla. Anebo ne? Co ty praskliny a loupající se starý nátěr? Aby naše práce nepřišla vniveč, je třeba nejprve upravit stěny tak, aby na nich barva držela. Zkontrolujte, zda předchozí nátěry nepadají. Přejíždějte pevně po stěně rukou nebo houbičkou, a jakmile na ní zůstane odloupnutá barva, je čas na škrabku. Oškrábejte malbu až na omítku. Pokud je všechno v pořádku, je vhodné alespoň omýt stěny saponátem.
Spáry v omítce opravte tmelem a pokud je někde odloupnutý větší kus, potom ho rovnou otlučte a omítněte znovu. Plísně ošetřete fungicidními prostředky a případné nerovnosti můžete opravit vyrovnávací stěrkou. Když je všechno v pořádku, je dobré natřít zeď penetrací, která stěnu zpevní, sjednotí případné rozdíly nasákavosti a barva na ni dobře přilne.
Hotovo? Tak hurá na výběr barvy! Už i malý školák ví, že barvy se dělí na studené a teplé. A také neutrální, kterými jsou bílá, černá a šedá. Studené barvy působí uklidňujícím dojmem a v interiérech vytvářejí pocit většího prostoru. Teplé barvy, kterými jsou žlutá, oranžová nebo červená stimulují všeobecnou aktivitu a napomáhají komunikaci. Hnědá zas navozuje dojem zemitosti a útulnosti. Avšak stěny vymalované těmito barvami dělají prostor opticky menší.
Lidé mohou pod vlivem barev vnímat reálnou teplotu až o tři stupně Celsia rozdílně a v místnostech se studenými barvami pociťují zimu dříve, než v místnostech vymalovaných barvami teplými. Místnosti umístěné východně nebo jihozápadně bývají většinou plné světla a přes den se v nich nashromáždí dostatek tepla. Můžeme je tedy pocitově ochladit použitím studeného odstínu. Místnosti, které byste raději pocitově prohřáli, vymalujte žlutou, oranžovou či červenou barvou. Nezapomínejte ale ani na to, že jakákoliv barva může být spojena s osobními vzpomínkami nebo konkrétní věcí, a tak by výběr měl zohledňovat i tuto stránku.
Zelená působí uklidňujícím dojmem. Zklidňuje mysl, zvyšuje pozornost, napomáhá soustředění a posiluje psychiku. Je vhodná pro relaxaci, vyvolává klid a pohodu. Nenamáhá oči. Je vhodná do ložnic, koupelen, pracovny nebo dětského pokoje a je vhodná pro hlučné prostory. Tuto barvu lze dobře kombinovat s teplými barvami.
Modrá je symbolem čistoty, klidu, míru a uvolnění, harmonizuje prostředí. Napomáhá soustředění a její jemné odstíny uklidňují mysl. Tmavé odstíny stimulují nápady, ale mohou také působit tísnivě a velké modré plochy mohou vyvolávat nepříjemný studený dojem. Hodí se do ložnic, pracoven nebo koupelen. Při jejím použití v obývacím pokoji nebo jídelně je vhodné tyto místnosti kontrastně vybavit nábytkem nebo doplňky v červené nebo žluté barvě.
Fialová je barva spojovaná především s duchovnem a meditací. Je vhodná k relaxaci, podporuje intuici, inspiraci a kreativitu. Taktéž napomáhá ke snižování krevního tlaku a potlačuje chuť k jídlu. K použití je takřka kdekoliv a dobře ladí se světle zelenou, s bílou a černou barvou.
Žlutá podporuje aktivitu, inspiraci, podněcuje intelekt, vede k vyšším pracovním výkonům a rozveseluje mysl. Také zlepšuje paměť, stimuluje chuť a podporuje trávení. Žlutá projasňuje prostor a opticky ho zvětšuje. Ale pozor, v zářivých odstínech může působit až útočně. Je ideální do pracoven, obývacích pokojů, hal, na schodiště, do předsíní, kuchyní a jídelen a v pastelových odstínech též do dětských pokojů.
Oranžová je velmi pozitivní a optimistická barva s antistresovými účinky, která povzbuzuje energii a aktivitu. Snižuje podrážděnost, zvyšuje vitalitu, podporuje komunikaci a chuť k jídlu. Hodí se obzvláště pro tmavé místnosti, které dokáže proteplit a rozjasnit. Hodí se pro obývací pokoj, jídelnu nebo kuchyň a stinná zákoutí či místnosti.
