Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Mým marodům - Jak vyrobit pacienta

Mým marodům - Jak vyrobit pacienta

Velký zájem čtenářů stojí za novou reedicí poslední knihy Jana Hnízdila, známého propagátora komplexní medicíny, nazvanou Mým marodům s podtitulem Jak vyrobit pacienta. Z knižního výběru z článků a úvah nekonformního lékaře se od konce loňského roku, kdy kniha v Nakladatelství Lidové noviny vyšla, stal bestseller, který mnoha svým čtenářům změnil život.

„Před patnácti lety jsem pracoval na klinice a praktikoval biologickou medicínu. Pacienty jsem posílal na různá vyšetření, hledal objektivní příčinu jejich potíží, předepisoval léky. U mnoha z nich jsem žádnou objektivní příčinu nenašel, léčení nepomáhalo. Vůbec jsem jejich stonání nerozuměl. Pak jsem objevil komplexní medicínu. Vychází z poznání, že nemoc je informace o tom, jací jsme, v jakých podmínkách a jakým způsobem žijeme. Říká, že děláme nějakou chybu. Není to pokyn k tomu, abychom hned spěchali k lékaři a polykali prášky, ale abychom se mým marodůmzastavili, přemýšleli, změnili způsob chování a života. Pacienti tomu dlouho nechtěli rozumět. Po vydání knížky Mým marodům nastal zlom. Ordinaci mám zaplněnou na několik měsíců dopředu. Už nepřicházejí pro prášky, ale poradit se, co mohou sami udělat pro svoje uzdravení. Skvěle to funguje. Jen to nezapadá do obchodně - průmyslového způsobu zdravotnictví, založeného víc na léčení chorob než na uzdravování lidí. Komplexní medicína se proto vyvíjí úplně mimo současný systém, nejde s ním dohromady. Je to jiný způsob myšlení, jiný způsob medicínské praxe, jiné paradigma,“ vysvětluje MUDr. Jan Hnízdil.

Četba autorových sloupků, fejetonů a glos poučí, povzbudí a pobaví. Jan Hnízdil dokáže psát srozumitelně a s humorem nejen o věcech úzce odborných, lékařství obecně, ale i o sportu i politice.

„Poptávka po komplexní medicíně podle mého názoru souvisí s velkými společenskými změnami, které nás čekají. Ukazuje se, že způsob života, soustředěný na neustálý ekonomický růst, ničení přírody a mezilidských vztahů, není udržitelný. V těžce nemocné společnosti nemohou žít zdraví občané. Jedinou šancí je změna chování, změna hodnot. Pokud informaci, kterou nám současná krize přináší, nepochopíme, čeká nás tvrdý pád,“ dodává dobřichovický lékař.


JAN HNÍZDIL

Jan Hnízdil se narodil v roce 1958. Lékařství studoval na Karlově univerzitě. Je atestovaným internistou a rehabilitačním lékařem. Po absolutoriu v roce 1984 pracoval jako odborný asistent na katedře tělovýchovného lékařství Fakulty tělesné výchovy a sportu UK. Poté deset let vedl rehabilitační oddělení Fakultní polikliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jako externí pedagog přednáší problematiku dopingu a sportovní zátěže na III. lékařské fakultě UK. V současné době pracuje v Centru komplexní péče v Dobřichovicích u Prahy, kde se věnuje komplexní, psychosomatické medicíně.

Je autorem či spoluautorem řady odborných článků a publikací. Ve fejetonech, sloupcích a glosách, ať už tištěných v novinách, či publikovaných na internetu, se vyjadřuje k úskalím lékařské profese i k aktuálnímu dění nejen ve zdravotnictví.

Redakce


7.9.2011   Rubrika: Knižní recenze   |   Komentářů 26   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mým marodům - Jak vyrobit pacienta

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-26
Riki
Riki - 8.9.2011 17:02

Ťapina: hmm, obávám se, že v mým případě by řešit pacienta jako celek znamenalo šetrné utracení z humanitárních důvodů. Což by bylo i úsporné z hlediska zdravotní pojišťovny. smajlik - 42 S tím ještě pár let počkám a zatím to budu tak nějak porůznu pytlíkovat, jak se zrovna zadaří.

