Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Péče o první prořezané zoubky

Péče o první prořezané zoubky

Prořezání prvního zoubku u děťátka bývá událostí, kterou rodiče netrpělivě očekávají. První zoubky, obvykle dolní řezáky, se prořezávají kolem 6. měsíce věku. Maminky by měly být předem seznámeny s tím, jak se o ně starat, protože i první zoubky se mohou kazit. Maminky tomu často bezděčně napomáhají samy, když olizují dudlík a později lžičku. Mikroorganismy, které způsobují kaz, jsou totiž přenosné z matky na dítě. Zubní kaz je infekční! Podobnému chování je třeba se vyhnout.

Ke vzniku kazu přispívají také cukry obsažené v potravě. Velmi rizikové je podávání sladkého čaje a dalších sladkých nápojů, především na noc nebo v jejím průběhu. Radíme nahradit je obyčejnou vodou či neslazeným čajem.

Cukry obsahuje dokonce i mateřské mléko. Proto je důležité začít s ústní hygienou hned po prořezání prvních zoubků. K setření zbytků mléka a potravy dobře poslouží vlhký čtvereček gázy nebo prsťáček.

Prsťáček je zubní kartáček, který se navléká na ukazováček. Zoubky čistíme drobnými krouživými pohyby. Odstraňujeme tak zbytky mléka a potravy obsahující cukry a zabraňujeme vzniku časného zubního kazu. Prsťáčkem můžeme i jemně masírovat dásně, a usnadnit tak prořezávání zubů, které je pro miminka často nepříjemné. Prsťáček je třeba udržovat v čistotě, nejlépe oplachovat tekoucí horkou vodou. S jeho použitím rodiče obvykle sami skončí ve chvíli, kdy zoubky dítěte začnou být nebezpečné pro jejich prsty.

V období prořezávání prvních zoubků lze používat i nákusný kartáček (kousátko s kartáčkem) a celogumové kartáčky, které slouží dítěti i jako hračka. Miminko do nich kouše a nacvičuje si zároveň uchopení kartáčku. První zoubky je vhodné čistit dvakrát denně. Nejdůležitější je čištění večer před usnutím.

Kolem 1. roku života dítěte by rodiče neměli zapomenout poprvé navštívit zubního lékaře.

MUDr.Jiří Pekárek


1.6.2012   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Péče o první prořezané zoubky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
vendy24
vendy24 - 21.3.2014 10:45

My máme takový ten gumový kartáček na prst - je super..
Ale všechny zoubky se u nás bohužel neobejdou bez bolesti. Dcerka má nateklé dásničky a v noci se budí:(
Takže mažeme gelem a párkrát jsme dali i nurofen čípek (nebo jen půlku) a zabral skvěle a rychle smajlik - 75

 
helčapok
helčapok - 17.3.2014 12:39

zoubky nás trápily dost, teĎ už je to lepší, ale první zub a pak stoličky, to bylo psycho. takže se chce fakt obrnit. když byla zvýšená teplota, tak mi spolehlivě zabíral u malé nurofen- dávám raději čípky, ale i sirup je ok.

 
danulinka
danulinka - 23.5.2013 9:26

no já měla hlavně zkušenost se zoubky takovou, že mimčo hrozně brečelo a dokonce párkrát byla i teplota..když bylo nejhůř, dávala jsem čípky od nurofenu, aby se ulovilo mimču a i nám..abysme se třeba i trochu vyspali. zoubky jsou radost, ale i pěkná starost...

 
matysek
matysek - 1.6.2012 13:45

jsme v očekávání prvního zoubku. Prsťáček už máme doma.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.