Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nekonečný příběh cisteren Čestmíra Sušky

Nekonečný příběh cisteren Čestmíra Sušky

Náramkům obryň se podle sochaře Čestmíra Sušky podobají skulptury, jež vytvořil ze starých cisteren. Vystaví je od 21. března do 25. dubna v továrním prostoru Thámovy haly v pražském Karlíně pod názvem Rezavé květy. Sám si ironicky říká Velký recyklátor.

Probouzí totiž železný šrot k novému životu, k nové kráse. Z obřích rezavých pivovarských cisteren, do nichž se původně vešlo 208 hektolitrů piva (!), vykouzlil monumenty jak utkané z krajky. Na výstavě budou k vidění i otisky vyřezaných vzorů na papír.

Někdejší člen významné výtvarné skupiny Tvrdohlaví nemusí chodit do módních fitness studií – jeho umění je vlastně těžká dřina. Před časem vydlabával působivá díla z kmenů velkých topolů. A mnohá z nich se stala obdivovanou ozdobou galerií.

cisternyDnes si vybírá ještě obtížnější práci. Je posedlý vyřezáváním vzorků do cisteren, které původně sloužily ve smíchovském Staropramenu ke zrání piva. Pracoval už s různými materiály: s dřevem i se sklem, ve vztahu k výtvarnému umění ho zajímaly i divadelní postupy. K železu však míval odstup jako k civilizačnímu produktu.

Jenže na stáži v americkém Vermontu uviděl na smetišti velkou kovovou polokouli, odříznutou ze zásobníku plynu. A byl jako uhranutý: „Pochopil jsem, že ji tam nemůžu nechat.“ Naučil se tedy svařovat i vyřezávat kov. Zvlášť jej fascinuje práce s plazmovým hořákem: „Cosi podobného se děje i na povrchu Slunce! Připadá mi úplně zázračné, že něco takového mám v ruce.“

Ve Vermontu nakoupil takových polokoulí osmnáct. Skulptury z nich nyní putují po výstavách celými Spojenými státy. Po návratu z Ameriky nakonec našel materiál i v Čechách – to když na břehu Vltavy uviděl hromady rezavých cisteren.

Jeho rozměrná díla se nikam dovnitř nevejdou – a tak pracuje i v zimě venku, v zahradě u hangáru v Řeporyjích. Tam díky pochopení cisternyObecního úřadu zřídil i pro jiné umělce Sochařské studio Bubec. Hala i dvůr se tak trochu podobají svatyni mytických Kyklopů, kde se sochař v kožené zástěře a s ohněm v ruce pohybuje jako bájný Hefaistos. Studio se mimo jiné snaží vylepšit prostředí obce a citlivě spolupracuje na úpravě Prokopského údolí.

Už od začátku 90. let se Suška zabývá vztahem vnějšího a vnitřního prostoru sochy, jež pak někdy evokuje až dojem žebroví gotické katedrály. „Inspirací k vyřezání vzorů do cisteren jsou obyčejné všední věci, s nimiž se denně setkáváme. Líbí se mi jednoduché vzory a ornamenty, které jsou všude okolo nás: vzor utkaný na šále, záclonách, ubruse nebo přírodní ornament šupin na šišce. Sochy z cisteren podle toho také dostaly názvy – Ubrus, Šiška... Když ornament aplikujeme na industriální nádobu, která má specifický výraz sama o sobě, vznikne kontrastní kombinace, která mě zajímá – krajky v prostoru.“

Jenomže skulptury vytvořené z cisteren ještě neznamenají konečnou oživovací a estetizující fázi. Suška si nemyslí, že by byl odpad odpudivý: „Odpad je sám o sobě hezký, jen se člověk musí umět dívat a potom to nesmí zkazit. Pracuji s věcmi, kterých se lidi chtějí zbavit. Přitom je v nich něco nádherného. Vždycky přiskočím a něco z toho zachráním, vyřezávám z toho kousky, z odřezků vytvářím na podlaze kobercový vzor a ten potom otiskuji na roli papíru. Nikoli pomocí barvy, ale pomocí rzi, takže je to zase přírodní proces.“

Tak vznikne další artefakt. Po otištění sochař svaří z těchto kousíčků další sochu. A z té může dál vyřezávat. „Je to nekonečný příběh...“

cisterny
cisterny
 cisterny  
 

 

Čestmír Suška – Rezavé květy 

Pořadatelé

Sochařské studio Bubec, Real Estate Karlín, Linhartova nadace

Místo konání: Thámova hala, Praha 8-Karlín 

Termín: 22. března–25. dubna 2007. Otevřeno denně od 14 do 19 hodin.

Převzatý článek


16.3.2007   Rubrika:   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nekonečný příběh cisteren Čestmíra Sušky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.