Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Sláva, štěstí, tragédie. Nahlédnutí do jednoho zapomenutého osudu.

Sláva, štěstí, tragédie. Nahlédnutí do jednoho zapomenutého osudu.

Nejdříve vás nechám trochu hádat. Zora Babková se narodila 9. července 1921 jako druhá dcera magistrátního ředitele. Před kamerou stála poprvé v roce 1932 po boku své starší sestry Lídy. Film se jmenoval Madla z cihelny. Víte, o kom mluvím?

Ano, je to Zorka Janů, mladší sestra Lídy Baarové.

Jak to, že mají různá jména? Vyvětlení je celkem jednoduché: Lída si zvolila pseudonym podle rodinného přítele, spisovatele Jindřicha Šimona Baara, a Zorka taky nechtěla zůstat Babková. Používala tedy příjmení Janů.

Ač byla Zorka hezčí a talentovanější než Lída, osud to zařídil jinak. Z Lídy se brzy stala jedna z hlavních českých filmových hereček. Muži se jí dvořili, ženy jí tajně záviděly a obdivovaly její garderóbu. Za války se však zamilovala do nesprávného muže. Do nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.

Ani Zorka neměla na muže štěstí. Zamilovala se do ženatého spisovatele Františka Kožíka a potom do herce Karla Högra.

Navíc stále pochybovala jak o svém talentu, tak o svém vzhledu. Nic nedala na své roztomilé dolíčky a začala s drastickou dietou. Několik měsíců jedla pouze jedinou okurku denně. Následkem toho jí začal otékat obličej a začala trpět migrénnami. Deprese se prohlubovaly tak, že koncem roku 1940 se dokonce nechala hospitalizovat v nervovém ústavu. O rok poději ale znovu hrála v divadle a v letech 1942 až 1945 byla členkou Městských divadel pražských.

Po válce nastala nejhorší tragedie této rodiny. Lída Baarová byla uvězněna jako kolaborantka. Ti, kdo ji milovali, ji začali nenávidět a svou nenávist namířili i proti Zorce. Kolegové jí dokonce zakázali vstoupit do divadla. Rodinná tragédie pak pokračovala smrtí maminky obou děvčat, která zemřela na následky výslechů, jež musela podstoupit kvůli své dceři Lídě. Jejímu manželovi kvůli neléčené chorobě amputovali nohu.

Na mladičkou Zorku to bylo příliš. Tuto situaci neunesla. 24. března 1946 spáchala sebevraždu. Bylo jí 25 let... Škoda mladého života, že?

 

Jiřina Čermáková


5.2.2007   Rubrika:   |   Komentářů 12   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Sláva, štěstí, tragédie. Nahlédnutí do jednoho zapomenutého osudu.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Arnold
Arnold - 10.10.2008 16:57

jojo

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77213.
    Archiv anket.