Víte, kolik bere váš muž? Ten můj to tají.
Už dlouho přemýšlím, že sem napíšu svůj dotaz. Jde o problém s financemi, respektive s přístupem mého manžela. Jsme spolu čtyři roky, máme tříletou holčičku, se kterou jsem doma, od září nastupuju do práce. Než jsme se vzali, tak jsme spolu dva roky chodili, ale nežili jsme spolu. Sestěhovali jsme se až po svatbě do bytu, který jsem dostala od mých rodičů. Zdědili ho po dědovi a než byl potřeba pro mne, tak ho pronajímali.
S manželem jsme před svatbou samozřejmě mluvili o společném fungování, o představách, co a jak v naší společné domácnosti zařídíme. Asi jsem už tehdy podcenila signály, které vysílal, kdykoli přišla řeč na peníze. Vždycky to nějak zaonačil a odvedl pozornost jinam. Dřív mi to nevadilo, ale od doby, co jsem na mateřské, mne to čím dál víc užírá. Já totiž vůbec nevím, kolik on bere měsíčně výplatu. Když se ho přímo zeptám, řekne mi, že mne to nemusí zajímat a jestli mi snad něco chybí.
Nechybí, to je pravda. Dává mi každý měsíc peníze na jídlo pro nás všechny 7 000,-, poplatky za byt za sebe a půlku za dceru, platí benzín do auta a dovolené hradí taky celé on sám. Já ze svého rodičáku zajišťuju oblečení pro sebe a pro dcerku, platím svou životní pojistku, bydlení za sebe a druhou půlku za malou a telefon. Nijak si nevyskakujeme, ale zároveň ani nestrádáme. Problém je vždycky jen když s těmi penězi na jídlo nevystačím, což se mi občas stane, tak to pak dorovnávám z rodičáku, což mi pak chybí. Ale když přijdu za manželem, aby mi dal nějaké další peníze, že nemám, vynadá mi, že neumím hospodařit.
Kvůli ničemu jinému u nás neshody nejsou, jen ohledně peněz. Čím dál víc mi dochází, že jsem v dost nedůstojné pozici. On dá měsíčně na domácnost a „na dítě“ celkem cca deset tisíc a jinak mu všechny jeho peníze zůstávají. Vůbec nevím, kolik bere, kolik má sám pro sebe někde bokem ušetřeno. Podle tabulek jsem zjišťovala, kolik by asi tak mohl na své pracovní pozici brát a vyšlo rozpětí od třiceti do padesáti tisíc. Takže myslím, že kolem těch čtyřiceti mít bude.
Teď jsme se naposledy pohádali už opravdu hodně. Řekla jsem mu, že jsme manželé a že bych měla mít o financích přehled a on s tím nesouhlasí, prý mi do jeho výplaty nic není a má mi stačit, že nás zabezpečí. Zmiňoval taky dovolené, které hradí on komplet a když si občas vyjdeme někam na večeři nebo do kina, tak to taky platí on.
Stydím se o tom s někým mluvit, myslím, že tento model není úplně v pořádku. Proto bych se vás chtěla zeptat, jestli jsou mé pocity správné. Hlavně mě zajímá, jak to máte doma ohledně financí zařízené vy a úplně nejvíc by mě zajímalo, jestli máte přehled, kolik váš partner bere a jestli si spoříte peníze dohromady jako manželé, nebo každý sám. Předem vám moc děkuji za vaše názory.
29.6.2015 Rubrika: Partnerské problémy | Komentářů 49 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Víte, kolik bere váš muž? Ten můj to tají.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Tak to my takové problémy doma naštěstí nemáme. Vím jaký plat má můj manžel a on zase ví kolik peněz domů nosím já. Společně se nám povedlo i nějaké peníze naspořit, tak teď přemýšlíme co s nimi. Mě napadlo, že by možná nebylo špatné je investovat do zlata. Na https://www.investice.cz/ jsem totiž nedávno četla, že právě investice do zlata je jednou z nejjistějších.
Také nemám přehled, ale asi dost. Koupil si teď nové sportovní vybavení a dětem oblečení, tak je to vyvážené a nezajímám se o to nějak, vím jen zhruba http://www.centrum-aktivit.cz/
Kahomar: Mame to doma stejne a vyhovuje nam to. Vse zalezi na komunikaci. Jenom se divim pisatelce, ze si ho vubec brala, kdyz ji v podstate lhal uz pred svatbou. Asi byla hodne zamilovana
Myslím, že máš pravdu, že to není v pořádku. Kdo jiný by měl mít přehled o financích než manželka? A koneckonců musíš vědět, s čím je možné počítat, kdyby bylo potřeba něco pořídit nebo tak.
Myslím si, že pokud v manželství nebo dlouhodobém partnerství někdo tají podstatné věci, je to špatně. Notabene příjmy tvoje i tvého manžela jsou společné, patří vám oběma rovným dílem, takže máš právo znát výši vlastně i svých příjmů. Také přidělování určité částky manželem není podle mě v pořádku. On není žádný ministr financí, aby ti přiděloval příjmy, na výši útraty za cokoli byste se měli rovnoprávně dohodnout. Ovšem jak přimět sobeckého blba, kterým tvůj manžel je, k tomu, aby jím nebyl, to tedy nevím.
