Chyby při zařizování bytu. Jak se jich vyvarovat?
Milé čtenářky, mám na vás prosbu, snad mi vaše zkušenosti pomohou. Nemám žádný závažný problém, naopak, právě řeším něco velmi příjemného – konečně jsme si s manželem pořídili vlastní bydlení a čeká nás zařizování.
Byt je starší, ale ve skvělé lokalitě. Cenově byl více než příznivý a my si můžeme dovolit celkovou rekonstrukci podle našich představ. No a jak jsme ji začali plánovat a pomalu si na papíře a v představách vytvářet budoucí podobu našeho domova, zjistili jsme, že je pro nás hodně těžké se ve všech těch současných možnostech a nabídce všeho možného zorientovat. Zkrátka bojíme se, abychom v rámci úprav a rekonstrukce neudělali nějakou těžko napravitelnou chybu.
Proto bych vás chtěla moc poprosit o vaše osobní zkušenosti. Moc by mne zajímalo, co jste si do bytu pořídily vy, s čím jste spokojené, co se vám osvědčilo a naopak, co byste si pro příště rozmyslely a určitě nepořizovaly.
Já třeba ze své původní rodiny vím, že bych nikdy nechtěla černý nábytek, naši ho mají a máma musí utírat prach snad denně, jak je na něm hned vidět. Manžel má podobnou zkušenost s nerezovým vybavením kuchyně – v pronájmu, kde byl, prý bylo v nerezu všechno, co jenom šlo a pokud to poctivě pravidelně neleštil (jakože samozřejmě neleštil), vypadalo to zašle, ušmudlaně, navíc každá kapka byla vidět.
Takže v tomto máme už jasno. Ale rozhodujeme se dál. Jaká podlaha je nejlepší – byt je v paneláku, pod námi sousedi, obklady do koupelny, dneska jsou moderní všelijaké ty stěrky, moc se mi to nelíbí, ale manžel by si něco takového představoval, jakou kuchyň, světlou, tmavou, s leskem, dát do předsíně dlažbu, nebo ne atd. atd. Je toho strašně moc a nějak se v tom ztrácíme.
Ještě doplním několik údajů o našem bytě: Dříve to byl čtyřpokojový byt s malinkou kuchyňkou, ale už prošel jednou rekonstrukcí v devadesátých letech. Takže v současné době je to spíš 4 + kk, obývák je spojený s kuchyní. Jádro je vyzděné a celkově nám dispozice bytu vyhovuje. Ale musíme jinak od základu změnit všechno – podlahy, obklady v koupelně (ty, co tam jsou, jsou vážně příšerné), kuchyňská linka je polozničená a hlavně absolutně nemoderní. A taky musíme vyřešit dveře, uvažujeme o zasunovacích, ale nemáme s nimi zkušenost.
Budu moc ráda, když mi napíšete vaše praktické zkušenosti s čímkoli, co jste si do domácnosti pořídili. Předem vám moc děkuji za vaše rady a postřehy.
23.8.2013 Rubrika: Opravy úpravy domu a bytu | Komentářů 79 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,8/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Chyby při zařizování bytu. Jak se jich vyvarovat?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Senedra: LED pátek mám v kuchyni i v kuchyňce na chatě, namontoval mě je syn, výborná věc, skvěle to svítí, příjemný světlem, bere to 12 W, prostě ideální a typ na pohybové čidlo je senzační.
Nám se osvědčily v kuchyni skříňky až ke stropu, nedrží se tím pádem nahoře takový ten mastný prach a přibyde úložný prostor.
Po zkušenostech se sousedy pod náma- pokud po dlažbě jezdí dítě na odrážedle, drnčí skla i v přilehlých bytech, to bylo dost hrozné období. My máme marmoleum a jsem spokojená.
Pokud byste dávali dlaždičky za sporák, tak nějaké velké, spáry jsou dost nevyčistitelné.
V koupelně si nemůžu vynachválit nástěnné trubkové topení.
Ještě mě napadla jedna malá vychytávka - my jí teda máme u schodů do patra, ale viděla jsem jí i v panelákovém bytě s dlouhou chodbou. Jen asi 20 cm nad zemí ve stěně zabudované světýlka s LED diodami a pohybové čidlo. Když jde člověk večer třeba na WC nebo zkontrolovat děti, tak nemusí rozsvěcet a stejně si vidí pod nohy.
