Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden

Podle současného českého kalendáře slaví tento týden svátek Silvie (29. 10.), Tadeáš (30. 10.), Štěpánka (31. 10.), Felix (1. 11.), Hubert (3. 11.) a Karel (4. 11.). V pátek 2. 11. si připomínáme Památku zesnulých.


Silvie je ženské jméno latinského původu od slova "silva", které znamená "les" nebo "strom". Jméno je tedy podle toho vykládáno jako "žena z lesa" či "lesní žínka". Jinou pravopisnou podobou je Sylvie a počeštěně se říká také Sylva. Podle starých kalendářů je příbuzným jménem též Silvána (Silvana). Za českou obdobu je považováno jméno Lesana. Osobností s uvedeným jménem je např. francouzská spisovatelka Sylvie Germainová (*1954).


Tadeáš je jméno, jehož původ vychází pravděpodobně z hebrejského jména Taddai, které bylo díky latině dále rozšířeno v podobě Thaddaeus. Jeho význam není zcela jasný. Bývá vykládáno jako "chytrý, rozumný" či "smělý, odvážný". Některé prameny ho spojují také se jménem Teodor. Známou osobností s tímto jménem je Tadeáš Hájek z Hájku (1525-1600), český astronom a matematik, osobní lékař císaře Rudolfa II.


Štěpánka či Štěpána je ženskou podobou mužského jména Štěpán. Jméno má řecký původ a je vykládáno jako "věncem korunovaný" či "vítěz". Významově příbuzná jsou jména Viktorie nebo Vítězslava. Mezi známé osobnosti se jménem Štěpánka patřila např. česká herečka Štěpánka Haničincová (1931-1999).


Jméno Felix se vykládá podle původního latinského slova "felix", které znamená "úrodný" nebo "šťastný, štěstí přinášející". Variantou jména je i Felicián. Známou osobností byl např. český komik Felix Holzmann (1921-2002).


Hubert je staré německé jméno, které je vykládáno jako "duchaplný" či "jasného ducha". Jako domácí tvar se často užívá podoba Bert nebo jeho zdrobnělina Bertík. Nositelem jména byl např. Svatý Hubert (+727), jenž je patronem myslivců a střelců.


Karel je jméno německého původu. Původní staroněmecké slovo "kar(a)l" znamená "(svobodný) muž". Za vlády Karla Velikého vznikl díky latinizované podobě Carolus výraz pro označení panovnické funkce "král". Jméno Karel je u nás tak oblíbené, že by bylo možné vyjmenovat mnoho jeho nositelů. Za všechny osobnosti vyberu např. českého prozaika, dramatika, překladatele, novináře a básníka Karla Čapka (1890-1938).


Méně obvyklá jména ze starých kalendářů


V pondělí 29. října bývalo ve starém kalendáři uvedeno jméno Narcis. Jméno má řecký původ. Podle řecké mytologie se stejnojmenný hrdina zamiloval do svého vlastního obrazu a pohrdl láskou nymfy. Za to byl potrestán tím, že byl proměněn v květinu.


Ve středu 31. října slaví svátek jméno, které bývalo v českém kalendáři a nachází se stále v současném německém kalendáři - Volfgang. Jde o německé jméno a jeho staroněmecké spojení slov "wolf+gang" znamená "vlčí chůze". Často se užívá také zkrácenina Volf, které bývalo též počešťováno na podobu Vlk či Vok.


Ve čtvrtek 1. listopadu připomínal starý kalendář jméno Milič. Toto jméno bylo utvořeno z přídavného jména "milý", proto je i jeho význam vykládán jako "milovaný" či "miláček". Příbuznými jmény jsou Milan, Miloš apod.


A ještě několik pranostik pro tento týden


Okolo Všech svatých (1.11.) bývá ještě malé léto po několik dní.

Jíní na Vše svaté věští tuhou zimu a kruté mrazy.

Na Dušičky (2. 11.) duše zemřelých oplakávají své hříchy, proto pršívá nebo padá mlha.

Kůrka z buku na Karla Boromejského (4. 11.) uťatá, když suchá, malou, a když mokrá, velkou zimu znamená.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikon

Kalendář turistů 1922

Monicca


29.10.2007   Rubrika:   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
mamba
mamba - 29.10.2007 15:29

smajlik - 51smajlik - 38

 
babkatapka
babkatapka - 29.10.2007 9:44

Všichni kdo mají tento týden jmeninyobrázek - 125487(5).jpg

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77176.
    Archiv anket.