dadka: vše je o lidech a o domluvě. Manžel nedělá stojku, peníze chodí na společný účet, jak jeho, tak moje a vlastně ani jeden z nás nemá žádné pravidelné "kapesné". Prostě co je potřeba, to se koupí, nemáme před sebou žádné tajnosti a o nákupech se normálně běžně bavíme. Jak on, tak ani já cestou do práce a z práce nemáme "kde utrácet" a na nákupy jezdíme většinou společně. Vyhovuje nám to takto oboustranně. Já mám přehled, jak jsme finančně na tom, co si můžeme dovolit a manžel je rád, že se nemusí o financování rodiny starat.
denda04: tak mně si manžel taky říká o peníze, protože vydělaný prachy mu jdou na účet a vybírat stejně pošle mně, nic špatnýho na tom nevidí
Majolka: já jsem tu někdy vloni četla, jaké jsou problémy s penězi na jednom účtu, když jeden zemře - účet se zablokuje, neodchází prý ani zadané trvalé platby
tak máme 2, zdarma, každý na svůj důchod...
dadka: je to hrozné taky by to tak nemělo být(jak píšeš)
vše je o důvěře ,jak jeden druhému věří (což manželé by si věřit měli) hlavně toleranci a domluvit se ve všem
Dodnes jsou manželství, kdy muž doma udělá stojku a manželka si vezme všechny jeho peníze, protože drží kasu. Od mojí kolegyně manžel dostával každý den na cigarety a na jedno pivo. Když jí chtěl koupit na narozeniny kytku, musel si říct o peníze. Připadá mně to strašně nedůstojné a ponižující.Od druhé kolegyně manžel zase v den, kdy jmse měli výplatu a tehdy ještě nechodila na účet, ale jezdila jsem pro peníze do banky, výplata se dávala na ruku, tak on tam už od rána stepoval, protože od manželky dostával kapesné a už se nemohl dočkat.
S manželem máme jen jeden účet a náklady na domácnost, dovolenou,úspory máme všechny společné.Zjistili jsme, že poplatky za dva účty se nevyplatí. Jeden účet máme mnoho let. Teď se banky předhánějí, že poplatky zrušily, ale už to měnit nebudeme. Vyhovuje nám to tak.
Manžel mi příjem netají. Výplatní pásky sice neukazuje,ale manželství je o nějaké důvěře a společném žití. Má babička měla muže, který ji nedával vůbec a pokud ji bude chybět tak ať si řekne, vše platila sama...pr let než se rozvedli.
I u manželky byl tento problém důvodem k rozvodu. Peníze a výchova jsou nehorší témat v rodině (+ i tcháni).
Já jsem taky u všech svých partnerů věděla kolik berou. Ne na korunu, ale zhruba. Neptala jsem se záměrně, ale vždycky na to po kratší nebo delší době přišla řeč a řekli jsme si to. Nikdo s tím nedělal tajnosti. Pásky jsem nikomu nekontrolovala, jestli říká pravdu nebo ne :-D
Ale s tím rozděleným placením na třetiny..., to nevím. Možná by takový model šel použít, kdyby oba brali tak nějak stejně nebo kdyby kdyby to jednomu někdy nevyšlo, tak ten druhý dá bez okolků víc. Ale takhle to zavání tím, že v dalším kole se bude rozpočítávat i jídlo a spotřeba toaleťáku nebo energií.
Jsem už asi stará, ale pořád si myslím, že přece když má někdo někoho rád, tak pro něj chce to nejlepší, a aby se měl dobře - ten jeho partner. Když někdo kalkuluje, aby na tom vztahu náhodou nebyl škodný a to ještě navíc v případě, že je tam jeho dítě, a aby náhodou nemusel do toho, komo má údajně rád, investovat ani korunu navíc... tak to podle mě není láska a úcta, ale pouhá chamtivost a vypočítavost. Proto bych s takovým mužem nebyla - ne kvůli nějakému placení a že bych nevěděla kolik bere, ale kvůli tomuto přístupu, kterým mi dává najevo, že jsem pro něj jen "náklad".
Megí: To já beru, taky mi připadá uvalené rozpočítávat energie na podíly a za dítě zaplatit každý 1/2. Spíš jsem chtěla říct, že si myslím, že ten model, kdy manžel odevzdá na společný účet celou svou výplatu, je dnes už ojedinělý.
Instituce společného jmění manželů je funkční v době, kdy oba mají obdobné příjmy i výdaje a dokud je vše harmonické. Krátkodobě (po dobu mateřské) se to také dá zvládnout, ale pokud dlouhodobě jeden druhého živí, tak už se ta nerovnost projevuje. Mám kolem sebe několik párů, kdy jeden je celoživotně v domácnosti nebo vydělává výrazně míň a ta nadřazenost tam prostě je. To, co je o společném jmění manželů psáno v zákonech je sice moc hezké, ale v reálu je těžké říct: "Já vydělávám 90, ty 10, takže máme každý 50 a dělej si s nimi, co chceš."
my máme pro někoho asi zvláštní model, manžel platí vše ohledně bytu a pojistek, každý si hradíme telefon ze "svého" (máme každý svůj účet, kam jde jeho výplata), benzín každý svůj, velký nákup 1x za měsíc cca na půl a menší nákupy platí ten, kdo zrovna do krámu jde. Oblečení na děti já, poplatky do školy se tak nějak střídáme. Ale když jednomu dojdou peníze a druhý má, tak mu dá (i když je fakt, že on si mi neříká, má na měsíc bezúročný kontokorent, tak to asi někdy přetáhne, někdy o tom vím, někdy ne,protože se neptám)
Jakou má výplatu zhruba vím, hodně se mu to pohybuje, podle toho zda dělá nebo nedělá víkendy a + prémie. On mojí taky ví