Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Vymahačské agentury ožebračují Čechy

Vymahačské agentury ožebračují Čechy

 „Právní a finanční negramotnost je stále větším problémem velké většiny Čechů. A v současnosti na to ve velkém finančně doplácejí! Tato situace maximálně vyhovuje vymahačským firmám, které svůj multimilionový byznys založily právě na neznalosti běžných lidí,“ komentuje současnou situaci v naší republice Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz

Pohledávky za pár babek

Mezi vymahačskými agenturami se stále víc a víc rozmáhá nákup promlčených pohledávek. Prodávají je především nejrůznější pojišťovny, které si je prodejem odepíšou z evidence a nemusí se o ně dál starat. A prodávají je obvykle doslova za pár korun, protože tyto dokumenty jsou pro ně už bezcenné. Pro nového majitele je podobný kauf však doslova a do písmene zlatým dolem! Ten se naopak těší, jak se k němu peníze jen pohrnou a zkouší, co český člověk ještě vydrží.

Jaký je postup?

Paní Jana z Hradce Králové vypráví, jak to bylo v jejím případě. „Nejprve mi domů přišel dopis, ve kterém jsem se dočetla, že dlužím jedné pojišťovně pár stokorun. Původní dluh byl z roku 2001 a částka, kterou jsme tenkrát nezaplatili, byla 600 Kč. Vůbec jsem si na to po těch letech nepamatovala! V dopise mi nějaká firma WLG Invest, a. s. psala, že tento dluh odkoupila. Nic víc tam nebylo. Pár měsíců na to mi přišel od soudu dopis se zeleným pruhem. Poslali mi takzvaný platební rozkaz a nařizovali mi uhradit do 15 dní nejen oněch 600 Kč, ale také úroky, soudní poplatky a náklady na právní zastoupení. Celkem asi 8.300 Kč.“

Postižených jsou tisíce!

V současné době už leží několik tisíc podobných žalob u českých soudů a další budou velmi rychle následovat. V průběhu srpna přijali soudy po celé České republice obrovské množství žalob a řada z nich pochází z takto nakoupených promlčených pohledávek. Už od 1. září se zvyšují soudní poplatky, tím se podobné vymáhání zdražuje, navíc se původně překvapení dlužníci začínají pomalu, ale jistě aktivně bránit. A s jejich obranou jim pomáhají právníci, dlužníkům se rozhodně vyplatí.

Dluh nezaniká

Jestli je podobný postup při vymáhání tak starých dluhů legální jsme se zeptali Mgr. Rostislava Kováře. „Na úvod musím podotknout, že ani starý dluh nezaniká. Pokud jste někdy někomu dlužili a nezaplatili, pak dluh stále existuje. Po určité době se však dluh takzvaně promlčí. To znamená, že pokud se podobná pohledávka dostane až k soudu, můžete se účinně bránit a pokud splníte všechny formální náležitosti, spor vyhrajete a nakonec nebudete muset platit nic. Nicméně abych odpověděl na položenou otázku. Ano, podobný postup je v souladu s právními předpisy České republiky.“

Stejně jako to udělala paní Jana, která se včas obrátila na právního zástupce, takže nakonec nemusela platit nic. „Pokud se pořádně rozhlédnete po internetu, zjistíte, že existuje řada možností, někteří právníci vás dokonce v podobných případech zastoupí i zcela zdarma.“ Dodává Kovář.

Nejprve se informujte, teprve pak jednejte!

„Přišel mi podobný dopis se zeleným pruhem, ve kterém stálo, že dlužím mobilnímu operátorovi platbu z roku 2004, pohledávka vloni v létě změnila majitele a přešla na jinou společnost. Ta po mně požaduje doplatit nejen zhruba 2.500 Kč z roku 2004, ale i příslušné úroky a samozřejmě náklady na právní zastoupení ve výši 6.900 Kč. Strašně jsem se vyděsila, a protože jsem vědomě nikdy nikomu nic nedlužila, rychle jsem běžela do banky vše obratem zaplatit. Měla jsem panický strach, že mi exekutor zablokuje účet nebo přijde k nám domů, a protože jsem z malého města, byla by to pro mě veliká ostuda. Vůbec mě nenapadlo, že bych se mohla jakkoliv bránit a příkaz neuhradit. Na to jsem bohužel přišla až pozdě.“ Vypráví paní Lenka z Vysočiny, která svojí zbrklostí přišla zcela zbytečně o spoustu peněz.

Kolik může být postižených?

Náš velmi dobře informovaný zdroj udává, že na některých soudech leží až tisíce podobných žalob. To může znamenat tisíce domácností, které zaplatí i to, co by nemusely, stejně jako paní Lenka z Vysočiny. Přitom téměř celá částka nakonec skončí v rukou vykutálené vymahačské firmy. Je tedy jasné, že se jedná o opravdový zlatý důl, za který nakonec naprosto zbytečně platí obyčejní lidé. A to desítky milionů!

