Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Co byste určitě měli vědět, když se ucházíte o nové místo

Co byste určitě měli vědět, když se ucházíte o nové místo

Přijímací procedura

Přijímací procedura do zaměstnání se u každého zaměstnavatele liší. Někde Vás pozvou rovnou na pohovor, u kterého je jen Váš budoucí nadřízený. Ten si sám rozhodne, zda Vás přijme, či nikoli. Jinde si Váš životopis nejdříve prostuduje personální oddělení, pak jdete na pohovor k personalistovi, potom na pohovor s budoucím nadřízeným a nakonec Vaše přijetí musí schválit ještě další osoba. Bez ohledu na to, kdo s Vámi pohovor vede, v jakém stádiu přijímacího řízení jste, platí pro toho, kdo pohovor vede, docela přísná pravidla zákoníku práce.

 

Proti diskriminaci se můžete bránit 

Podle zákoníku práce, respektive zákona o zaměstnanosti, je totiž v přijímacím řízení zakázána jakákoli diskriminace či zvýhodňování určitých osob. Nicméně je zároveň třeba respektovat právo zaměstnavatele vybrat si takového zaměstnance, který nejlépe vyhovuje jeho představám. Jakmile zaměstnavatel zvolí při výběru zaměstnance výběrové řízení, tedy dá příležitost několika osobám (ať už je sám přímo oslovil, nebo se ozvali na inzerát), neměl by přihlížet k tomu, zda je uchazečem žena, nebo muž, zda žena má, či nemá děti, nebo kolik je komu let. Nepřípustné jsou proto otázky typu: „A máte děti? Plánujete rodinu? Kdo se Vám bude starat o děti, když budou nemocné? Jste vdaná?“ Pokud Vám při pohovoru takovou otázku položí, vyplácí se odpovědět s úsměvem: „Na to nemáte právo se ptát.“ Pokud budete mít pocit, že důvodem Vašeho nepřijetí do zaměstnání nebyly Vaše schopnosti či osobní vlohy, ale to, že jste žena, nebo že máte děti, pak máte možnost se proti tomu bránit u inspektorátu práce.

 

K čemu slouží zdravotní prohlídka?

Když Vás do práce přijmou, počítejte s tím, že s Vámi bude uzavřena pracovní smlouva. Ještě před tím však může zaměstnavatel požadovat, abyste se podrobila zdravotní prohlídce a aby lékař (buď Váš obvodní, nebo smluvní lékař zaměstnavatele) osvědčil, že jste pro práci zdravotně způsobilá. Výsledkem prohlídky není pro zaměstnavatele popis Vašeho zdravotního stavu s důvěrnými informacemi o Vašich chorobách, ale jen konstatování „Práce jako ... schopna/neschopna“.

 

Zkušební doba 

V pracovní smlouvě zpravidla bývá sjednána tzv. zkušební doba. Zkušební doba může být nejvýše tříměsíční. Pokud v této době Vy, nebo zaměstnavatel usoudíte, že „to není to pravé ořechové“, lze pracovní poměr velice snadno ukončit. Zaměstnavateli i zaměstnanci v takovém případě stačí, pokud oznámí, že z pracovního poměru odchází. Zákoník práce doporučuje, že by se tak mělo stát alespoň tři dny předem, ale není to nezbytné. Naopak je častá praxe, kdy ráno zaměstnavateli oznámíte, že v práci končíte, a v poledne už stojíte na ulici s taškou svých osobních věcí.

Když úspěšně překonáte zkušební dobu, můžete si trošku oddychnout. Zaměstnavatel Vám pak může dát výpověď jen ze zákonem stanoveného důvodu. Tyto důvody jsou dostatečně známé, přesto si je však shrňme.

 

Z jakých důvodů můžete dostat výpověď? 

Nejčastěji se můžete setkat s tím, že důvod výpovědi je na straně zaměstnavatele. Důvodem výpovědi tedy jsou nejrůznější organizační změny (rušení některých pozic, přeskupování kompetencí v rámci pozic a podobně), stěhování zaměstnavatele, či dokonce rušení zaměstnavatele. Výpověď z takového důvodu nemáte možnost příliš ovlivnit, snad jen v případě organizačních změn Vám může pomoci se výpovědi vyhnout Vaše flexibilita a Vaše schopnosti.

Dalším důvodem výpovědi, jemuž zaměstnanec v podstatě nemůže zamezit, který však již leží na jeho straně, jsou zdravotní důvody – např. po úrazu nebudete moci dlouho sedět, a tudíž dále vykonávat práci pokladní, a zaměstnavatel pro Vás nebude mít jinou vhodnou práci.

Ostatní důvody výpovědi pak již leží výhradně na zaměstnanci a zaměstnanec svým vlastním chováním má možnost takové výpovědi zabránit. Jedná se o výpověď pro porušování pracovní kázně, a to buď hrubé (kdy zaměstnavatel může pracovní poměr zrušit i okamžitě), nebo jiné závažné nebo soustavné méně závažné porušování pracovní kázně, pro dlouhodobé nesplňování požadavků pro řádný výkon práce (od roztržitosti u účetní až po neplnění plánu prodeje u obchodního zástupce), pro nesplňování zákonných požadavků (odejmutí řidičského průkazu řidiči z povolání, ztráta zdravotní způsobilosti u lékaře).

Markéta Tillerová


21.9.2006   Rubrika:   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Co byste určitě měli vědět, když se ucházíte o nové místo

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Hanouskova
Hanouskova - 8.11.2023 22:56

Tak to vám mohou asi úplně ideálně poradit. Můžete se podívat na https://neplatnyvyhazov.cz/ Přesně tohle řeší a díky tomu, že jsem jim poslala svůj případ, tak jsem dostala za pravdu a navíc jsem tedy z toho měla nakonec i to odstupné, o které vám tedy až tak moc nejde no...

 
Dokoupilova
Dokoupilova - 7.11.2023 1:06

Zdravím, řekněte mi prosím, jestli jste se už někdo bránil u soudu proti výpovědi. Má to smysl? Mě třeba ani tak nejde o nějaké odstupné, ale spíše o to že mám pravdu. Hodně mě to trápí a chtěla bych vědět jestli v právu jsem či ne...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.