Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Aktuální změny v čerpání rodičovské

Aktuální změny v čerpání rodičovské

Příchod nového roku přinesl nejrůznější změny v legislativě. Tradičně se změny týkají i čerpání mateřského a rodičovského příspěvku. Dobrou zprávou je, že se letos těchto inovací nemusíme bát, jelikož se jedná o změny k lepšímu.

Větší volnost

Do konce loňského roku u nás platil systém třírychlostního čerpání rodičovského příspěvku, kde byly jasně stanoveny tři různě dlouhé, ale pevně dané varianty, mezi nimiž se nedalo přecházet. Od nového roku mají rodiče větší volnost při čerpání rodičovského příspěvku. Hlavní výhodou nového systému je, že rodičům umožňuje snadněji sladit péči o dítě a práci. Mnohé ženy se chtějí při péči o potomky věnovat i své kariéře a udržovat kontakt s firmou. To jim v posledních letech umožňuje čím dál více firem. Například společnost ČSOB nabízí svým zaměstnancům možnost zapojit se do ČSOB Programu pro maminky a tatínky. „Rodiče si mohou zvolit, kdy se do práce, byť jen na částečný úvazek či formou občasných projektů, vrátí. Velmi ale vítají možnost kombinovat svou rodičovskou roli s rolí zaměstnance - specialisty v daném oboru. Kombinace rolí odpovídá současnému trendu slaďování rodinného a pracovního života. Zaměstnanci, kteří tuto možnost mají, jsou vysoce motivovaní, spokojení, výkonní a loajální,“ říká Jana Skalková, jedna ze zakladatelek projektu ČSOB Program pro maminky a tatínky.

Možnost volby

Rodiče si nyní mohou sami zvolit délku čerpání příspěvku, které skončí buď vyčerpáním celkové částky s maximální výší 220 000 korun, nebo dovršením čtvrtého roku dítěte. Maximální výše měsíčního příspěvku je 11 500 korun. Možnost volby výše a délky rodičovského příspěvku je podmíněný nárokem na peněžitou pomoc v mateřství alespoň jednoho z rodičů.

Podmínky nárokučerpání rodičovské

Rodič má na tuto peněžitou pomoc nárok v případě, že byl nemocensky pojištěný alespoň 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Avšak nárok na rodičovský příspěvek mají i ti, co neplatili nemocenské pojištění. V případech kdy ani jeden z rodičů neplatil nemocenské pojištění, rodiče nemohou volit výši a délku čerpání rodičovského příspěvku. Příspěvek tedy zůstane pevně stanoven bez možnosti provádění změn, stejně jako tomu bylo v předchozích letech.

Dítě v zařízení pro děti

Výraznou změnou k lepšímu je, že podle nové právní úpravy mají rodiče nárok na příspěvek, i když umístí dítě do školky nebo obdobného zařízení. Děti mladší dvou let mohou rodiče umístit do jeslí nebo jiného zařízení pro děti maximálně na 46 hodin měsíčně. U dětí starších dvou let již neplatí žádné časové omezení. „Právě rodiče dětí starších 2 let mají z naší zkušenosti největší zájem o částečný návrat do zaměstnání. Současně ale řešili problém s umístěním dětí do předškolního zařízení. Školek pro 2-leté děti je trvalý nedostatek, většinou není jiná možnost než využívat placená soukromá zařízení, ta jsou ale finančně náročnější. Možnost zachování rodičovského příspěvku bez ohledu na počet dní, které dítě stráví v předškolním zařízení v dané věkové kategorii, může rodičům pomoci zvládnout situaci. Rodič může tímto nadále dostatečně pečovat o dítě a více efektivně, pozvolna, řešit svůj návrat do zaměstnání,“ doplňuje Jana Skalková z ČSOB.

Miminko na cestě

Nová pravidla jsou zvláště výhodná pro ženy na rodičovské, které očekávají příchod dalšího potomka dříve, než stihnou dočerpat příspěvek na předchozí dítě. Tyto ženy si totiž mohou do porodu navýšit čerpání příspěvku na maximum a vybrat tak co nejvíce. Rodičovský příspěvek je vždy vyplácen na nejmladší dítě v rodině.


11.4.2012   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Aktuální změny v čerpání rodičovské

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
skvelakariera
skvelakariera - 25.4.2012 21:06

Ahoj, chceš si zarobiť žuvaním žuvačiek zo 200€? Tak si jedny objednaj aj ty. Všetko nájdeš na www.dream-core.com. Pri registrácií nezabudni uviesť moje ID: 2540. Čauky, Boris. PS: Jedná sa o najjednoduchší 5 úrovňový MLM!!!

 
čokoládka
čokoládka - 11.4.2012 20:34

No, já zrovinka řeším, jak to vymyslím... jelikož jsem učitelka a do práce se mohu vrátit pouze na zač. nového školního roku, tj. v září. A nejvíc mě děsí těch "pár peněz", které maminky pobírají... jako vyžijem z toho, to jo, ale žádná sláva to nebude (zaplať Pán Bůh za babičky a dědečky, kteří semo tamo něco dají na přilepšenou smajlik - 5 ) smajlik - 62smajlik - 69smajlik - 31

 
Denrepa
Denrepa - 11.4.2012 11:40

Míněno u zaměstnanců. Je mi jasný, že jsou výjimky, kde to tak lehko nejde, ale podle výjimek se nedají stanovovat pravidlasmajlik - 26

 
Denrepa
Denrepa - 11.4.2012 11:36

Trefit mateřskou úplně přesně asi nesmysl je, ale odhadem to říct jde. Přece když čekám dítě, tak vím, jestli se chci vrátit do práce co nejdřív nebo jestli naopak chci být co nejdýl doma. Realita to pak může nějak pozměnit, ale alespoň hrubý odhad nebo očekávání každej má a na to je teď právě super ta možnost změny podle situace.smajlik - 32
Neříkejte mi, že je někdo taková trubka, že si pořídí dítě a vůbec nemá tucha, co ho čeká a nechá všechno osudu a černý dířesmajlik - 42

 
Ťapina
Ťapina - 11.4.2012 11:31

Letos se mě to bude týkat a mám z toho hlavu jak rohovej barák, protože my nemůžeme být zrovna rodina jako z tabulkových příkladů. Asi do poslední chvíle nebudu vědět, jak a kolik vlastně budeme mít.

 
orinka
orinka - 11.4.2012 11:09

Světlonoska: nemůže. Protože potom by se v tom lidi vyznali a mohli by si to spočítatsmajlik - 42

 
Světlonoska
Světlonoska - 11.4.2012 9:25

matysek: smajlik - 76 Pořád samé změny,emuže být nic trvalesmajlik - 58smajlik - 76smajlik - 66

 
matysek
matysek - 11.4.2012 9:23

Světlonoska: to už právě od nového roku můžeš měnit. Já to řešila minulý týden, dala jsem si max. čerpání s tím, že když pak neseženu jesle, tak zůstanu doma déle. Líbí se mi ta možnost plynule to měnit.

 
Světlonoska
Světlonoska - 11.4.2012 8:48

smajlik - 37Dělají v tom pořádný zmateksmajlik - 36je to pěkný nesmysl říci dopředu,jak chci být s dítětem dlouho domasmajlik - 76ještě že mám už dítě dospělésmajlik - 65

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.