Červená má silný emoční náboj a je to barva akce, temperamentu, lásky, vášně, ale též síly, vzteku a hněvu. Vyzývá k fyzické aktivitě, aktivuje metabolismus, zvyšuje chuť k jídlu a zahřívá organismus, kromě toho dodává energii, dynamiku a zvyšuje výkon. Negativně však působí na osoby se vznětlivou povahou a ve větší míře podněcuje až k agresi. Lehce také vyvolává stres. V interiéru by tedy neměla dominovat, je ale nejlepším výběrem k prohřátí určité místnosti nebo její části. Používá se na místech, které je třeba zdůraznit
Hnědá dodává domovu hřejivou a domácí atmosféru. Odstíny zemitých barev vzbuzují pocit bezpečí. Barva je též provázána s pocitem pohodlí a tělesnými požitky. Dodává pocit útulna a často se používá v předsíních a chodbách, kde hned po vchodu do domu navozuje příjemnou důvěrnou atmosféru.
Růžová barva je decentní a jemná. Podporuje emoce a její světlé a lehké odstíny působí uklidňujícím dojmem. Oslabuje však svaly. Nejlépe se hodí do dětských pokojů nebo ložnic.
Béžová je neutrální barva, která navozuje dojem světla a bezpečí. Dokáže opticky zvětšit prostor a dodat mu decentní lehkost a čistotu. Lze ji kombinovat s širokou škálou dalších barev a hodí se prakticky do všech prostor a místností.
Bílá je neutrální a používá se jako sjednocující barva. Navozuje pocit čistoty, projasňuje, provzdušňuje a opticky zvětšuje místnosti. Dává též vyniknout struktuře dřeva. Umocňuje účinky ostatních barev.
Šedá. Sama o sobě neutrální, ale používá se jen jako barva doplňková. Zvýrazňuje živé barvy a v kombinaci s ostatními barvami tudíž působí zajímavě. Dobře se hodí ke světle zelené, červené nebo růžové. Pozor na tmavé odstíny, které mohou působit negativně a ponuře.
Černá je barvou elegance a v interiérech ji lze použít jen jako barvu doplňkovou. Ve větších plochách může narušovat psychiku. Více než na zdech se výborně uplatní v barvě nábytku nebo bytových doplňků. Na zdech však může být zajímavá v podobě dekorativních ornamentů nebo v menších plochách coby zvýraznění živých barev.
Ať už si vyberete barvu jakoukoliv, všeobecně platí, že jedině bílá barva je nadčasová a nepodléhá módě. Ostatní barvy se mohou rychle okoukat nebo začít vyvolávat odlišné či dokonce nežádoucí dojmy, než v době, kdy byly na stěny nanášeny. Jejich „trvanlivost“ je tedy obvykle kratší a častěji se nahrazují jiným odstínem.
Pokoji by měly dominovat přírodní nebo pastelové odstíny. Čím výraznější a tmavší barva bude celoplošně nanesena, tím menší a temnější se bude místnost jevit. Zajímavě mohou působit různobarevně natřené stěny, ale i zde platí pro zachování harmonie určitá pravidla. Nekombinujte více než dvě barvy najednou. Odlišnou barvou natřete buď jednu ze dvou zdí anebo použijte kombinaci odlišných barev na zdi a na strop či podlahu.
Interiér lze k základní malbě barevně doladit i dekoracemi, závěsy, doplňky, koberci nebo potahy. Až už použijete dekorace nebo více odstínů malby, dominantní barva by vždy měla být nějaký světlý a neutrální odstín, který následně doplníme barevnými akcenty, které místu dodají život a dynamiku.
Pryč však s poučkami. Řiďte se hlavně svým vkusem a sáhněte po takových barvách, ve kterých se sami budete cítit nejlépe a bude se vám doma příjemně bydlet.
1.3.2012 Rubrika: Opravy úpravy domu a bytu | Komentářů 32 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Barvy v bytě. Chystáte se na jaře malovat?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.babkatapka: Aspoň, že to tam máš pěkné, to je hodně důležité, cítit se doma dobře.
