Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Má vaše dítě atopický ekzém?

Má vaše dítě atopický ekzém?

Atopický ekzém je kožní projev přehnané reakce organismu na dráždivý podnět. Pokud má nebo někdy v životě měl jeden z rodičů podobný problém – ekzém, astma nebo sennou rýmu, je šedesátiprocentní pravděpodobnost, že dítě onemocní ekzémem. Jestliže jsou alergici oba rodiče, zvyšuje se tato pravděpodobnost na 80%.

Atopie tedy znamená vrozenou dispozici k alergickému onemocnění, při kterém organismus reaguje přemrštěnou imunologickou (alergickou) reakcí na zevní podněty (alergeny). Nejčastějšími alergeny jsou u kojenců některé potraviny, zejména kravské mléko, vejce nebo lepek. Starší děti  pak trápí hlavně inhalační alergeny, např. prach, roztoči, peří, pyly a prach ze srsti zvířat.

Kůže atopiků je velmi suchá, to způsobuje nedostatek lipidů, tzv. ceramidů, schopných vázat vodu. Střídají se období zhoršování a klidová stadia. Onemocnění se zhoršuje i díky zpocení, změnám počasí, očkování či stresu. Obecně dochází ke zhoršování na podzim a v zimě, v létě bývají projevy mírnější. Asi u 75% dětí ekzém vymizí do období puberty, citlivá pokožka však přetrvává po celý život.

Ekzém se projevuje už v v kojeneckém věku, zpravidla ve třech měsících, a to nejprve na obličeji s postupným šířením na celé tělo. V předškolním věku se lokalizuje do krční rýhy a záhybů končetin – loketních jamek, zápěstí, podkoleních jamek a pod hýždě. Ložiska bývají suchá, zarudlá, při akutním zhoršení mají tendenci mokvat. Děti pociťují výrazné svědění, často se přidružuje senná rýma, alergický zánět spojivek nebo astma.

Správná léčba ekzému zahrnuje nejen aplikaci mastí, ale i dodržování určitého režimu. Základem je odstranění známých alergenů. Dále je třeba v okolí atopika vytvořit v rámci možností hypoalergenní prostředí. V bytě by se nemělo kouřit, k eliminaci prachu a roztočů je nutno pravidelně vysávat, vhodné je odstranit koberce a těžké závěsy. V okolí ekzematika by neměla být zvířata se srstí nebo peřím.

Důležitá je i správná hygiena kůže. Mýdlo se používá jen na ruce, nohy a místa vlhké zapářky, nejlépe je volit tzv. syndety, které se dají koupit v lékárně. Nemocný by se také neměl koupat v horké vodě. Stěžejní je další ošetření pokožky přidáním speciálního oleje, event. škrobu či odvaru z otrub do koupele. Pokožku je třeba ihned po koupeli ošetřit krémem, který umožní zadržet v ní vodu. Vzhledem k výraznému zhoršení ekzému po zapocení je třeba dítě oblékat do vzdušných oděvů, nejlépe z bavlny.

Základem lokální terapie je pravidelné používání zvláčňujících krémů a mastí. Existuje řada prostředků vhodných k ošetřování suché kůže. Přednost dáváme těm, které neobsahují parfémy a dráždivé konzervační látky. Na ložiska ekzému se ke zklidnění používají různé pasty např. se zinkem, dehtem či ureou. Na mokvavá ložiska aplikujeme vysychavé obklady vlažným černým čajem, borovou vodou nebo odvarem z řapíku.

Použití tzv. kortikosteroidních (hormonálních) mastí se omezuje jen na akutní projevy ekzému. Vzhledem k riziku nežádoucích účinků se je snažíme se aplikovat nanejvýš týden. Alternativou těchto preparátů jsou nové lokální imunomodulátory (pimecrolimus, tacrolimus), jejichž nežádoucí účinky jsou ve srovnání s kortiokosteroidy velice nízké. Vhodným doplněním lokální terapie jsou klimatické, lázeňské a přímořské pobyty.

Šárka Kupsová


3.8.2012   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 16   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Má vaše dítě atopický ekzém?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
Blankava
Blankava - 30.10.2015 11:48

Skvěle, díky za tip. Určitě se podívám, co o tom víc píšou a ten vzorek, je opravdu bomba, určitě jim napíšu smajlik - 3

 
Monika.L
Monika.L - 30.10.2015 11:19

mě to doporučila dermatoložka, objednávala jsem si ho přes internet z protopan.cz, ale na požádání mi zaslali vzorek, tak jsem se rozhodovala i podle toho

 
Petrušanda
Petrušanda - 29.10.2015 19:09

U nás nejde o syna, ale o mě v 25 se mi objevil ekzém. Je to vůbec možné? Suchá zarudlá pokožka, která dost svědí. Mám na rukou takové fleky smajlik - 17

 
Blankava
Blankava - 26.10.2015 2:31

a mohu se zeptat, co přesně to je za krém? Píšou o tom více na internetu? Docela ráda, bych se o tom poinformovala, celkem jste mě zaujala :)

 
Monika.L
Monika.L - 25.10.2015 21:58

nám pomohl local krém, syn taky trpěl na ekzém a tohle jediné nám pomohlo :)

