Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pražský hrad ožívá v noci Bouří

Pražský hrad ožívá v noci Bouří

Na letní scéně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu se teď od deseti hodin večer skoro do rána zkouší Bouře, novinka Letních shakespearovských slavností s Janem Třískou v roli otroka Kalibana a trojicí výtečných slovenských herců (Martin Huba, Emil Horváth a Dušan Jamrich) v úloze Prospera. Celý ansámbl v čele s režisérem Jakubem Korčákem se bude na náročných nočních zkouškách scházet až do čtvrtka 21. června. Ten den bude mít Bouře slavnostní premiéru.

Na inscenaci se pracuje už od 17. dubna, kdy se herci sešli na první čtené zkoušce. Kromě režiséra Korčáka k nim tehdy promluvil i překladatel Martin Hilský: zastavil se zejména u jazyku Bouře, která je podle něj „hrou bilanční a posledním velkým titulem Williama Shakespeara“.  

 

Čaj i lesní bobule

Od 31. května se Bouře zkouší v plenéru, což bývá nejdůležitější, ale i nejnáročnější etapa celých příprav: herci přicházejí na Hrad až po představeních, která se ještě do konce června hrají na jejich domovských scénách. Na Pražském hradě se proto pravidelně končí kolem třetí hodiny ráno. Slovenští účinkující pak ještě v noci odjíždějí do Bratislavy, aby tu druhý den dopoledne nastoupili na zkoušky ve Slovenském národním divadle, kde jsou v angažmá. „Vydržet tenhle maratón je nutné, aby se představení vůbec dalo dohromady,“ říká jan třískarežisér Jakub Korčák, který teď na Pražský hrad pravidelně chodí s velkou termoskou čaje. Jan Tříska se zas přímo na scéně Purkrabství osvěžuje lesními plody: pojídání jahod, malin a dalších lesních bobulí má totiž jako otrok Kaliban přímo v textu Shakespearovy hry.

 

Noční hudba

Z Nejvyššího purkrabství se teď do noci ozývají nejen Shakespearovy repliky, ale zní tu také hudba. Tu pro Bouři zkomponoval Zbyněk Matějů a má tu zásadní roli – neviditelné tóny podle Williama Shakespeara rozeznívají celý ostrov, na němž se magický příběh Bouře odehrává. A i jednotlivé postavy, včetně otroka Kalibana, se tu v různých situacích pouštějí do zpěvu. Bouře se v Nejvyšším purkrabství bude hrát celkem čtyřicetkrát, pětkrát je plánována na nové pražské scéně Hudební fakulty AMU na Malostranském náměstí, sedmkrát ji uvidí diváci na brněnském Špilberku a pětkrát na Bratislavském hradě.

Divadlo i fotografie

Od 25. června se na Pražském hradě otevírá také výstava Maximální fotografie ze sbírky skupiny PPF, generálního partnera slavností. Také tato akce bude probíhat celé léto pod širým nebem. V jižních hradních zahradách se letos představí černobílé snímky fotografa Ivana Pinkavy. Vstup na výstavu je zdarma, lístky na Bouři a ostatní tituly Shakespearovských slavností prodává síť Ticketpro.

Více na www.shakespeare.cz

Redakce


18.6.2007   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,2/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pražský hrad ožívá v noci Bouří

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
babkatapka
babkatapka - 18.6.2007 14:45

Tak tam se podívat je pro mě zhola nemožné, ale bude to jistě krásné!smajlik - 60

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.