Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Život na malé nožce plný bolesti a utrpení

Život na malé nožce plný bolesti a utrpení

Jedno staré pořekadlo praví, že pro krásu se musí trpět. Pravda je, že mnohé ženy jsou ochotny podstoupit ledacos, jen aby dosáhly kýženého výsledku. Některé kultury ale měly – nebo stále mají – ideál ženské krásy postavený tak, že si zahrávají se zdravím a životem dívek a žen. Čas od času si zde některé z nich představíme.

 

Místo nohou kopýtka

Aby byla čínská dívka žádanou nevěstou a mohla být dobře provdána, bylo nutné, aby podstoupila velmi bolestivou proceduru, jejímž čína - nohanásledkem bylo trvalé zmrzačení nohou.

Ideálem ženské krásy byla v Číně žena s co nejmenšími chodily. Proto byly hlavně dívkám z vyšších společenských vrstev pevně stahována a zavazována chodidla tak, aby se dosáhlo kýženého výsledku. Nožičky se začaly zavazovat holčičkám přibližně ve třetím roce věku. Tím jim začal život plný nikdy nekončící bolesti a utrpení.

Způsobů, jak se nohy zavazovaly, bylo několik.

Bylo žádoucí, aby se chodidlo co nejvíce zúžilo a celkově zmenšilo. Proto byly prsty nohou ohýbány pod chodidlo a pevně svazovány. To mělo za následek postupné zdeformování nártu. Špička nohy se čím dál více přibližovala k patě. Při tomto způsobu často docházelo k odpadnutí prstů.

Při jiné technice se neohýbaly prsty směrem k patě, ale chodidlo se svazovalo tak pevně, až došlo k tomu, že úplně vymizela klenba. U obou čína - botazpůsobů pak nohy získaly vzhled jakéhosi kopýtka.

Stát či dokonce chodit a udržet rovnováhu na takto zdeformovaných nohách způsobovalo dívkám a ženám obrovská muka. V dospělosti pak ženy nosily obinadla již trvale. Proto, aby zakryly způsobené znetvoření, a také proto, aby se noha zpevnila.

Takto upraveným nohám se říkalo "zlaté lilie" a byly známkou určitého společenského postavení dotyčné ženy. Muži byli z malých nožek v miniaturních střevíčkách u vytržení. A hlavně – vedle nejistě vrávorající a cupitající ženy si připadali opravdu velmi mužně.

Postupem času se tento zvyk rozšířil i mezi chudší vrstvy obyvatel a v 18. a 19. století byl i na čínském venkově velmi rozšířen. Došlo to tak daleko, že žena, která měla normální nohy, byla vystavena posměchu a opovržení. Ženy, které musely tvrdě pracovat a na zmrzačených nohách třeba celý den stát nebo chodit, musely neskutečně trpět. Tato muka skončila čínským ženám až v první polovině 20. století.

Meryl


11.10.2006   Rubrika:   |   Komentářů 21   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Život na malé nožce plný bolesti a utrpení

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77203.
    Archiv anket.