Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Den Díkůvzdání aneb Jak to všechno začalo

Den Díkůvzdání aneb Jak to všechno začalo

O tom, že se v Americe vždy v listopadu slaví Den díkůvzdání, slyšel snad každý. Ale málokdo možná ví, co vlastně tento svátek symbolizuje a proč vznikl. Víme, že v tento den se schází u jednoho stolu široká rodina, pojídají skvěle upraveného krocana se spoustou brusinek, omáček, nádivek a dalších dobrot. Při té příležitosti se každý z nich pomodlí ke svému Bohu a poděkuje mu za milost, poskytnutou na dosavadní cestě, a za sílu na cestu další.

Kdy a jak tento svátek vznikl a čím započala jeho tradice?

Abychom se dopátrali úplného počátku, musíme se vrátit téměř o 400 let zpátky. Konkrétně do září roku 1620, kdy skupina Pelgrimů odplula do Nového světa hledat lepší život. Na malé lodi, která byla doslova přeplněna muži, ženami i dětmi, zažili opravdu dlouhou a velmi vypjatou plavbu. Po 66 dnech se konečně přiblížili ke břehům Ameriky a dorazili na místo zvané Plymouth. To založil již v roce 1614 kapitán John Smith, který zde žil již pět let předtím, než dorazili noví osadníci.

díkůvzdáníPlymouth bylo skvělé místo. Jeho původní indiánští obyvatelé byli velmi přátelští a nacházelo se zde velké množství různých přírodních zdrojů. Radost a štěstí nových přistěhovalců ale netrvaly dlouho. První zimu by bez domorodých obyvatel pravděpodobně vůbec nepřežili. Neměli žádné zásoby a trpěli hladem a nemocemi. Už už to vypadalo skutečně beznadějně, když jim pomocnou ruku podali právě Indiáni. Poskytli jim zásoby jídla a také je naučili pěstovat kukuřici a skladovat ji na horší časy.

Příští zima tak byla pro Pelgrimy již mnohem příjemnější. Vlastními silami se jim podařilo vytvořit velké zásoby jídla, a aby svůj úspěch řádně oslavili, uspořádali hody, na které pozvali i spřátelené Indiány. Jedli, pili a hodovali, stoly se prohýbaly pod rozmanitými jídly, nechyběl ani vynikající, divoce žijící krocan.

Třetí rok se ale nevydařil, bylo velké sucho a veškerá úroda kukuřice přišla vniveč. Pelgrimský guvernér nařídil den půstu a modliteb a světe div se, nedlouho poté přišel vytoužený déšť. Na oslavu tohoto zázraku byl 29. listopad prohlášen za Den díkůvzdání. Toto datum se proto považuje za skutečný počátek Dne díkůvzdání tak, jak ho známe dnes.

V současné době se Díkůvzdání slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu a pro všechny Američany je tento den národním svátkem.

Meryl


30.11.2006   Rubrika:   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Den Díkůvzdání aneb Jak to všechno začalo

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77210.
    Archiv anket.