Jak se účinně bránit krok za krokem

 „V každém případě vám rozhodně doporučuji přebírat doporučené zásilky, protože účinně se můžete bránit pouze tehdy, pokud jste o svém „závazku“ informováni. Nepřeberete-li si poštu, uplatní se takzvaná fikce doručení a nakonec budete muset uhradit nejen promlčené dluhy, ale i náklady na právní zastoupení a posléze nejspíš i odměnu exekutora.“vymahačské agentury ožebračují čechy

Postup při obdržení platebního rozkazu, je-li dluh promlčený:

  • Jakmile si přeberete doporučený dopis s platebním či elektronickým platebním rozkazem od soudu, zjistíte v něm stáří pohledávky (tedy kdy vznikl dluh, pro který vás žalují).
  • Pokud je dluh starší více jak 3 roky /u obchodních smluv 4 roky/, musíte do 15 dní od převzetí dopisu bezpodmínečně jednat! Pokud tuto lhůtu promeškáte, máte smůlu a celý dluh i s úroky a náklady na právní zastoupení musíte uhradit. Jestliže se VČAS začnete aktivně bránit, nemusíte platit ani korunu!
  • Především v první fázi nikomu nic neplaťte a nejprve se obratem /tzn. ideálně do týdne od obdržení dopisu/ informujte o dalším právním postupu. Bezplatný právně poradenský servis poskytuje i www.poradnaveritele.cz na telefonu: 777 905 815. Jakmile totiž uhradíte byť jen samotnou dlužnou částku v řádu pár stokorun, musíte zároveň doplatit i zbytek – tzn. náklady řízení. O tyto peníze se však připravíte zcela zbytečně! Vždyť místo toho si za ně můžete koupit řadu jiných a potřebnějších věcí!
  • Podáte proti platebnímu rozkazu odpor – rozhodně doporučujeme využít služeb advokáta, který ručí za to, že odpor bude podán včas a správně.
  • Poté soud zhruba do měsíce platební rozkaz zruší, a tím jste jednou pro vždy zproštěni povinnosti tento dluh uhradit.
  • Redakce


    5.9.2011   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 17   |   Vytisknout

    Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

     

    Diskuse ke článku - Vymahačské agentury ožebračují Čechy

    Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
    Zvolte stranu: 1-15 | 16-18
    donalabuznikova
    donalabuznikova - 31.1.2021 23:45

    O problematice exekucí jsem si už četla na https://www.duofinance.cz/exekuce a musím říct, že mi z toho rozhodně nebylo do úsměvu. Jsem ráda, že s tímhle problém nemám zatím žádné zkušenosti a doufám, že nikdy mít nebudu.

     
    Ťapina
    Ťapina - 5.9.2011 15:43

    A na čípak straně je chyba, že se tohle děje? Taky mám pár oveček, co se nenamáhaly zaplatit mi dlužných pár stokorun. Ono se to vsákne, že jo. Ale on ten pohár trpělivosti jednou přeteče a ovečky se budou divit.

     
    Almega
    Almega - 5.9.2011 15:28

    Riki: Asi tak: mě nejvíc zajímá,kolik mi zbylo na kontě peněz,takže to obvykle ani nestuduju...

     
    Nika1
    Nika1 - 5.9.2011 14:45

    Riki: Zrovna manžel má životní pojistku u Čes.poj.ČP mu má měsíčně posílat složenku, ale tak to nepřišlo nikdy. Vždycky příjdou 3 složenky najednou a kolikrát se stalo, že je prostě během těch 3 měsíců ztratil a chodily upomínky na ty 2 další. Zrovna dnes si to jdu s nima vyříkat. Ať to posílají měsíčně, manžel je bordelář, ví o tom, tak chce měsíčně 1 složenku, kterou ihned zaplatí. Nebude jejich složenky skladovat další 3 měsíce a ani je platit najednou. Ve smlouvě je měsíčně, tak ať mě nes....smajlik - 68

     
    sharon
    sharon - 5.9.2011 13:54

    do prkýnka, každej normální člověk ví , že co si půjčím , musím VRÁTIT ....ať jsou to peníze nebo 2 vajíčka...smajlik - 75

     
    Riki
    Riki - 5.9.2011 13:04

    BTW na konci měsíce obvykle bývá k dispozici výpis z bankovního účtu, že, a tam si člověk může zkontrolovat, jaké platby mu ten měsíc kam odešly či neodešly. smajlik - 42

     
    Riki
    Riki - 5.9.2011 13:02

    Almega: ano, stát se to jistě může. Občas. Ale že by se to stalo ve všech těch údajných tisících případů, kterýma, jak se píše v článku, jsou zavaleny soudy? smajlik - 26

