Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Záludnosti české gramatiky. Osobní zájmena.

Záludnosti české gramatiky. Osobní zájmena.

Češtinu, zdá se, ovládáte, protože se pod minulým článkem moc námětů pro další češtinářský koutek neobjevilo. Zato jsem dostala "příkaz shora" – pohovořit o těch prokletých zájmenech mně/mne/mě/mi. Ano, Merylko, už jdu na to...

V češtině jsou věci, které si nelze odvodit, ale musí se zapamatovat. Skloňování zájmena JÁ patří mezi ně. Tak tedy:

1. já

2. mne/mě

3. mně/mi

4. mne/mě

6. o mně

7. mnou

Ptáte se, proč vůbec máme ve 2., 3. a 4. pádě zdvojené (také se říká dubletní) tvary? Vždyť je přece jedno, co použijeme... Ne tak docela. Dlouhé tvary zájmen se užívají na začátku věty, při důrazu a po předložce (Mně se to vůbec nelíbí. Neposílej ty peníze jemu, ale mně. Na mne se nespoléhej.). Krátké tvary jsou tzv. příklonné – přiklánějí se za slovo s důrazem (Viděl mě. Dej mi to.). Takže objeví-li se například tvar "mi" na začátku věty, je to sice zajímavý nářeční prvek, ale do spisovného projevu nepatří (Mi se tam nechce.).

Jak si zapamatovat, kdy který tvar použít? Fíglů – pardon, mnemotechnických pomůcek – je celá řada. Vím o těchto:

záludnosti české gramatikyA) Někdo si pomáhá tvary zájmena TY a dosazuje je do textu (mne = tebe – bez háčku, mě = tě – krátký tvar s háčkem, mně = tobě – s háčkem).

B) Někdo má v malíčku pády, a tak ví, že násobky dvou (2. a 4. pád) mají "oháčkovaná" dvě písmena (), zatímco násobky tří (3. a 6. pád) mají "oháčkovaná" tři písmena (mně).

C) Někdo (třeba já) si do textu dosazuje ten druhý (dubletní) tvar. V každém pádě je jeden tvar krátký a jeden dlouhý, takže jde-li dosadit "mi", správné je též "mně". Pokud ovšem do věty pasuje "mne", "oháčkovaná" varianta je "mě".

Žádnou jinou záludnost jsem u osobních zájmen neobjevila. Snad ještě... Zájmeno ONA. Toto zájmeno má ve všech pádech tvary s dlouhým í: bez ní, dej jí to, mluvím o ní, s ní se nedá mluvit. Výjimku tvoří 4. pád (koho, co), zde je tvar zájmena ona krátký: Vidíš ji? To je pro ni. Nesprávné používání je dáno vlivem nářečního prostředí. Já jsem z Moravy a v tomhle nechybuji. Protože u nás by babička zavolala krátce: "Kočka mi chodí na smetanu, vidíš ju, sviňu?" Nahradit krátké ju krátkým ji je přirozené. Zato děti zejména v oblasti českých nářečí odmalička slyší zpěvavé: "Vidíš jí, potvoru?" To se potom těžko odvyká. Je to "jen" čárka, ale pokud je tam, kde nemá co dělat, otvírá mi kudlu v kapse...

Také máte nějakou "prkotinku", která vás irituje?

talenka


27.11.2006   Rubrika:   |   Komentářů 35   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Záludnosti české gramatiky. Osobní zájmena.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76666.
    Archiv anket.