Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Zahrádkářské šílení – jaro je tady!

Zahrádkářské šílení – jaro je tady!

Už je to tu zase! Jen sluníčko vystrčí první nesmělé paprsky, do lidí jako když střelí. Soused se promění v pilného krtka, a kdyby ho nezastavil plot, pravděpodobně by zryl i naši zahradu. Před pěšinkami mezi záhony ho zarazí jen pud sebezáchovy.

Za odpoledne vyroste u plotu fóliové pařeniště, stromky má vzorně ostříhané už asi měsíc a co chvíli se v pokleku vrtá v hlíně a sází. Občas pohrdlivě hodí očkem na naši zahradu, která zoufale volá po vyhrabání, o tvoření záhonů nemluvě.

Jo, sousedovi se to tvoří, když je na zahradě jakožto důchodce od rána do večera. Zanedlouho se pyšní vzorně okopanými záhony, prvními ředkvičkami a kompost mu lícuje v pravých úhlech. Přes plot mi pak s pýchou v oku nabízí nějaký ten hospodářský přebytek. Na mě se dívá takovým útrpným pohledem – na co máš, náno, zahrádku, když o ni řádně nepečuješ?

zahrádkaI nevydržím to a vyrazím taky. Přes týden se doma nezdržuje mládež a manžel jezdí z práce až navečer. Proto jsem pro zahradu odpočinkovou, sem tam s nějakým pidizáhonkem květin, pro lahodu oka. Ještě tak malý bazén kdyby byl. Nanejvýš u zdi několik rajčat a záhon jahod.

U sousedů se ale zřejmě rozhodli být zeleninově soběstační a na záhonech se střídá mrkev, petržel, salát, česnek i cibule a navrch několik řádků brambor. Využijí každý decimetr půdy. Dokonce i plot potom ovíjejí fazole a v mrkvi roste kopr. Na kompostu se v létě samozřejmě skvějí obří dýně a cukety.

Vzhledem k tomu, že čilý ruch u sousedů ostatním evokuje výstřel startovní pistole, i na jiných zahrádkách se začnou dít věci přímo nadpřirozené. Jenže když jste ze tří stran obklopeni zahrádkáři v důchodovém věku, nemáte šanci to tempo udržet.

Stokrát jsem si řekla, že se nenechám vyprovokovat tím, co všechno mají ostatní uděláno, a budu konat jen tu nejnutnější údržbu. Stejně to psychicky nevydržím. Manžel zase po večerech láskyplně povytahuje očima sadbu nejrůznějších rostlinek, které zasadí a vypiplá ze semínek, a dlouze rokujeme kam co zasadit.

On totiž i kdyby zasadil bačkoru, určitě mu vykvete. Já se spíš poohlížím po nějakých trvalkách a stromcích. Ty naše už jsou prostříhané, keře dostaly tvar a došlo i na víno. Udělala jsem inventuru v zahradním nářadí a v sobotu vyrážíme doplnit zásoby náčiní, sazenic i semínek.

Co vy? Máte zahradu pro odpočinek, nebo jste pro domácí sklizeň všemožné zeleniny? Nemáte si pro samou zeleninu kam položit deku na opalování? Jste pro krb, lavičky a bazén? Jak to u vás vypadá?

Vikina


16.3.2007   Rubrika:   |   Komentářů 13   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zahrádkářské šílení – jaro je tady!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
novaklen13
novaklen13 - 15.2.2023 22:19

Já se třeba na jarní práce na zahradě moc těším. Mám to takto každý rok. Letos to ale bude trochu náročnější. Musíme totiž zahradu připravit na stavbu hliníkové pergoly. Už máme jednu vybranou od https://www.atypy.cz/hlinikove-pergoly/ tak jsem na to celkem zvědavá. Těším se ale až to bude hotové. Posezení pod pergolou jsem vždycky chtěla. :)

 
Lucinka258
Lucinka258 - 21.10.2019 7:41

My máme zahradu tak akorát velkou a vše se nám tam vejde. Mám tam malou zahrádku, kde pěstuji zeleninu, trampolínu pro děti, na které se fakt vyblbnou a samozřejmě nechybí ani bazén, který jsme si kupovali z https://www.albixon.cz/bazeny/ . Bez něj by to nešlo. Nerada totiž chodím na koupaliště mezi lidi.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.