Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti jako levné pracovní síly

Děti jako levné pracovní síly

Tvrdé práci ve špatných podmínkách je na světě vystaveno nejméně 218 milionů dětí. Ty ani v dospělosti nečeká veselejší budoucnost, říká Kateřina Gabrielová ze společnosti Člověk v tísni, která koordinuje mezinárodní kampaň Stop dětské práci.

Co to vlastně znamená, když se řekne dětská práce?

Tento termín zahrnuje všechny formy práce, které vykonávají děti mladší osmnácti let a které škodí jejich psychickému i fyzickému zdraví a vývoji. Dětskou prací se rozumí taková činnost, která dětem brání ve školní docházce, a to bez ohledu na to, jestli dítě za práci dostává mzdu či ne.

Kolik dětí ve světě je práci na úkor vlastního vzdělání vystaveno?

Podle posledních statistik Mezinárodní organizace práce žije na světě přibližně 218 milionů dětí, které místo, aby chodily do školy, z různých důvodů pracují. Toto číslo bohužel není úplné, ve skutečnosti bude mnohem vyšší. Podle statistik je dětská práce nejrozšířenější v zemích Asie a Pacifiku, poté v subsaharské Africe.

Kde děti nejčastěji pracují?

Hlavně v domácnosti, na rodinných farmách nebo v dílnách. Často také odpracovávají dluhy rodičů. Tyto děti přicházejí nejen o bezstarostné dětství, ale hlavně o vzdělání a tím i o kvalitnější život. Bez vzdělání jsou odsouzeny stát se v dospělosti negramotnou a nekvalifikovanou pracovní silou, a tím dále příspívat k prohlubování chudoby nejen vlastní, ale i celkové.

Jaké druhy práce děti obvykle vykonávají?

Až sedmdesát procent dětské práce se odehrává v zemědělství. Děti dělají téměř vše, od pasení dobytka, práce na poli, přes setí, sklízení úrody až po práci s pesticidy nebezpečnými pro zdraví. Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale tyto děti se podílejí i na produkci kávy, čaje nebo kakaa, které konzumumeme každý den. Vyrábějí i materiály, které pravidelně využíváme. Děti většinou pracují v naprosto nepřijatelných a zdraví nebezpečných podmínkách, dvanáct i více hodin denně. Peníze za práci děti dostávají v těch lepších případech. V horších se z nich stávají novodobí otroci.

Proč rodiče své děti do práce posílají?

Důvody jsou různé. Nejčastěji ale proto, že na tom závisí jejich vlastní přežití. Pokud má rodina nějaký majetek, například pole, farmu či dílnu, děti obvykle pracují doma, pasou dobytek nebo prodávají na trhu. Častější bohužel je, že rodina je velmi chudá a žádný majetek nemá. Rodiče pak místo do školy posílají své děti do práce, aby alespoň trochu vylepšily ekonomickou situaci rodiny. Není nic neobvyklého, že se rodina zadluží, aby pokryla alespoň minimální výdaje na každodenní přežití, ale omezené prostředky jí už neumožňují dluh splatit. Lidé pak v těžké situaci své dítě prodají v domnění, že až dluh odpracuje, vrátí se domů. Šance na návrat je pro dítě ve skutečnosti jen mizivá. Velké procento z nich končí v rukách obchodníků s dětmi.

Jak může spotřebitel zjistit, že při výrobě kupovaného zboží nebyla použita dětská práce?

To je složitá otázka. Pro spotřebitele je někdy těžké se dopátrat, zda výrobek, který kupuje, nevyráběly děti. Žádné ověření nebo certifikáty v podstatě neexistují. Je jen na konkrétní firmě, jak se k problému dětské práce postaví. Jednou z možností je přihlásit se k takzvané Společenské odpovědnosti firem. V praxi to znamená, že si společnosti dobrovolně stanovují vysoké etické standardy. Takových firem je však stále ještě velmi málo.

Společnost Člověk v tísni je jedna z organizací, které se podílejí na kampani Stop dětské práci. V čem kampaň spočívá?

Kampaň "Stop dětské práci – je lepší chodit do školy" je mezinárodní osvětová kampaň podporovaná Evropskou komisí. Upozorňuje na problém dětské práce ve světě a snaží se přispět k jeho odstranění. V Česku probíhají různé informační a vzdělávací aktivity. Kromě publikování článků, příloh v tisku a seminářů pro studenty a státní správu každoročně pořádáme veřejný happening na podporu Mezinárodního dne proti dětské práci, který připadá na 12. červen. Letos se akce uskuteční v pražském nákupním centru Palladium. Představíme tam počítačovou hru s tematikou dětské práce, kterou si účastníci budou moci vyzkoušet. Večer se bude ve Slovanském domě promítat dokument "Děti v otroctví" z dílny BBC.

J. Machálková


5.5.2008   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Děti jako levné pracovní síly

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lhasa
Lhasa - 5.5.2008 10:15

No, dělám aspoň to minimum, že jakmile můžu, koupím např. kafe se značkou Fair trade... Ta by měla zaručit přinejmenším to, že lidi, kteří na kávových polích či plantážích pracují, dostanou slušně zaplaceno.

 
jasmine
jasmine - 5.5.2008 6:51

smajlik - 76ta toto jsem zažila jednou v Egyptě,nesměli jsme tam fotit,chudáci pracovali za libru na hodinu a to ji ještě musí odevzdat doma,bylo mi jic tak moc líto,jsou negramotní,al i neštastní

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.