Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jeden zapomenutý osud

Jeden zapomenutý osud

Českého architekta Jana Letzela zná celý svět – jenom jeho rodná vlast skoro ne. Pamatuji se, jak na mě zapůsobil film Olgy Struskové, kde Leztela hrál Viktor Preiss.

Jan Letzel se narodil roku 1880 v Náchodě, v rodině hoteliéra. Studoval architekturu a byl jedním z nejlepších a nejmilejších žáků profesora Jana Kotěry. Školu ukončil ve svých 24 letech a ihned začal pracovat na interiéru hotelu Evropa na Václavském náměstí.

Následující rok měl příležitost dokončit stavbu pavilonu Dvorana ve Mšených Lázních. Byla to jídelna pro pacienty a taneční sál. Dodnes slouží svému účelu a často tam zajedou výpravy Japonců. Stavba je to unikátní – najdete tam prvky secese, vlivy Orientu, ale i odkazy na lidovou architekturu. Ústředním motivem je prvek srdce v mnoha variacích.

Více než rok pobýval Letzel v Egyptě v místokrálovských službách. Tam dokonale poznal památky staroegyptského umění. Jeho hlavní touhou však bylo Japonsko, kde také strávil plných 13 let (1907 - 1920). V letech 1922 - 23 podnikal opět cesty do Japonska, tentokráte však za účelem prohloubení česko – japonských styků. Tehdy také zažil jedno z největších tamních zemětřesení a tato přírodní katastrofa na něj silně zapůsobila.

Jeho dílem byl i pavilon průmyslové výstavy v Hirošimě z roku 1915.  Symetrická třípodlažní stavba železobetonové konstrukce  s kupolí, která se zrcadlí v řece. Jako jediná stavba v centru města přečkal pavilon výbuch atomové bomby. Dnes slouží jako Muzeum míru, nazývá se Atomový dóm.

Pokud si ho chcete prohlédnout, nemusíte cestovat daleko, nevěříte? Stačí v Praze najít Dvořákovo nábřeží a tam stojí, je to zhruba proti Letenskému tunelu, dojdete tam také Revoluční ulicí…..

Kromě těchto budov postavil Letzel universitu v Tokiu a přibližně 20 staveb po celém Japonsku – hotely, ambasády, vily, školy, nemocnice a restaurace.

Do Japonska dovezl i první automobil a jako kuriozitku – syrečky. Adoptoval tam také holčičku Hanako. Japonsko opravdu miloval a cítil se tam volný. A víte, že se stal prvním zástupce firmy Suzuki v Československu?

Letzel však nebyl pouze stavitelem, ale i výtvarníkem. Malířstvím a modelováním se zabýval hlavně v období první světové války, kdy musel přerušit svou architektonickou činnost.

Ačkoliv žil v Japonsku, zůstal vždy Čechem a krátce po získání naší státní samostatnosti působil v Tokiu jako první - neplacený - obchodní atašé československého vyslanectví. Jeho tvůrčí práci a záměry přerušila náhlá smrt v ústavu pro duševně choré v Praze, dne 26. 12. 1925. Pochován byl v Náchodě.

 

Zdroj viz. Související odkazy a archiv autorky.

Jiřina Čermáková


19.1.2007   Rubrika:   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Jeden zapomenutý osud

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77213.
    Archiv anket.