Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pumprdentní soutěž aneb Mluvíme, jak nám zobák „narost“.

Pumprdentní soutěž aneb Mluvíme, jak nám zobák „narost“.

Je až k nevíře, kolik různých nářečí a slangů se nachází na tak malém území, jakým je Česká republika. V každém kraji mají svůj specifický způsob mluvy, který těm „odjinud“ připadá někdy legrační a někdy nesrozumitelný.

O zábavu je postaráno ve chvíli, kdy se sejde víc lidí z různých oblastí a každý mluví tak, „jak mu zobák narost“. Já jsem takovou směs slangů a nářečí zažívala v dobách svých studií. Škola, kterou jsem navštěvovala, sídlila v Luhačovicích a byla jediná v celé republice. Pravda, jedna byla ještě v Praze, ale ta byla jen pro Pražáky.

A tak se do „Luhaček“, jak jsme jim něžně a důvěrně říkali, sjížděli studenti a studentky z celé republiky. V prvním ročníku, než jsme si na sebe vzájemně zvykli, to bylo opravdu humorné.

Poslouchat třeba dialog Ostravačky s typicky „kratkym zobakem“ se zpívající Plzeňačkou byl zážitek opravdu nezapomenutelný. Já jsem pocházela z Ústí nad Labem a žila jsem v přesvědčení, že jsem jediná, kdo mluví normálně. Z tohoto omylu mne ovšem vyvedl právě jeden „kratky zobak“, když mi sdělil, že mu dlouho trvalo, než si na můj způsob řeči zvykl. Dokonce měl prý občas neodolatelnou touhu mě něčím přetáhnout a zařvat, ať „mluvim normalně“. Vydatnou podporu nalezl v dívce z jihu Moravy, která mi znechuceně vyčinila za všechny mé „sejry, mejdla, hloupej, starej…“ Tím mi tedy sklaplo.

Dlužno podotknout, že po několika letech studií jsme pak všichni mluvili téměř jednotně. Používali jsme slůvka jako „tož“ a „děckááá“ a i já jsem se naučila mluvit spisovně a říkat „sýr a mýdlo a hloupý a starý“.

Na dnešek jsem pro vás připravila Pumprdentní soutěž. Vzala jsem si na pomoc Slovník nespisovné češtiny a předhodím vám pár výrazů, o kterých si myslím, že je neznáte. Mno, vy mě asi vyvedete z omylu, jako vždy, ale třeba se nad některými výrazy dobře pobavíte. V to tedy alespoň doufám. Proto jsem soutěž nazvala  „pumprdentní“. Ví někdo z vás, co toto slovo znamená? Zkuste si mimo soutěž tipnout v diskusi pod tímto článkem.

Samotná soutěž pak začne v pravé poledne a potrvá až do neděle. Takže času dost, milé děvčice, můžete hledat tápat a konzultovat, jak je ctěná libost.

 

Meryl


20.9.2006   Rubrika:   |   Komentářů 26   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pumprdentní soutěž aneb Mluvíme, jak nám zobák „narost“.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77213.
    Archiv anket.