Jinak kuchyň máme v dekoru dřeva, ale hladká dvířka. Co se mi líbí asi nejvíc, je myčka ( rychle ukizeno) a i když jsem nechtěla, tak mě manžell ukecal na barový pult mezi kuchyní a místem s jídelním stolem - a je to fajn, nevidíme od stolu do kuchyně, kde je třeba naskládané špinavé nádobí.
Rozhodně to chce už teď myslet dost dopředu, nechat si udělat hodně zásuvek a míst, do kterých jdou namontovat světla. Tak máme všude jednu zásuvku hned u dveří - a ta nebývá zakrytá nábytkem a vždycky mám kam zapnout vysavač.
My nad projektem seděli minimálně rok a stejně jsme už objevili dost věcí, které se mohly udělat jinak. Ale celkově jsme s domečkem spokojeni.
Ještě mě napadla jedna malá vychytávka - my jí teda máme u schodů do patra, ale viděla jsem jí i v panelákovém bytě s dlouhou chodbou. Jen asi 20 cm nad zemí ve stěně zabudované světýlka s LED diodami a pohybové čidlo. Když jde člověk večer třeba na WC nebo zkontrolovat děti, tak nemusí rozsvěcet a stejně si vidí pod nohy.
Jinak kuchyň máme v dekoru dřeva, ale hladká dvířka. Co se mi líbí asi nejvíc, je myčka ( rychle ukizeno) a i když jsem nechtěla, tak mě manžell ukecal na barový pult mezi kuchyní a místem s jídelním stolem - a je to fajn, nevidíme od stolu do kuchyně, kde je třeba naskládané špinavé nádobí.
Rozhodně to chce už teď myslet dost dopředu, nechat si udělat hodně zásuvek a míst, do kterých jdou namontovat světla. Tak máme všude jednu zásuvku hned u dveří - a ta nebývá zakrytá nábytkem a vždycky mám kam zapnout vysavač.
My nad projektem seděli minimálně rok a stejně jsme už objevili dost věcí, které se mohly udělat jinak. Ale celkově jsme s domečkem spokojeni.
zatím jsem nečetla příspěvky, ale moje zkušenosti... zašupovací dveře určitě ano, my je mít bohužel nemůžeme, ale moc bych je chtěla. Podlahy - rozhodně vynilová plovoucí podlaha, máme jí od zimy v obýváku a teď na podzim budeme dělat do pokojíčku (akorát je to teda trochu dražší, obývák cca 20 m2 - 15 tisíc a to jsme měli jednu z levnějších). Do chodby asi dlažbu, ale vynilová podlaha může být i tam, i v kuchyni, je vodotěsná a hodně odolná (takže tam bych se asi rozhodovla dle financí). Kuchyň bych raději světlou, můj sen je ale vínová nebo bordó s vysokým leskem (nechám si zdát , předpokládám že uklízení nebude nic moc). Líbí se mi i kombinace světlá - tmavá (tmavší dolní skříňky, vrchní světlé), výklopně vrchní skříňky a výsuvy dole (a samzřejmě mam doma dekor dřeva, skříňky klasické )
pavča
to o té indukci slyším poprvé, dala bych boty, že to byl blbý kec. Když máte v bytě novou el, instalaci tak přece spotřeba KW je jedno zda bude u kombinovaného sporáku - trouby či když zapneš indukci. Proč větší spotřeba a platit jak mourovatí, indukce mnohem rychleji ohřívá, nemá žádné ztráty ta šetří a rychleji vaří. příkon je příkon a ať je to obyč či indukce a ta neni určena jen do novostaveb. Nevím co tím pán elek.. myslel.
Esme - tu skleněnou desku za prac. deskou maji známí a moc se mě to líbí, snadná údržba.
Dcera má vestavnou troubu Bosch s těma pojezdama, že to nevypadne
kareta: Kdyz jsme delali kuchyni, tak jsme si taky delali legraci. 2 mycky a nemusela bych mit plno skrinek. Bylo by to lacinejsi Do jedne davat spinave a ze druhe pouzivat ciste. Stacilo by par skrinek nebo supliku na hrnce. Kdyz jsem to rikala panovi co nam delal kuchyni, napred koukal dost divne a pak se tlemil, rikal ze to navrhne manzelce. Jestli mu to proslo nevim
taky máme panelákovej 4+1+jídelní kout...když jsme dělali přestavbu bytu v paneláku z 80.let, chtěli jsme indukční desku, ...dělala se komplet nová elektřina... a elektrikář nám řekl, že to nepůjde, protože centrální dráty v domě na to nejsou uzpůsobený, a i když my budem mět nový vedení, musel by to udělat tak, že bysme za elektřinu platili jak mourovaní.... že v podstatě ty indukce jdou spíš do novostaveb... tudíž jsme zůstali u klasickýho kombisporáku (plyn, el.trouba)....
