Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Antické hlášky. Vyhodnocení.

Antické hlášky. Vyhodnocení.

Máme pro vás vyhodnocení Víkendové soutěže Antické hlášky. Jste dobré, věděly jste... Na vás si prostě jen tak nepřijdeme. Tak jen pro pořádek a pro kontrolu předkládáme správné odpovědi.

 

Jednoho z největších hrdinů Řecka koupala matka v řece, jejíž voda mu měla dodat nezranitelnost. Jenže ho při tom držela za patu, a tak pata byla hrdinovo jediné slabé místo. Však také zemřel, když ho přímo do paty trefil otrávený šíp. Od té doby je každá slabina označovná jako: Achillova pata.

 

Tenhle král byl velice mazaný. Přelstil i smrt – přilepil ji k židli. Jenže když se smrt osvobodila, fofrem ho vzala s sebou do podsvětí. Tam za trest musí král valit balvan do příkrého kopce. Těsně před vrcholem se mu ale kámen sesmekne, skutálí se dolů a král musí začít znovu. A pořád dokola. Jak se proto nazývá těžká, zbytečná, namáhavá a nikdy nekončící práce, marné úsilí? Sisyfovská práce.

 

A ještě jeden zlotřilý král. Chtěl vyzkoušet, zda jsou bohové skutečně vševědoucí. Pozval je na hostinu a jako hlavní chod jim předložil svého syna – uvařeného. Bohové to samozřejmě poznali a krále uvrhli do podsvětí, kde trpí neskutečnými muky: stojí po kolena ve vodě, ale mučí ho žízeň. Když se chce napít, voda totiž zmizí. Na dosah stojí strom obsypaný jablky, ale král trpí hlady. Když si chce jablko utrhnout, vítr zvedne větve mimo králův dosah... Jak se nazývají krutá a nekončící muka? Tantalova muka.

 

Řekové obléhali Tróju. Dlouho a marně. Až lstivý Odysseus přišel na způsob, jak město dobýt. Řekové postavili obrovského koně, ti nejudatnější se do něj schovali, zbytek loďstva se schoval. Trójanům namluvili, že to vzdávají a tohle je jejich dar na rozloučenou a usmířenou. Trójané rozbořili bránu, aby koně dostali do města, a to se jim stalo osudným. Jak (podle staršího označení Řeků) nazýváme dar, který je obdarovanému víc ke škodě než k užitku? Danajský dar.

 

Jistý pochlebník lichotil králi Dionýsiovi, jak si krásně žije – má všeho dostatek a žádné starosti. Král mu nabídl výměnu. Posadil ho na trůn, dal mu krásné šaty a dostatek jídla, pití a krásných žen. A nepozorovaně nad trůn zavěsil na tenké koňské žíně meč, který se houpal lichotníkovi nad hlavou. No, není divu, že si světské radovánky nijak nevychutnával. Jak se podle onoho troufalce říká trvalému nebezpečí? Co nad vámi v osudnou chvíli visí? Damoklův meč.

 

Tento král je postava skutečná. Ve velké bitvě porazil Římany, bohužel však i jeho ztráty byly obrovské. Byl vítěz, ale zároveň i poražený. Prohlásil: "Ještě jedno takové vítězství a jsem ztracen." Jak podle něj nazýváme neslavná vítězství, která vítězi nic dobrého nepřinesou? Pyrrhovo vítězství.

 

Seděli bohové u svatebního stolu a hodovali. Jenže zapomněli pozvat bohyni sváru Eris, a tak se najednou uprostřed stolu objevilo zlaté ovoce, na němž bylo napsáno "Té nejkrásnější". Héra, Athéna i Afrodíté si činily na ono ovoce nárok. Až je musel rozsoudit Paris. Jak od té doby podle ovoce nazýváme jakýkoliv předmět sporu? Jablko sváru.

 

V krétském labyrintu žila obávaná obluda Mínótaurus. Živil se lidskými oběťmi a zabil ho až Théseus. Ten by ovšem v labyrintu zemřel taky, kdyby mu nepomohla jedna dívka. Dala mu klubko červené nitě, aby podle něj Théseus našel cestu z bludiště ven. Podle dívky nazýváme vodítko, záchranu, která nás dostane z nesnází a nástrah. I myšlenkovou nit, která nás vede spletitými zákruty. Je to Ariadnina nit.

 

Tentokrát můžeme poblahopřát čtenářce s nickem Angela, která vyhrává balíček s překvapením. Gratulujeme!

 

Meryl


10.7.2006   Rubrika:   |   Komentářů 12   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Antické hlášky. Vyhodnocení.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.