My se ke konci minulého roku stěhovali, tak jsme to aktuálně řešili. Vše jsme ale nerenovovali, takže jsem museli vycházet z toho, že to musí k části původnío ladit. Takže máme žlutý záchod (zelené kachle, tam jde buď žlutá nebo bílá, ale tu jsem nechtěla, působí to tam děsně studeně), pak oranžová koupelna (krásně ji to zateplilo a zútulnilo, má hodně vysoký strop) a fialová ložnice (na tu jsem extra hrdá, je to mezi světlou a tmavou, cca milka a k tomu máme bílý nábytek a stříbrné doplňky). Jinak vše bílé - předsíň, kuchyň, pracovna a obývák. Přemýšleli jsme i nad barevným obývákem, ale máme tam hodně červené, tak by se to mlátilo. Možná jednu stěnu nebo tak nějakým dekorem, ale nebyl čas, energie, peníze ani nápad. Nikdy bych si ale nikam nedala jakýkoliv odstín modré a zelené, to je na mě moc studené. Ale samozřejmě proti gustu...
mám vymalováno nově před vánoci, obývák krásně zářivě žlutý a ložnička je jako zralý pomeranč. KK je tradičně bílý . Už to asi bylo poslední malování v mém životě, ale povedlo se mám radost a je doma mooooc dobře. Zvlášť večer v ložnici, když rozsvítím solnou lampu, tlumené světlo, oranžová působí tak hladivě a mile. Ještě kdyby mě měl kdo hladit, nebo aspon držet
držet za ruku, ale všechno člověk mít nemůže
Almega: já bych si zase v celém bytě bílém připadala jako v nemocnici....................
Mám ráda barvy a všude mám barevno. Zrovna teď jsem se rozhodovala, zda malovat či ne? Ukecala jsem se, že JO. Ale pak se mi to začalo mixovat v palici a kašlu na to
Už jsme o tomhle nedávno psali,já jsem pro bílou, jiné barvy by mě iritovaly a zhnusily by se mi záhy!!!
Linda: já se nebojím, není na pořád..............
sharon: bála bych se takhle vyrazny barvy, ale je to pekny
loupák: ano je to tapeta....
sharon:pěkná barvička...není to tapeta?
a malovat se nechystám, bude-li nejhůř, stáhnu žaluzie....
loupák: část naší kuchyně........
manžel maluje obývák12.3.vzal si dovolenou a já celý den v práci,vždy přijdu do hotového jen doladím
V ramci pubertalnich napadu mladsi dcery a zachovani me nervové soustavy mám cerstve vymalovanou technickou mistnost a predsin - neco mezi bilou a smetanovou. Misto abych zabila dite jsem rádila s valeckem a nadaval stetce .
Mám koupenou barvu - svetle zelenou - na kuchyn +jidelnu+obyvak a snazim se uz 2 tydny premluvit sama sebe pustit se do toho. Ale vyklizeni nábytku a stehovani, navic tv se musi sundat a nesmi se polozit (plazma) a tisic dalsich radustek a já odkládam rozhodnuti . A povedlo se mi koupit skoro stejnou zelenou jako jsme meli (jsem do ni zamilovaná) je sice krapatek svetlejsi, vic do zluta, ale to muze byt i tim ze je oproti puvodni zdi cistá.
Už sem to sem taky několikrát psala,že miluju barvy a né jen tak nějaký nádechy,ale pořádný sytý odstíny...kuchyň máme sytě zelenou,obývák sytě oranžový,předsíň sytě žlutou akorád ložnici máme meruňkovou a pokojík žlutozelený světlé barvy....kopelku a wc dlaždičky a stropy bílé....barvy kupujeme hodně kvalitní,takže když byl synek malé róbě a centrofixem mi počmáral stěny v kuchyni i obýváku,stačilo na to nastříkat savo a hadříkem setřík,barva se ani nehnula
Tak já mám ráda takové jemné pastelové barvy. Momentálně máme meruňkovou, ale díky přičinění budeme muset brzo malovat. Tuhle byly v chodbě takové černé šmouhy. Myslela jsem si, že je to od odrážedla... Když jsem si potom sedla na zem, zjistila jsem, že mladý uzmul tátovi razítko firmy a porazítkoval to tam... Z manžela jsem si dělala legraci, že má zvláštní smysl pro estetiku.