naprosto souhlasím s hladkou linkou, ty ozdobný zářezy sou mor...na úklid :-( v první kuchyni jsem měla vestavěný spotřebiče, ted jsem si dala samostojící, mně osobně to vyhovuje víc a nějak mi neva, že to není jeden celek... nerez se mi líbí, ale máme vše v bílé, spíš ladí k olše dřevo a krém+béžové kachle. kolegyně ted rekonstruovala kuchyn, na zed místo kachlí si dala takovou tu ozdobnou desku..vypadá to moc hezky....poprvé jsem ju viděla na dovči v rakousku....ale všimla jsem si, že za varnou deskou byla prasklá, protože deska končila asi 2cm od zdi ..tož na to asi bacha...v kuchyni bych už nešla do malých kachliček a lesku, ale velký matný, neutrál...podlahy mám plovoučku v celym bytě jednotnou, jen sociálka a kuchyn béžový kachle a su spokojená... dřív jsme v celým bytě krom sociálek a kuchyně měli koberce přes celý pokoje.... nevýhodou byla výměna pod velkýma knihovnama a šatníma skříněma.... doporučovali to obstřihnout a pak novej koberec kolem přilepit... ale bylo to zovna na dost používaných místech
kouplnu světlou, akrylovou vanu byem už nebrala, jedním čištěním odpad mi popraskala u odtoku (takový jen prasklinky povrchu,pak nešly pořádně vyčistit)...ted máme klasickou smaltovou bílou, pohoda na úklid.... mám bílý kachle s béžový šmouhováním, ale jen proto, že byly na wc, kde se nepředělávaly... jinak bych s dala béžový v odstínu břízy dřeva, ze kterýho tam mám nábytek a k tomu doplnky v sytější oranžové...
ale všecko závisí od tvého vkusu a obliby barev
eště - máme odhlučněný stropy a podhledy a je to super...sic to neodhluční na 100% ale hooodně jo... podlahy máme taky podložený k odhlučnění...
co bych si ohlídala - všecky rohy zdí, které ční do prostoru olištovat a zamalovat.... omítka se moc ráda obouchává....
pokud dveře klasika, pak opravdu kvalitní dřevěný, ne ty levný papundeklový...jima je všecko slyšet...
nemáme záclny, mám jen vnitřní &
Lucie, s tím zkušenost mám, protože jak já tak dcera jsme napoprvé zařizovaly bez dítěte a před neplánovanou výměnou bytů. Takže jsme obě nasekaly kupu chyb. Podotýkám, že ve svém bytě. Nikoli v bytě pronajatém, na hypotéku, atd, tedy v tom bytě, kde jsme předpokládaly, že už zůstaneme, a obě jsme se stěhovaly něco málo let po zařízení. Tedy horor. Prodat po dvou třech letech stěnu, skříň i sedačku za pakatel nebylo pak nic příjemného. Koukejte, abyste nekoupili v prvním obchodě - stejné zboží si ověřte i jinde. Řemeslníky berte na doporučení známých a ne na jejich www stránky. Věci, s nimiž se v bytě už nehne, slaďte a promyslete, koupelnu a vestavnou kuchyň už těžko kompletně změníte. naopak hýbatelné věci volte opatrně - aby se s nimi dalo pohnout jinam v bytě či při stěhování do většího. Vestavnou skříň za dvacet ve specifické barvě budete muset jednou obětovat. Naopak šikovnou rozebíratelnou si budete moct vzít s sebou. Inspirujte se v časopisech, třeba v knihovně, než získáte představu, jak by to celkově mělo vypadat. Na stránkách www.obydleni.cz je fotogalerie, spoustu obrázků uvidíte i v realitkách, které byty prodávají. Každopádně chyby dělá každý a určité procento vybavení se jednou opotřebuje, vymění, prodá či vymění....hodně štěstí!
