Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pavlačová přehlídka

Pavlačová přehlídka

Dana Mašková je organizátorkou pražské Pavlačové přehlídky, letos již 10. ročníku. Dana Kenclová vlastní Studio uměleckých řemesel a bude jednou z účastnic, jejichž modely můžete vidět v sobotu 13. května na Pavlačové přehlídce.


Když jsem se na jedné výstavě setkala s Danou Kenclovou, měla jsem sto chutí skoupit její malovaná trička, která barvami jen přivolávala jaro...


Dano, vaším hlavním oborem je krajka, a to paličkovaná...

Ano, jedním z mých největších potěšení je paličkovaná krajka. Nejraději navrhuji šperky a módní doplňky nebo obrázky s přírodními kameny. Také ráda maluji. A tak jsou některé moje obrázky paličkované, některé malované na hedvábí, trika, svetry či oděvy. Základy těchto oborů, ale i dalších, jako je třeba drátování, tkaní, krosienky či olejomalba, jsem se naučila ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel u paní Proškové, Křepelové, Müllerové a Samohýlové. Na těchto kursech jsem se seznámila i s Danou Maškovou, která mě pozvala na svou módní přehlídku Na pavlači. A tak jsem spojila paličkovanou krajku, malbu a oděvy dohromady.

dana kenclová


Jakými modely se na letošní Pavlačové přehlídce představíte? Vím, že již máte kolekci skoro hotovou...

Má kolekce bude mít dvě části.

První je určena pro předvádění na mole. Polovina modelů z velmi příjemné bavlněné látky s lycrou bude v kombinaci světle a tmavě modré barvy doplněné různými technikami malby, vrapováním či leptem. Druhá polovina budou složené komplety, kde základ bude vždy tvořit malovaný svetr doplněný o sukně, kalhoty či šaty.

Druhá část bude složena z malovaných triček, tílek a halenek. Návštěvníci zde také můžou najít drobné doplňky či pohledy s paličkovanou krajkou.



Kde jinde jsou ke zhlédnutí vaše výtvory?

S mými výrobky se můžete setkat v obchůdcích v Praze, například U Džoudyho a v Galerii Halabala v Praze 2, v Malovaném obchůdku v Praze 8, v Ateliéru Metea na Žižkově nebo na různých akcích pořádaných u nás, v Německu a Rakousku. Nejbližší akce jsou jarní Krajkářské trhy ve dnech 19.–20. května 2006 a Gigant fest v Záluží poslední sobotu v květnu. Průřez svojí tvorbou mám vystaven i na svých internetových stránkách http://palickovani.webz.cz .


 

Pavlačová přehlídka – sobota 13. května, 13 hodin, Holečkova ulice 61, Praha 5

"Vlastní přehlídka začíná v 15.00, ale pavlač je otevřena od 13 hodin a je lepší přijít opravdu kolem té jedné, maximálně druhé hodiny. později se již špatně hledá dobré místo. Navíc je na pavlači na co koukat, zvláště nyní, kdy bude vystavovat většina autorů ze všech ročníků, takže ty dvě hodinky uběhnou jako nic," doporučuje Dana Kenclová.paličkovaný


Jak jsem na začátku uvedla, organizátorem celé akce je paní Dana Mašková.

 


Dano, váš Atelier DM v Holečkově ulici je místem tvůrčího ducha...

Tvůrčí duch sídlí v celém domě. Mám zde ateliér, který je rozdělen na dílnu, kde tvořím své orginální oděvy, a tzv. galerii, kde vystavuji a prodávám své oděvy i oděvy, šperky a keramiku svých přátel. Zároveň spolu s dalšími dvěma učebnami slouží pro potřeby Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel. Celý rok v těchto učebnách probíhají kursy, v kterých se posluchači seznamují a učí tradičním lidovým řemeslům (paličkovaná a šitá krajka, ruční tkaní na tkalcovských stavech, košíkářství, drátování, výrobky ze šustí, plstění a výrobky z ovčího rouna apod.). Pochopitelně se zde učí i netradiční techniky (např. patchwork, mola, malba na hedvábí, výroba svíček...).



Proč právě Pavlačová přehlídka a čím je letošní ročník výjimečný?

Název Pavlačová přehlídka vznikl zcela zákonitě. Smíchovský dům U Kašpara, ve kterém mám ateliér, je klasický činžovní dům s pavlačemi a dvorem a je jakoby přímo určen k pořádání takové akce. Jedinou nevýhodou je velikost pavlačí i dvoru, a tak je zde každoročně při přehlídce velká tlačenice.

Každá Pavlačová přehlídka je výjimečná tím, že se na ní sejde přibližně 200 lidí. Že se jedno sobotní odpoledne promění celý dům v galerii (vystavují zde přátelé malíři, fotografové, šperkaři, keramici a další), v přízemí se postaví přehlídkové molo, kde modelky předvádějí originální oděvy moje i dalších oděvních výtvarnic.

Že ji vždy připravuji (bez sponzorů či dotací) sama s pomocí rodiny a přátel. Letošní ročník se navíc koná podesáté. Pro mě je nejlepší příležitostí především poděkovat těm, kteří mi pomáhají a dodávají energii, abych mohla přehlídku uskutečnit, abych mohla své (občas neuvěřitelné) nápady realizovat.



Jaké jsou vaše autorské modely pro letošní Pavlačovou přehlídku?

Na pavlačovou přehlídku připravuji vždy kolekci oděvů pro parné léto (šaty, halenky, sukně) a oděvů pro období deštivé a pro chladné večery (kabátky, vesty, šatovky).

Všechny oděvy vytvářím sama, právě ve své dílně. Od návrhu přes barvení, paličkování krajky, tkaní až po stříhání a šití.

Všechny modely (co kus, to originál) jsou po skončení přehlídky připravené k prohlédnutí, vyzkoušení a zakoupení přítomnými zákaznicemi a zákazníky (tvořím i modely pro pány).

paličkované 1

Jak se podle vašeho mínění žije uměleckým a řemeslným studiím v českých zemích?

To je velmi složitá otázka. Vždy záleží na tom, co autor, zákazník, účastník kursů či jen pozorovatel očekává. Zda se věnuje klasickým starým řemeslům (a ctí tradici), nebo preferuje moderní technologie a materiály. Jinak je to jako v každém oboru, záleží na člověku a jeho chuti.



Dana Kenclová Od roku 1994 navštěvovala Vzdělávací spolek uměleckých řemesel v Praze 5 pod vedením Ivy Proškové. Zde absolvovala kursy s osvědčením pro obory ručně paličkovaná krajka, malba na hedvábí, krosienky, drátování a paspartování. V roce 2000 absolvovala školu šití v Praze 5 pod vedením Ireny Čihákové v oboru švadlena. V roce 2003 získala 1. místo v soutěži „Vánoční anděl“.



Dana Mašková Původním povoláním je stavařka; technické vzdělání se jí výborně hodí při kreslení střihů a předloh. Dnes se plně věnuje oděvní tvorbě, ve které využívá stará textilní řemesla, jako je paličkovaná a šitá krajka, tkaní, malování, batika, patchwork. Svou tvorbu představuje každoročně na několika mezinárodních výstavách řemesel v Evropě. Také pracuje jako lektorka Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel.



Elen Melicharová


12.5.2006   Rubrika:   |   Komentářů 20   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pavlačová přehlídka

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.