 
Blankava
Blankava - 24.10.2015 22:14

zdravím dceři se objevil atopický ekzém a i když mažeme jak se dá, tak jí zatím nic výrazně nepomohlo. Poradíte mi, co s tím?

 
vlastafu
vlastafu - 3.10.2012 23:18

smajlik - 14Ahojky po přečtení vašeho článku Vám radím vyzkoušet přírodní produkty já jsem s nimi velice spokojená a nejen já.
Martínek trpěl atopickým ekzémem. Prvních 14 dní jsem užívala OK Omegu plus, protože kojím, a syna jsem jí natírala. Aby se ústup ekzému urychlil, začala jsem mu dávat denně pár kapek OK Omegy plus vnitřně a postižená místa natírat OK Balsamem. Už za 8 týdnů byl syn bez ekzému! Lucie S., Třebíč
Náš Tomášek měl už od půl roku atopický ekzém po celém tělíčku, nejvíce na tvářičkách, které si denně rozškrábal až do krve, protože ho svědily. Masti od lékaře nepomohly. Začala jsem užívat OK Omegu plus, coby kojící, a natírali jsme syna OK Balsamem. Ekzém během 14 dnů úplně zmizel - a ani po roce se nevrátil! Daniela R., Brno více zde : www.zdravipokapkach.webnode.cz nez.obch.par. 03-000334


 
Světlonoska
Světlonoska - 13.8.2012 15:48

smajlik - 85Nejvíc jsem ho litovala v létěsmajlik - 62když neměl odvahu jít s krátkými rukávy,aby nebyly vidět jeho červené ruce a pařil se v košilích s dlouhým rukávemsmajlik - 63

 
Světlonoska
Světlonoska - 13.8.2012 15:47

smajlik - 89Nejvíce mu dělalo zle"mléko a citrusy.

 
Světlonoska
Světlonoska - 13.8.2012 15:45

smajlik - 76TAk o tom vím své...sestra s ním trpí stále.i ted po 40ce..

muj syn ho měl od batolecího věku,užil si své,u doktorů za pokusného králíkasmajlik - 36

masti nezabíraly,nebo ho pálily,nejlépe mu nakonec vahovoval krém MARYNAsmajlik - 76na suchou pokožkusmajlik - 65

ted už je z něj celkem venku,i když občas,havně na konci roku,ho to pozlobí,ale-upřímně-jsou horší věci...bohužel.smajlik - 64tohle se ještě dá zvládatsmajlik - 47

 
Majolka
Majolka - 4.8.2012 12:27

Vnouček Tomášek, nesmí čokoládu, kakao, ale jeho maminka to vychytává, tak skoro nemá žádné flíčky. Potírá ho krémy s aloe.

 
Křeček
Křeček - 3.8.2012 13:52

Měla jsem do 22 let, nepomáhala žádná dieta, doma jsem měli kvůli bráchovi antialergické prostředí..... až jsem našla doktora, který doporučil správnou mastičku. POužívám ji dodnes (bude mi 37), když se sem tam nějaký flíček objeví.
Dcery ekzém nemají (starší ho chviličku měla kolem dvou let), a to máme doma kočky, v pokojích mají záclony a koberce a kolem domu neobydlené pozemky, tedy neposekané se spoustou kvetoucího plevelu... asi se ta opatření nesmějí přehánět.

 
dadka
dadka - 3.8.2012 13:07

Naše straší dcera měla atopický exém odmalička, pod kolínkama, v ohbí loktů a na prstech jedné ruky. Umývala jsem ji v Jarišově vodě, plenky žehlila, měla různé mastičky. Potom to jako zázrakem skoro zmizelo, dnes má exém pouze na malíčku. Ale má tam zdeformovaný nehet. Její děti naštěstí exém nepodědily.Exém se jí vyrazil po porodu prvního dítěte na rukách až po lokty. Chodila tehdy na kalciovky a od té doby má pokoj,
Nejhorší bylo ji jako malou hlídat, aby se neškrábala, poředevším v noci.

 
Lissie
Lissie - 3.8.2012 12:46

Pardon za duplicitu, nějak to zazlobilo.

 
Lissie
Lissie - 3.8.2012 12:46

Jj, bezva článek, pod všechno se můžu podepsat. Měla jsem v dětství, takový zrhuba středně závažný a všechno odpovídá. Léčila jsem se poté už v nouzi homeopaticky a musím říct, že pomohlo, popř. by časem před pubertou odezněl sám, těžko říct. Někdo se ho také zbaví úplně, ale já tedy ne, jsou období horší i lepší, těžko říct, čím to je. Určitě na tom má podíl počasí, strava stres, ale zase úplně přesně to neodpovídá. I když spousta etopiků je na tom ještě hůř, tak jsem si s tím v dětství taky užila, po nemocnicích, diety, na vhledu je to taky ponat, takže posměch a odstrky od vrstevníků, atd. No a teď v dospělosti je to asi taky asi trochu vidět, taková sušší podivná pleť, občas tedy červené fleky. Díkybohu ty nikdy ne v obličeji, kle klep. Ale dost jsem měla exém a občas mívám na rukách a ta kůže je tam tím hodně poznamená, tak je mám takové vrásčité, s výraznými rýhami, prostě starší než zbytek těla, dalo by se říct.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 126730.
Archiv anket.