A kuchyně:
- spotřebiče vestavné, líp se to udržuje, krom lednice pokud potřebujete aby v ní bylo hodně místa; a raději ne nerez, i když je počesaný, ta údržba nic moc
- varnou desku určitě indukční a nejlépe bílou
- výšku kuchyně vyzkoušet někde na studiu, to je základ a nic moc nestojí
- troubu dát určitě výš pokud se vejde a brát spotřebič co má výsuvy - plech vyjede ven, a nejlépe se stop funkcí; myčka je taky fajn trochu přizvednutá ale je to dost technicky složité řešení které se často nepužívá
- obklady na zdi z pracovní desky, beze spár - líp se čistí; nebo sklo, i když je dražší (nejnovější hit je grafosklo a v tom se dají udělat nádherné a originální věci)
- dolů širší šuplíky všude kde se vejdou, s plnovýsuvem a tlumením; rohovým skříňkám se nejlépe vyhnout úplně nebo je dát jen s poličkou s tím že se využijí na sezónní věci nebo na třízení odpadu
- nepoužívat drátěné systémy (zatím jsem se v praxi nesetkala s nikým kdo je v kuchnyni má a je s nimi spokojen; a drahé bývají nesmyslně)
Pokud budou otázky, ráda zodpovím (zcela zdarma). .
Pracuji ve firmě vyrábějící nábytek a navrhuju lidem kuchyně, a za těch pár let vím jen jedno - kolik lidí tolik chutí.
Ale určitě bych doporučila najít si návrháře se kterým si "sednete" a věnovat dostatek času přípravě na papíře - kdo nikdy nic nepřestavoval a myslí že to dá z hlavy napoprvé je sebevrah.
V praxi znám dva typy lidí - první přijdou s dokonale promyšlenou kuchyní na papíře a chtějí poradit jak to realizovat za co nejvýhodnější cenu; druzí přijdou s rozměry místnosti a chtějí poradit jak kuchyni poskládat a co vybrat aby se jim i líbila; pokud si dají poradit, oboje je fajn. A pak chodí třetí typ - poradit si nedá a chce vše zadarmo a nejpozději zítra...
Co mohu doporučit:
1/ materiály si zkuste a neberte nic co se špiní (všeobecně je nejpraktičtější vše spíš světlé a se vzorečkem)
2/ já osobně nesnáším nic co je na pohmat umělé - takže doma máme dlažbu a korek (v ložnicích laminátovou plovoučku a tu nebrat, dávali jsme ji jen kvůli ceně s tím že se za pár let vyhodí) Korek je zatím úplně nej podlaha po které jsem chodila, psiny ji milujou a navíc se dá snadno opravit kdyby něco; a na úklid bomba, jak je to přírodně vzorované není vidět ani chloupek, a že jich máme doma denně dost, černých i bílých...
3/ pořidíte si Popelku? pak bacha, je třeba myslet na to aby všude projela, a pak je k nezaplacení
a ještě mi došlo- co se týče stěrky. Máme ji v novém bytě v obýváku a části chodby. Manžel ji původně nechtěl, pak jsem mu našla nějaký obrázek na netu, tak ji povolil a teď by ji chtěl i v ložnici. Měli jsme ji mít i v koupelně na jedné stěně, ale to jsem zavrhla, protože by byla hned vedle záchoda a mám doma 4 chlapy (3 malé, kteří se u čůrání leckdy postrkujou), tak jsem se bála, jak bych to udržovala. Ale určitě by tam byla moc hezká. Trochu mne to mrzí, že ji tam nemáme.
Linda: já si tedy kytky nepořizuju,abych je zničila a vyhodila....My jich máme spousty,i na terase,které se musí na zimu uklízet do tepla.Je to někdy o fous,když jsme na chalupě a přijedem za 2 dny a je to zkáza,vyschlé...Taky si tam manžel pěstuje rajčata,je to úplně jiná chuť než kupovaná a připomínají mi dětství,kdy tak chutnala všechna z obchodu...
Lucie na stránkách IKEA jsou plánovače (kuchyně a koupelna určitě) a můžeš si tam naskládat nábytek z jejich sortimentu a vyjede ti to i s cenou, takže máš orientaci i když to nakonec koupíš někde jinde. Já si takhle poskládala kuchyni a každý den byla jiná, protože jsem měla nové a nové nápady, mám do U, takže dost velká a bylo to fajn, ukáže tě to i jestli jsi zvolila správný odstup a kombinaci skříněk, aby šly otevřít, atd.