Některá lékařská doporučení mi zas nepřijdou tak úplně marná, kupříkladu nedávno mi bylo sděleno odborníkem na akupunkturu, že bych si měla pořídit mladého milence. smajlik - 68 Když jsem se optala, dostane-li se na recept v lékarně, a zda to platí pojišťovna, poslal mě hádejte kam... smajlik - 61

 
Riki
Riki - 8.9.2011 16:47

Gorawen: dík smajlik - 47 juknu tam

 
Ťapina
Ťapina - 7.9.2011 21:44

Ona je bohužel realita taková, že záhadné nemoci, jejichž příčinám nerozumíme, jsou výsledkem selhání diagnostiky, což se někdy ukáže až po pitvě smajlik - 42 Bohužel, lidské (i jiné) tělo je natolik složitý mechanismus, že pojmout všechny souvislosti (a že jich je - otoky souvisí s ledvinami snad stejně přímo, jako kašel s plícemi, ale spousta příčin vede ke svému následku přes několik meziskoků a křitovatek), je skoro nemožné. Ono je někdy opravdu jednodušší řešit pacienta jako celek, doporučit mu všeobecné zlepšení životního stylu a doufat, že se tím některé ty meziskoky přeruší, příčina se buďto ukáže, nebo vymizí. Ale to není žádné jiné myšlení, které do něčeho nezapadá. To je furt ta klasická medicína.

 
Gorawen
Gorawen - 7.9.2011 19:40

Pana doktora neznam, ale diky za tip tady jsem neco nasla, ma i blog....V podstate s nim souhlasim...to by zas bylo na dlouhe psani...smajlik - 48
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/208411058040630/ MUDr. Jan Hnízdil o komplexní medicíně
========
Riki: zkus se mrknou zde k tem otokum a noham - http://vitarian.cz/ebooks/walker-zeleninove_stavy.pdf (aspon to zkus 1x nejakou tu stavu...)
Otoky: 61, 30, 11, 29, 40, 59
Nadměrné zadržování tekutin v těle, např. při nedostatečné funkci ledvin.
Křečové žíly: 61, 2, 30, 62, 15
Ochabnutí žilních stěn jejich nesprávnou výživou (neživou, anorganickou).

 
Pentlička
Pentlička - 7.9.2011 18:43

Pana doktora neznám, jeho knížky jsem nečetla, ale na komplexní medicínu věřím. Zdravý životní styl dokáže udělat zázraky. A klidně se přitom může chodit do práce, ale člověk by se měl víc hýbat, jíst zdravě a ne se jen válet na gauči a cpát do sebe uzeniny, sladkosti, smažené, litry alkoholu.
A to, že člověk je jaksi celistvá bytost a ne jen žaludek nebo střevo, to je snad logické. A že na zdraví má vliv i psychika, to už je vědecky prokázané.

 
Riki
Riki - 7.9.2011 14:54

modroočka: proti knížkám nic, pan doktor fakt nepíše špatně. A některé jeho aktuální fejetony jsou hodně zajímavé. Docela obdivuju, že má při své práci, které podle všeho má hodně (soudě dle množství publikované odborné literatury), ještě čas na psaní legrácek. smajlik - 47

 
modroočka
modroočka - 7.9.2011 14:48

Juana: "když oni doktoři všechno berou podle tabulek", generalizovat se nedá. Každý člověk je ojedinělý, má svoje oblíbená jídla a pití, která v kombinaci s léky se nemusí mít ráda. A věnovat pacientovi čas a trpělivě hledat příčinu potíží se ne každému chce.

Kočkomilka: je úžasná, ví, co by neměla jíst. Proto je jednoduché odstranit slaná jídla a podobná šidítka.

Možná Jan Hnízdil používá extrémní přístup ve svých knihách. Ale zcela určitě jsou na světě lidé, které to osloví a začnou o sobě přemýšlet.

 
Juana
Juana - 7.9.2011 14:24

Pár měsíců jsem chodila na akupunkturu kvůli migrénám - a ono to fakt funguje. Zmizel mi i premenstruační syndrom, léta jsem podle blbé nálady a podle migrény poznala, že se zas blíží ty blblé dny, a teď prostě najednou přijde menses a já to ani vlastně nevím, že se to blíží. Taky jsem měla pochyby, že to pomůže, a na vlastní kůži jsem se přesvědčila, že jo.
Před pár dny přišel manžel pěkně naprdnutý od doktorky. Léčí se několik let s vysokým tlakem, prášky skoro nezabíraly. Teď se dostal přes známého k nějaké dobré doktorce, nejdřív mu změnila prášky a ty nové zabraly. Jenže mu nechala udělat rozbor krve a při další návštěvě ho sprdla. Jenže rozhovor probíhal následovně: Pijete moc tvrdého alkoholu! (láhev tvrdého u nás vydrží nejméně rok, takže to opravdu není pravda). No tak pijete moc piva! (basa plzní nám vydržela 2 měsíce, občas si teda pár piv hospodě dal, ale poslední týdny ho už nepije vůbec). Přiznal se, že pije víno, a to jí prý nevadí. Ovšem pokračovala: Jíte moc sladkého! (nejedl ani vánoční cukroví, občas si dá štrůdl, ale ten zas často nepeču. Jo a výjimečně krupicovou kaši). Pak ho sprdla, že zhubnul údajně jen 2 kila, i když podle naší váhy zhubnul 4 kila za měsíc. Že prý moc jí. (odpověď: jím míň než manželka - má pravdu, sežeru toho víc). Tak jíte moc málo!
No aby se v tom prase vyznalo. Jediné, na čem se oba shodli bylo, že by se měl víc hýbat při jeho sedavém zaměstnání. Nicméně je mi jasné, že i odborník je zatížen nějakým zjednodušeným vyhodnocováním informací a nedokáže se na výsledky podívat jiným pohledem. Navíc jsem přesvědčená, že manžel nemá v pořádku štítnou žlázu, jenže mu nikdy nikdo žádné pořádné testy nedělal. U nich v rodině tím trpí každý - asi příště půjdu na kontolu s ním a doktorku snad donutím, aby ho nechala pořádně vyšetřit. On si o to určitě neřekne, prostě chlap. smajlik - 68