     
    Almega
    Almega - 5.9.2011 12:17

    Riki: Jsou případy,kdy fakt se nedozvíte,že máte dluh....Stalo se mi,že jsem v bance napsala chybně číslo mého konta a oni "nevěděli"(ačkoliv můj podpis je naprosto čitelný...),kdože ten příkaz podal...Čili moje platba za telefon neodešla,NIKDO mi žádné upozornění,že jsem nezaplatila ,NEPOSLAL!!! Zcela náhodou jsem šla kvůli dceři něco vyřizovat do kanceláře operátora(asi po 2 měsících od splatnosti..),a také jen shodou okolností se zjistilo,že nemám za ten měsíc zaplaceno...Takže jsem šla do banky,proč mi neposlali zpět ten špatný příkaz,oni to měli někde hozené skoro v koši,vymlouvali se atd.atp. Takže člověk jako já,který okamžitě jde a vše IHNED zaplatí,i když je ještě tzv.čas,tak bych se stala nevědomky dlužníkem,neb ty potvory nepošlou např. po měsíci oznámení o nezaplacení,ale štosujou si to,a teprve po hódně dlouhé době,až by to narostlo,tak by mě rovnou přišla obsílka od nějakých vymahačů!!!!!

     
    Eduna
    Eduna - 5.9.2011 11:09

    Pakliže má někdo dluh, tak ho samozřejmě musí zaplatit. Nechápu jak někdo může počítat s promlčecí lhůtou. Slušnost je dluh uhradit. Když vím, že nemám na zaplacení, tak si dluhy nedělám. Pak se nemohu dostat do problému. Pojišťovny, banky, operátoři na dluhy upozorňují.
    Může se stát, že člověk zapomene, ale po upozornění je přece povinnost a hlavně slušnost zaplatit. Mám známou, která si napůjčovala peníze na kde co a samozřejmě když nastoupila do ducůhodu tak na splátky nebylo. Kdyby neměla hodné děti, tak jde pod most. Žije dnes u dcery, která za mámu spolu s bratrem zaplatila. Ale je rodinou ostře sledovaná a dluh rodině musí, i když po malých částkách, splácet. Což je naprosto vpořádku, jinak by si půjčovala dál. Někteří lidé jsou nepoučitelní.

     
    Riki
    Riki - 5.9.2011 10:34

    evidlo + 4: nejsou protiprávní. Což je ostatně i v článku napsáno. smajlik - 26

     
    Riki
    Riki - 5.9.2011 10:32

    Almega: blbost. Výzvy se samozřejmě posílají, akorát na to lidi prdí. smajlik - 42 Pojišťovny běžně posílají předtím, než má být splatná pojistka, upozornění, že už je čas + složenku. Z banky, jak člověk nepošle pravidelnou splátku, do týdne má na telefonu oddělení pohledávek a ptají se, copak se děje, proč nepřišly peníze. A pro jistotu mu to dají ještě do mailu i písemně. Mobilní operátoři jsou až otravní s tím, jak si hlídají faktury a upomínají - ostatně si snad všimne každej, že jim něco dluží, nejpozději v okamžiku, kdy mu vypnou telefon. smajlik - 42 Kdo jede na černo a chytne ho revizor, tak snad proboha ví, že bude muset zaplatit pokutu. Takže mě ty kecy o tom, jak někdo chudáček nevěděl, nedojímají. Z 90% to není pravda, věděl a kašlal na to. No a čest a slušnost snad je svý dluhy platit, ne? smajlik - 64 Nebo se něco změnilo a dnes je čestné nadávat, že někdo chce svoje oprávněné pohledávky? smajlik - 48

     
    Almega
    Almega - 5.9.2011 10:09

    Je to odporné a hnusné jednání!! Ten náš život bude čím dál tím horší...Dříve byly pobočky všeho v každé větší vesnici,když někdo na něco zapomněl,tak mu poslali výzvu...Vše se vyřešilo v klidu,pokuty nebyly nesmyslné a vydřiduši neexistovali!! Nyní je vše přeložena někam do horoucích pekel,něco vyřešit trvá 5x déle,než při osobním projednání...Kam se řítíme?? Když někdo dluží nám,tak jakoby nic,táhne se to léta,i když je velká částka,ale my prošvihneme pár korun a už se vezeme....Slova čest a slušnost byly vykopnuty někam na konec světa....

     
    evidlo + 4
    evidlo + 4 - 5.9.2011 10:01

    Já hlavně nechápu, proč soud nekoukne na datum vzniku dluhu, a rovnou všechny promlčené nevyhazuje. Za co tedy inkasuje soudní poplatky, když vydava protipravni platebni prikazy?

     
    Ifka
    Ifka - 5.9.2011 8:42

    PEGG: děkuji určitě to tam hned zasíláme

     
    Světlonoska
    Světlonoska - 5.9.2011 8:16

    Radši vše platit a nekupovat zbytečnosti na dluhsmajlik - 76

     

    Zvolte stranu: 1-15 | 16-18
    Sponzori

    Prohledej


    Výherci v soutěžích

    Soutěže na Soutez.cz

      Anketa

      Covid

      Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

      Celkem hlasovalo 77195.
      Archiv anket.