 
Riki
Riki - 7.9.2011 14:23

Kočkomilka: smajlik - 47 dík, poohlédnu se po tom gelu, ten neznám

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 7.9.2011 14:21

Riki, tobě se nedá nic vytknout, jedině ještě zkus vynechat nějakou potravinu a sleduj otoky. Moje křečovité nohy takto reagují na slaná jídla, sním pytlík brambůrků a druhý den odpoledne nenajdu kotník. Hodně pomáhá gel venufit od firmy virde, je ho za stovku asi půl litru a beru léky mobivenox, dávka na 2 měsíce je za 260 korun. Všechno je volně prodejné.

 
Riki
Riki - 7.9.2011 14:06

modroočka: mno, kdyby mi doktor řekl, že ty nohy by mohly bejt od ledvin, a poslal mě na vyšetření, jestli jsou ledviny v pořádku, neřeknu ani popel, a jdu. smajlik - 42 Ale kdyby mi řekl, že se mám zastavit a přemýšlet, jestli nedělám nějakou chybu, tak mu sdělím, že dělám, a sice tu, že s ním ztrácím čas. smajlik - 68

 
modroočka
modroočka - 7.9.2011 13:41

Riki: takové myšlení by se Ti nemuselo moc vyplatit. Jedna moje známá měla zrovna vzpomínané otoky nohou a léčily se ledviny. Oči zase mají propojenou vazby s játry, pipínky bývají častou příčinou mastného jídla, nedoslýchavost zasahuje pohlavní orgány... atd.
Ale je pravda, že existuje mnoho lidí, kteří nechtějí poslouchat kecy o změně životních návyky-zlozvyků a raději očekávají zázračnou uzdravující pilulku od pana doktora. A když to MUDr. nesplní, tak je za blbce...

 
Riki
Riki - 7.9.2011 12:57

Křeček: tak v tom pádě bych měla mít čistý svědomí. smajlik - 42 Auto nemám, každý den jdu pěšky ráno 2,5 km na nádraží na vlak, a večer zas 2,5 km z nádraží domů. Ne že bych se třeba nesvezla, ale ono tam jaksi nic nejezdí. smajlik - 68 Iontové nápoje mi nechutnají a ve fitku jsem byla asi dvakrát za život, nenadchlo mě to. O víkendech jsem venku pořád, neb lezu na kopce, fotografuju přírodu a tak. Občas nějaký ten turistický pochod, kolo nebo podobné akce. Ale stejně mám ty oteklý nohy a křečový žíly, což mi značně znepříjemňuje právě ty pohybové aktivity, které dělám ráda, baví mě to a fakt mi vadí, že u toho musím trpět. Ovšem je mi jasný, že na tohle ještě nikdo nic nevymyslel, patrně ani komplexní pan doktor ne. smajlik - 26 Vypěstovat nové nohy zatím nelze. smajlik - 42

 
Křeček
Křeček - 7.9.2011 11:27

Riki: jasně že musíš chodit do práce, ale je velký rozdíl, jestli ráno přelezeš z postele rovnou do auta a z něj do kancelářské židle, nebo jestli vyrazíš pěšky (alespoň na nějaký dopravní prostředek a z něj zase pěšky do práce) a odpoledne to samé
jestli potom po práci jdeš za komerční zábavou nebo do lesa (do parku) na procházku - mně se to zdá zdravější než fitko a iontové nápoje k tomu,aby lépe rostly svaly....

 
Riki
Riki - 7.9.2011 10:54

Almega: jo, to já nevím. Nahoře pan doktor píše, že tomu dlouho nechtěli pacienti rozumět, tak asi to bych byla já, takovej pacient. smajlik - 26

Hlavně teda by mě znechutil doktor, co by mi vykládal, jak "...jsem žádnou objektivní příčinu nenašel, léčení nepomáhalo. Vůbec jsem jejich stonání nerozuměl." Doktora, kterej tomu nerozumí, nepotřebuju. smajlik - 42 Potřebuju takovýho, co ví, co dělá a nehledá jakési podivné příčiny v nemocné společnosti.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-26
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 471296.
Archiv anket.